m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Pierwszy raz w Bańskiej Szczawnicy byłam w 2001r. Pamiętam wąską, krętą drogę przez las, która nie miała końca, wjazd do miasteczka i pierwsze wrażenie, które wywarło na mnie to miejsce. Zastanawiała się wówczas po co jechaliśmy ok. 25 km górskimi drogami, do jakiejś zapyziałej, zapomnianej przez wszystkich mieściny, z walącymi się domami, obdrapanymi ścianami. Szybko jednak zrozumiałam dlaczego. Miasto nieśmiało, aczkolwiek skutecznie zaczęło ukazywać swoje walory, odkrywać wdzięki i kusić wspaniałymi zabytkami.
I zadziwiać swoim pięknem. A jeśli zapoznamy się z historią miasta - wszytko zrozumiemy. I nie będziemy się już zastanawiać, jak to się stało, kto wpadł na taki pomysł, aby pośród gór, w miejscu do którego trudno dojechać powstało miasto. które zostało również wpisane w 1993r. na  Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Legenda głosi, że winne są wszystkiemu salamandry. Bo to one wskazały ludziom, gdzie mają szukać drogocennych kruszców.
Przyprószone złotym i srebrnym pyłem pokazały się pastuszkowi, który na łąkach dzisiejszych Gór Szczawnickich pasał krowy i zaprowadziły go w TO miejsc Bez nich tysiąc lat temu nie powstałyby tu pierwsze kopalnie srebra i złota. To dzięki nim między stromymi zboczami gór zaczęło rosnąć miasteczko, które pod koniec XVIII stulecia było trzecim co do wielkości ośrodkiem dawnej Korony Węgierskiej. Zatem Bańska Szczawnica to średniowieczne miasto górnicze, w którym wydobywano złoto i srebro. Od XIII do XVIII w. należała do największych dostawców srebra na rynki europejskie. Tylko w 1690 r. w okolicznych hutach wytopiono 29 ton srebra i 605 kg złota!
Rozwijało się specjalistyczne szkolnictwo - w 1762 r. powstała pierwsza na świecie Akademia Górnicza. Zamek, a w zasadzie dwa zamki, okazałe kościoły, średniowieczne - okazałe i bogato zdobione  kamienice, brukowane zaułki - to zasługa złota i srebra, dzięki którym bogacili się mieszkańcy miasta. Po wyczerpaniu złóż Bańska Szczawnica spadła do roli prowincjonalnej, cichej, mieściny. kazałe kamienice mieszczańskie, budynki użyteczności publicznej, kościoły zaczęły  popadać w ruinę, miasteczko przyblakło, mieszkańców ubywało. Dzisiaj miasteczko liczy 11 tyś mieszkańców, w czasach jego największej świetności liczyło dwa razy tyle. I taką Bańską Szczawnicę zapamiętałam.
Minęło 9 lat. Tym razem jadąc wąską, krętą drogą przez góry wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Ale i tym razem miasto mnie zaskoczyło. Bowiem zdecydowanie wypiękniało. Nie było już szarym miasteczkiem z walącymi się zabytkami. Po wpisaniu tego średniowiecznego górniczego miasta do UNESCO, podjęto działania mające na celu przywrócenie dawnego blasku. Wiele zabytków zostało już gruntownie odnowionych, część jest remontowana,
inne czekają ... Na szczególną uwagę zasługują - kościół św. Katarzyny z przełomu XV i XVI w z przylepionym do niego ratuszem. Plac Świętej Trójcy z ogromnym pomnikiem Świętej Trójcy z czerwonego piaskowca. To najwyższy pomnik na Słowacji, postawiony w XVIII w. na pamiątkę zakończenia epidemii dżumy. Stary zamek z XVI
Nowy zamek, który powstał w II połowie XVI w. - pełnił rolę wieży obserwacyjnej. Kościół ewangelicki z końca XVIII w. z zieloną kopułą. Barokowa kalwaria z XVIIIw. Sztolnie górnicze i muzeum górnictwa. Spacer uliczkami miasta, choć  pod górę należy do bardzo przyjemnych. Zresztą oceńcie sami.

najbliższe galerie:

 
Słowacja-Bańska Szczawnica
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wyprawa po srebro i złoto
1pix użytkownik surykatka odległość 1 km 1pix
Bańska Szczawnica
1pix użytkownik hardin77 odległość 1 km 1pix
BAŃSKA BYSTRZYCA
1pix użytkownik mocar odległość 36 km 1pix
Bojnice
1pix użytkownik popekpawel odległość 43 km 1pix
Bojnice
1pix użytkownik admian odległość 44 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 06.11.2011 17:13

Ale tu pięknie :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 17.06.2010 15:34

Olu, piękne miasteczko, ale mam pytanie: gdzie się pochowali jego mieszkańcy?;-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.06.2010 15:46

Piękne,stare miasteczko-te spacery w dół i w górę -to jest atrakcja.
Przy dobrej pogodzie można pospacerować i podziwiać jego wspaniałe zabytki-pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!