m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Niepowtarzalny klimat stwarza oczywiście stara zabudowa, trudno słowami opisać zalegającą wszędzie ciszę, nie widać nigdzie pośpiechu, po prostu sielsko, anielsko... Prawie każdy obiekt to kolejny pomnik architektury, teren niesamowity dla artystów, zresztą przed laty wielu tutaj docierało, niektórzy pozostali na zawsze... wielokrotnie przykłady takie spotkamy na kolejnych ścieżkach... Świat Łemków, pogarbiony jak opuszczone zabudowania powoli osuwa się w przeszłość... Obszar Beskidu Niskiego nie należał nigdy do miejsc atrakcyjnych gospodarczo, ziemie tego regionu nie nadają się do uprawy, ludność wołoska, która napływała w te miejsca w początkach XIII wieku trudniła się pasterstwem i hodowlą. Dawna Łemkowszczyzna pełna swoistego klimatu odeszła niestety na zawsze, a wraz z nią wędrowni druciarze, szklarze, maziarze... chociaż mam nadzieję ukazać w kolejnych odsłonach Łemkowszczyznę, która pozostała, a nadal pełna jest przeróżnych tajemnic. W poprzedniej galerii byliśmy obok cerkwi, która powstała w wyniku schizmy tylawskiej, ostały się takie tylko dwie i właśnie stoimy obok tej drugiej.
Powstała ona w roku 1932, jest dziełem miejscowego cieśli.
Za patrona posiada św. Dymitra z Tesalonik, zresztą podobnie jak w Bartnem również i druga starsza cerkiew do której za chwilkę podejdziemy jest pod tym samym wezwaniem. Dużo analogii można się doszukać w tych sąsiadujących wioskach, również Bodaki przez lata odgrywały ważną rolę w beskidzkim kamieniarstwie, sporo pięknych krzyży spotkamy zarówno na miejscowym cmentarzu jak i bliskim sąsiedztwie wielu starych chyż. Ta fotka dla Borka :)
w niektórych miejscach zauważalne są zmiany, raduje się serce, że wprowadzane są ze smakiem i wyczuciem, oby nie były to jednostkowe przykłady... Druga cerkiew jest starsza, pochodzi z 1902 roku i reprezentuje schyłkowy typ architektury zachodniołemkowskiej, obecnie służy jako kościół .
Do jej budowy wykorzystano prawdopodobnie elementy wcześniejszej cerkwi z 1742 roku. Jak każda miejscowość, tak też i Bodaki posiadają swoje ,,perełki,, dla mnie takimi są śliczne, malowniczo położone kapliczki.
Ta piękna kryta gontem została ufundowana przez wędrownego szklarza Stefana Żelema. czyż nie jest to wdzięczny obiekt dla artysty malarza? Kolejna, zbudowana z solidnych bloków piaskowca, ufundowana przez Szkirpana Dożeja
Opuszczamy już Bodaki, na chwilę wstąpimy do kolejnej wioski w tej dolinie, będzie to Ropica Górna. Znajduje się tutaj urocza cerkiewka greckokatolicka p.w. św. Michała Archanioła, obecnie jest ona współużytkowana przez wiernych obu obrządków. Zbudowana została w 1813 roku w stylu zachodniołemkowskim. Wewnątrz znajduje się XVIII wieczny ikonostas.
Do kolejnej perełki trzeba troszkę odbić, znajduje się bowiem ona w odosobnionej dolinie ale gorąco polecam, żałuję jedynie, że obrazy z aparatu nie oddają do końca piękna... Cerkiew w Owczarach, ponieważ tutaj się właśnie znajdujemy należy do najstarszych i najpiękniejszych na Łemkowszczyźnie. Wybudowano ją już w roku 1653, więc już to robi niesamowite wrażenie. Na kompletne wyposażenie składa się barokowy ikonostas z XVIII wieku z rzadko spotykaną ikoną Chrystusa w grobie.
Na mnie jednak osobiście ogromne wrażenie wywarła przepiękna ikona w ołtarzu bocznym ukazująca św. Mikołaja z XVIII wieku. Ikona ta jest pokryta srebrem, można na nią bardzo dłuuugo spoglądać... :) Piękna!!! Wnętrze cerkwi pokrywa polichromia z 1938 roku, wykonano ją przy okazji obchodów 950 lecia Chrztu Rusi. W 1994 roku budowla wraz z kościołem w Sękowej do której za chwilkę zaglądniemy :) została wyróżniona nagrodą Prix Europa Nostra, promującą konserwację i rewaloryzację najcenniejszych obiektów kultury Europy. Jesteśmy już we wspomnianej Sękowej. Była to ostatnia etnicznie polska wieś na granicy Łemkowszczyzny, sąsiedzi zza miedzy z południa, wschodu i zachodu modlili się już w cerkwi :)
Zaglądamy więc do koścoła drewnianego w Sękowej, fotografie jego można podziwiać w wielu folderach reklamowych, malowany był przez lata przez największych mistrzów: Wyspiańskiego, Mehoffera, Tetmajera, Wzniesiony został na początku XVI wieku, posiada charakterystyczną, niepowtarzalną bryłę dzięki stromemu nachyleniu dachu z przedłużonymi sobotami spływającemu prawie do samej ziemi. W czasie I wojny światowej  wojska austryjacko - węgierskie poważnie zdewastowały kościół, rozbierając na umocnienia okopów i na opał oraz zupełnie zniszczyły wyposażenie. Ostał się jedynie ołtarz główny. Soboty pozostawiają niezatarte wrażenie, dla nie zorientowanych dodam jedynie, że nazwa soboty pochodzi od zamierzchłych czasów, kiedy wierni mając nieraz ogromne odległości do pokonania na poranną niedzielną mszę świętą gromadzili się już od godzin wieczornych w sobotę właśnie, mając tutaj schronienie przed deszczem i wiatrem.
Ciekawostką bardzo rzadko spotykaną jest otwarta konstrukcja wieży dostawionej w XVII wieku. Czapki z głów przed budowniczymi sprzed lat, wrażenie ogromne. Przez długie lata przeprowadzano prace budowlano - konserwatorskie, które przywróciły świątyni dawną świetność i niepowtarzalne piękno. Modrzewiowy Kościółek p.w. śś Filipa i Jakuba z 1520 roku w Sękowej w całej swojej okazałości. :-) Na kolejną wędrówkę beskidzkimi ścieżkami  prawdopodobnie cofniemy się do dolin zachodniej Łemkowszczyzny...

