m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Ołomuniec może poszczycić się  zarówno bogatą historią i znanymi osobistościami jak i wieloma dokonaniami z dziedziny nauki i techniki.
Na zdj. Ratusz w Rynku Górnym Tradycję wznoszenia kolumn morowych w krajach chrześcijańskich zapoczątkował Sobór Trydencki. Pamiątkowa kolumna, wzniesiona w pierwszych latach XVIII wieku, stanowi wyjątkowy przykład zabytku typowego dla Europy Środkowej. Okres 1716 - 1754, w którym to wzniesiono kolumnę morową w Ołomuńcu, był ostatnią falą tejże „mody”. Jej  styl jest charakterystyczny, znany jako ołomuniecki barok, ozdobiony dużą ilością rzeźb sławnego morawskiego artysty, Ondřeja Zahnera. Ze względu na swoją koncepcję artystyczną, bogactwo ozdób rzeźbiarskich i wreszcie swoje rozmiary, w wyraźny sposób różni się od pozostałych zabytków tego typu. Kolumna licząca 35 metrów wysokości została wyświęcona podczas uroczystości odbywającej się dnia 9 września 1754 roku,   znajdująca się w Rynku Górnym. ...w której osobiście udział wzięli cesarzowa Maria Teresa z małżonkiem Franciszkiem Józefem I Szczepanem Lotaryńskim. Na zdj. Element kolumny
Kolumna Największej Trójcy została wpisana na listę UNESCO w 2000 roku. Historia Ołomuńca

017 rok
przyłączenie Moraw do czeskiego państwa Przemyślidów, a następnie wybudowanie nowego ołomunieckiego zamku przez pierwszego morawskiego księcia udzielnego Brzetysława 1055 r.
powstanie udzielnego księstwa ołomunieckiego, pierwsza wzmianka o ołomunieckim zamku, zapisana w Kronice Kosmasa  1063 r.
założenie w Ołomuńcu nowego morawskiego biskupstwa przez księcia Vratislava 1239 - 1246 r.
prawdopodobna data założenia królewskiego miasta Ołomuńca 1642 r.
oblężenie miasta przez szwedzkie wojska
1650 r.
odejście Szwedów z Ołomuńca 1777 r.
podniesienie ołomunieckiego biskupstwa do rangi arcybiskupstwa. Na zdj. Fontanna Cezara jest najbardziej znaną i artystycznie najbardziej wartościową ołomuniecką fontanną (1725). 1995 r.
wizyta papieża Jana Pawła II w Ołomuńcu 1971 r.
wpisanie układu urbanistycznego Ołomuńca do rejestru zabytków Na zdj.Jej rzeźbiarski wystrój przedstawia legendarnego założyciela miasta - cesarza Gajusza Juliusza Cezara. Wejście do Ratusza Portal jednej z kamienicy
Rynek Główny Makieta Ołomuńca umieszczona w centrum Rynku Fontannę Herkulesa zdobi rzeźba mitycznego bohatera antycznego Herkulesa (1687-1688). Rzeźba nadnaturalnej wielkości z maczugą w prawej ręce stoi na cokole w środku zbiornika. W lewej ręce Herkules trzyma orlicę w szachownicę - symbol miasta, którą chroni przed siedmiogłową hydrą. Na ciele hydry pozostawił twórca  rzeźby figuralnej sygnaturę „Mandik”. Wśród dzieł Mandika Fontanna Herkulesa należy do najbardziej doskonałych rzeźb.
 Nowoczesna Fontanna Ariona znajduje się na południowo-zachodnim narożniku ratusza.  Twórcami fontanny są z Ołomuńca pochodzący rzeźbiarz Ivan Theimer oraz architekt Angela Chiantelli (2002). Kanwą rzeźbiarskiego wykonania jest antyczna legenda o greckim poecie, śpiewaku i kitarzyście Arionie, który z fal morskich został ocalony przez delfina, zwabionego śpiewem Ariona. Następna plastyka żołwia, umiejscowiona w przestrzeni po lewej od basenu, cieszy się szczególnym zainteresowaniem najmniejszych wielbicieli. Wszystkie plastyki zostały pokryte drobnym ornamentem reliefowym, mającym za zadanie głosić sławę Moraw, miasta Ołomuniec i ołomuńczan. Owalny basen fontanny jest osadzony pod poziomem bruku i podnosi trzy grupy z brązu: obelisk na pancerzu monumentalnego żółwia oraz rzeźbę grupową dwojga dzieci i stojącego Ariona z delfinem.
  Fontanna Neptuna przedstawia rzymskiego boga morza, Neptuna, który jest również znany jako grecki bóg Posejdon.   Walczył ze swym ojcem Kronosem (= czas) a jego miecz był rozcięty w znany trójząb. Na ołomnieckiej fontannie Neptun trzyma trójząb w dół i uspokaja w ten sposób wody i ochrania miasto. Rzeźbiarz Michael Mandík stworzył grupę rzeźbiarską z centralnym posągiem Neptuna (1683). Potężna postać antycznego boga została umieszczona na skale z czwórką morskich koni, służących także jako dysze.
Mariańska kolumna morowa jest centralnym punktem Dolního náměstí (Rynku Dolnego) (1716-1723). Podstawowym schematem kolumny jest wariacja na temat praskiej i wiedeńskiej kolumny morowej. Dolną część kolumny z owalnym otworem w środku zdobią rzeźby ośmiu świętych osadzone na dwóch poziomach.
Fontanna Jupitera na Dolním náměstí (Rynek Dolny) powstała jako ostatnia z zespołu ołomunieckich fantann barokowych (1735).  Rzeźba jest umiejscowniona na starszym, poniekąd przesadnej wielkości postumencie. Mimo to należy  - dzięki dynamicznemu ujęciu i udanym rozwiązaniom proporcji - do najwybitniejszych dzieł szczytowego okresu morawskiego baroku. Z Rynku Dolnego uliczką wchodzimy w zabudowania pałaców Arcybiskupich i świątyń Olomuńca. Zapraszam do kolejnej galerii poświęconej tej tematyce.

najbliższe galerie:

 
Czechy - OŁOMUNIEC
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Czechy_2015 - OŁOMUNIEC/ogólny spacer po mieście
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Olomouc
1pix użytkownik admian odległość 0 km 1pix
Ołomuniec
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
OŁOMUNIEC czyli mała Praga
1pix użytkownik woman odległość 1 km 1pix
Ołomuniec
1pix użytkownik krzysiug odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
andzal użytkownik andzal(wpisów:30) dodano 18.06.2010 11:11

ciekawe miejsce, udane zdjęcia. pozdrawiam

futermama użytkownik futermama(wpisów:38) dodano 13.06.2010 15:47

opowiadasz ciekawe historie...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!