m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zbliżając się do miejscowości Velehrad z drogi już zauważamy górujące wieże Sanktuarium - Warto więc wybrać się tam nie tylko na pielgrzymkę. A nawet, chociażby na krótko, zboczyć z drogi podczas podróży do Wiednia lub dalej na południe. W śród drzew akacjowych droga pochyle kieruje się wprost na pierwsze zabudowania klasztorne Obok murów klasztornych drogą docieramy do znacznych rozmiarów placu kościelnego,  Przed zachodnią bramą klasztorną mijamy słup maryjny, sprzed 1681. Gdzie wyrasta majestatyczna budowla bazyliki . Na zdj. Klasztorna bazylika Wniebowzięcia NMP i świętych Cyryla i Metodego Historia Velehradu sięga już początku XIII wieku, kiedy to margrabia morawski Władysław Henryk, razem ze swoim bratem królem czeskim Przemysłem Ottokarem I, założył tutaj pierwszy na Morawach klasztor cystersów.
Pierwszych dwunastu cystersów przybyło na Velehrad w 1205 roku z Plas czeskich. Na zdj. Fronton  bazyliki Wniebowzięcia NMP i świętych Cyryla i Metodego W połowie XIII wieku dokończono budowę kościoła Wniebowzięcia Marii Panny i klasztoru w przejściowym stylu romańsko - gotyckim. Kościół był wspaniałą bazyliką z pięcioma nawami. Dzięki swojej długości 100 metrów był wtedy największym kościołem w państwie czeskim. Pozostałości tej dawnej bazyliki zachowały się do dnia dzisiejszego - kościoła zachowały się trzy z pięciu apsyd... na wschodniej ścianie  (najważniejsza z nich jest po środku piękne zdobiona fryzem romańskim) a w podziemiach dzisiejszej budowy, w lapidarium, dostępne są fundamenty romańskiego kościoła. Spalony przez husytów w XV wieku budynek, w latach następnych był kilkakrotnie przebudowywany.
Obecny wygląd pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Nie wiadomo kto był autorem barokowych zmian, na podstawie stylu przypisuje się je Giovanniemu Pietro Tencallowi, nieznani są również artyści, którzy zajmowali się zdobieniem wnętrza.         Widok przy wieczornym zmierzchu na sanktuarium  z nad stawów rybnych                        Ogromna fasada dopełniona została dwoma wieżami, a podłoga kościoła o dwa metry podwyższona nasypem. Na zdj. Nawa główna 86 m długości. W okresie reform józefińskich klasztor zlikwidowano. Na zdj.Skrzyżowanie nawy głównej kopuła i freski
Znana bazylika stała się nieistotnym kościółkiem wiejskim. Na zdj. Prezbiterium z neoromańskim ołtarzem z białego marmuru kararyjskiego z II połowy XIX. Kościół podupadał, sala kapitulna zdobiona kolumnami marmurowymi pełniła funkcję stajni końskiej. Velehrad został odnowiony w drugiej połowie XIX wieku z okazji milenijnych uroczystości przybycia misji Cyryla i Metodego na Morawy. W 1890 roku przybyli na Velehrad jezuici, którzy, za wyjątkiem czterdziestu lat okresu komunistycznego, mają tutaj swoją siedzibę do dzisiaj. Na zdj. Posągi Św.Cyryla i Metodego. W 1927 roku papież Pius IX docenił znaczenie Velehradu, chodziło o działalność Cyryla i Metodego oraz unitarian, i nadał mu tytuł basilica minor. Na zdj. Kopuła główna i jej zdobnictwo. Papież Jan Paweł II w 1985 roku, w jedenastą rocznicę śmierci św. Metodego, darował bazylice Złotą różę (tylko kilka bazylik na całym świecie uzyskało ten zaszczyt). Na zdj. Przebogate stalle zakonne .