najbliższe galerie:

 
BESKID NISKI - KRAINA ŁAGODNOŚCI (2)
1pix użytkownik beem odległość 4 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 5
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Diabli kamień w Beskidzie Niskim..Folusz.
1pix użytkownik reni3 odległość 5 km 1pix
Jesień na Łemkowynie 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix
Beskid Niski,  luty 2008r - cz. II
1pix użytkownik satan odległość 6 km 1pix
Gładyszów
1pix użytkownik spaww odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 29.06.2010 22:10

Nie będę się rozpisywać – oceniałem „walory” Twoich trzech części, i … tyle ;-)
Pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 29.06.2010 21:27

Prawdziwa kraina łagodności. Pięknie. Pozdrawiam

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 29.06.2010 09:52

Dziękuję Wam Wszystkim za tak liczne odwiedziny, zarówno tym, którzy pozostawili jakikolwiek ślad swojej obecności :-) jak i tym, którzy poświęcili swój czas aby wędrować razem ze mną ścieżkami ,,kultowych,, miejsc beskidzkich.
Mam nadzieję, że z czasem wspólnie stworzymy pełny obraz tej mocno niedocenionej krainy, która urzeka każdego przybysza swym pięknem i mistyką... szczególnie pustych już niektórych dolin po opuszczonych wioskach - to najbardziej wymowny znak tej ziemi.
Pozdrawiam

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 28.06.2010 20:30

Pięknie malujesz urodę beskidzkich uboczy...
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.06.2010 18:35

Zachwycające wszystkie trzy galeriie.Sielsko,spokojnie,ta galeria relaksuje,zdjęcia pięknie,nie wymienię nawet tych które mi się podobają najbardziej,za wiele ich..Pięknie opisałeś zdjęcia,miło się czytało i oglądało.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!