 Osobiście odwiedził bazylikę w 1990 roku, podczas swojej pierwszej wizyty w Czechach. Velehrad jest jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie - obok Lourdes we Francji, Bazyliki de Guadalupe w Cuidad Mexico i Kalwarii Zebrzydowskiej w Polsce - którym papież Jan Paweł II ofiarował Złote Róże.Sanktuarium Morawskie wyróżnił w ten sposób w roku 1985.Na zdj. Stalle Jest to miejsce kultu, a zarazem zespół zabytków z ciekawymi, a mało u nas znanymi związkami z Polską i Polakami. Na zdj. Marmurowa chrzcielnica - dzieło Giovanniego Ciani, z drewnianą, rzeźbioną i bogato zdobioną kopułą. Przy czym, w odróżnieniu od wielu innych sanktuariów chrześcijańskich, celem pielgrzymek katolików do Velehradu nie jest konkretny „cudowny” obraz,.... jak np. w Częstochowie i wielu innych nie tylko polskich świątyniach czy posąg, jak m.in. w Fatimie czy Meksyku - chociaż i w morawskim są relikwie świętych. Na zdj. Kaplica Matki Jedności Chrześcijańskiej.Jej głównym elementem jest obraz Panny Marii z Dzieciątkiem namalowany w 1919 roku przez Emanuela Ditieta według bizantyjskiej ikony z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Romańsko-gotycki kościół, pod wezwaniem, zgodnie ze zwyczajem cystersów, Wniebowstąpienia NMP -
obecny drugi jego człon „ i Cyryla i Metodego” dodał mu dopiero w 1932 roku papież Pius XI - miał 99 m długości oraz trzy nawy. Na zdj. Kaplicy św. Benedykta,oraz trumna z relikwiami św. Wiktora. Współczesny jest krótszy - liczy tylko 86 m, gdyż podczas wczesnobarokowej przebudowy w XVII w na miejscu frontowej części romańskiej wzniesiono dwie wieże, Na zdj. szklana, bogato zdobiona trumna z woskową postacią zmarłego. Umieszczono w niej relikwie wczesnochrześcijańskiego męczennika - św. Wiktora, przywiezione z katakumb św. Agnieszki w Rzymie. zamieniając równocześnie nawy boczne na 14 kaplic, z których 10 z ołtarzami i kryptami pod podłogą. Na zdj. Bogato zdobione organy ( 3 klawiatury, 60 rejestrów, 5521 piszczałek ) To była tylko jedna, chociaż szczególnie ważna dla współczesnego nam wyglądu świątyni, jej przebudowa. Kościół i klasztor przechodziły bowiem burzliwe dzieje. W roku 1421 zostały spalone i częściowo zniszczone przez morawskich husytów i przez 1,5 wieku nie było środków, aby je odbudować.
Znaczącą rolę odradzaniu klasztoru odegrał nasz rodak, opat Mikołaj Kromer z Biecza.Na zdj. Przed zachodnią bramą klasztorną słup maryjny, sprzed 1681. Tamtejszy klasztor znajdował się w stanie upadku, mnisi stanowili zbieraninę wypędzonych z innych miejsc. Opat Mikołaj aby mieć młode kadry stworzył seminarium duchowne, .... rozpoczął budowę nowego opactwa, uporządkował finanse oraz odrodził życie duchowe klasztoru. Po zaledwie 5- letnim kierowaniu nim, zmarł w 1572 roku. Element Polski w ołtarzu kaplicy św. Floriana jest obraz Jana Matejki „Apostołowie Słowian” przedstawiający św. św. Cyryla i Metodego. Na zdj.Zachodnią brama klasztorna. Namalowany na desce z gruszkowego drewna w roku 1885 ( lub 1884 ) w ramach przygotowań do obchodów 1000-rocznicy śmierci św. Metodego. A ofiarowany świątyni przez polskich pielgrzymów na te obchody, wśród których znajdował się także sam Mistrz Jan.Matejko, po ojcu, był z pochodzenia Czechem. Obraz ten nawiązuje do idei jedności Słowian. Na zdj. Zabudowania klasztorne, dziś przeznaczone na gimnazjum.
Cyryl wskazuje na nim ręką na otwartą księgę, zaś Metody na bizantyjski krzyż. Za nim, na drugim planie, znajduje się ikona jasnogórskiej Czarnej Madonny, po jej lewej stronie piastowski orzeł, a zSarkofag arcybiskupa Antonina Cyryla Stojana prawej archanioł Michał symbolizujący Ruś. Pod krzyżem na poduszce leży polska korona piastowska, zaś na ziemi  rozbity posąg Światowida. Na zdj. kolumna z Chrystusem frasobliwym. Istnieje informacja że twarz św. Cyryla na nim, to autoportret Jana Matejki. Inny polski akcent warto zobaczyć w kaplicy św. Benedykta. Najbardziej w niej uwagę zwraca szklana, bogato zdobiona trumna z woskową postacią zmarłego św. Wiktora . Na zdj. Plan Sanktuarium. W kaplicy tej znajduje się inny polski dar dla sanktuarium - przywieziona też w jubileuszowym roku 1885 przez pątników, ale w tym przypadku wielkopolskich, stara kościelna chorągiew. Na zdj. Hotel Młyn wiza wi klasztoru godny polecenia, sprawdziłem osobiście. Na jednej jej stronie wyhaftowana jest Matka Boska Częstochowska oraz napis: „KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Na drugiej zaś polski Orzeł Biały w złotej koronie. Jest to - fragment polskiego sztandaru bojowego pod którym wojska Jana III Sobieskiego rozgromiły w 1683 roku Turków pod Wiedniem. 
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY - Buchlovice Pałac z pawiem w herbie
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Hrad Buchlov
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Uherské Hradiště
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Kroměříž
1pix użytkownik danielski odległość 22 km 1pix
CZECHY. Kromeriz - Perła Moraw
1pix użytkownik caprio72 odległość 22 km 1pix
Kroměříž
1pix użytkownik lala odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 26.06.2010 11:46

Dzięki Konwalio ! równie pozdrawiam !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 26.06.2010 10:51

Piękne sanktuarium.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!