m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W Polsce Noc Świętojańską obchodzi się hucznie w wielu mniejszych i większych miastach, również i w Lanckoronie. W Warszawie i Krakowie mamy z tej okazji koncerty i Wianki, a w innych miastach obchody Nocy Kupały stają się coraz bardziej popularne. Noc Kupały, Noc Kupalna, Sobótka- to inne, starsze i obecnie mniej znane, nazwy Nocy Świętojańskiej.  Zmiana nazwy nastąpiła kiedy Kościół postanowił przerobić je na święto chrześcijańskie. Ani prośby, ani groźby nie pomogły w oduczeniu ludzi obchodzenia tego pogańskiego święta. W średniowieczu dzień letniego przesilenia poświęcono świętemu Janowi Chrzcicielowi.  Został patronem Nocy Świętojańskiej, a nawet zaczęto nazywać go świętym Janem Kupałą.
Letnie przesilenie poświęcone jest przede wszystkim dwóm żywiołom: wody i ognia. Ludzie wierzyli nawet, że kąpanie się w rzekach i jeziorach przed Nocą Świętojańską to kuszenie losu. Woda uważana była wtedy za niepewną i można było łatwo stracić życie. Od 24 czerwca jednak można było kąpać się dowoli i bez obaw. Wierzono, że zapewnia to zdrowie i leczy niektóre dolegliwości. Drugim ważnym żywiołem związanym z Nocą Kupały jest ogień. Palono, najczęściej na wysoko położonych polanach, ogniska przez które przeskakiwano w trakcie obchodów. W ten sposób zapewniano sobie oczyszczenie przez ogień. W ogniskach palono również zioła i składano ofiary z mniejszych zwierząt i ptaków, aby zapewnić sobie urodzaj. Również dzisiaj Noc Świętojańska kojarzy nam się z ogniem, a zapalone przez całą noc ogniska są jej nieodłącznym elementem.
Noc Świętojańska to również noc miłości. Nasze własne, pradawne i typowo słowiańskie Walentynki. Według niektórych podań Kupała pochodzi od łacińskiego Cupida, czyli bożka miłości. Noc Świętojańska była jedną z nielicznych okazji kiedy to panna mogła sama wybrać sobie męża. W Lanckoronie tutejszy kościół z XIII w. jest pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela - a więc jest tu odpust parafialny W tamtych czasach większość małżeństw była sztucznie kojarzona, jednak tej jednej nocy można było mieć mały wpływ na swoją przyszłość. Kobiety plotły wianki w które wkładały zapaloną świeczkę. Następnie puszczały je na rzece, a czekający niżej chłopcy mieli za zadanie wianki wyłowić. Można było oczywiście poinformować potencjalnego kandydata jak wygląda dany wianek, aby mógł wyłowić ten, który należy do jego oblubienicy.
Wielu młodych liczyło również na szczęśliwy traf. Wianki należało, koniecznie, wrzucić do rzeki, a nie do stawu czy innej stojącej wody. Trzeba było mocno się zamachnąć, aby wianek nie wylądował w sitowiu, ale jednocześnie uważać, aby rzucając nie zgasić świeczki. Jeśli wianek zatonął lub zgasła świeca była to zła wróżba, oznaczała, że panna prawdopodobnie nie znajdzie miłości w tym roku. Na pocieszenie można dodać, że chłopak, który nie wyłowił żadnego wianka również będzie samotny. Chyba każdy z nas zna legendę o kwiecie paproci, który zakwitał tylko na jedną noc w roku, w dodatku w głębi lasu, chroniony przez demony i złe duchy. Ten kwiat zakwitał właśnie w Noc Świętojańską.
Ludzie wyruszali na poszukiwania, ponieważ wierzono, że znalezienie kwiatu zapewnia bogactwo i pomyślność. Ta część Nocy Świętojańskiej jest obecnie najtrudniejsza do zrealizowania. Ciężko znaleźć gęsty i ciemny las w dużym mieście. Zostały jednak inne sposoby spędzania Nocy Świętojańskiej, która staje się coraz bardziej popularna. To kolejna okazja do świętowania i zabawy z przyjaciółmi. Połączona z muzyką, koncertami na żywo, ogniskami palonymi nad brzegami rzek i ogólnie jedną, wielką imprezą.
Na Wianki w Krakowie i Warszawie przychodzą tysiące osób. Zarezerwujcie sobie czas w tę najkrótszą noc w roku, a może jej świętowanie przyniesie wam szczęście w miłości, dobrą pogodę w wakacje i pomyślność przez cały rok.Tekst - Patrycja Ścisłowska  W roku 2001 odtworzono po blisko 100 latach lanckoronskie jarmarki na sw. Jana.  Miasteczko juz od średniowiecza miało przywileje organizowania targów i jarmarków nadane przez króla Kazimierza Wielkiego i leżało na ważnych szlakach handlowych, m.in. z Wiednia do Krakowa. Jarmark Swietojanski odbywa sie co roku w weekend przed noca swietojanska. Podczas imprezy na sredniowiecznym rynku w Lanckoronie prezentuja sie artysci ludowi,
malarze, rzezbiarze, garncarze, przedstawiciele ginacych zawodów, zespoly artystyczne i producenci zywnosci ekologicznej z Lanckorony,  sąsiednich gmin i innych zakątków Bursztynowego Szlaku (Region Babiogórski Zawoja - Stryszawa). Dzieci i mlodziez przygotowuja pokazy i wystepy artystyczne nawiazujace do tradycji regionu i historii. W roku 2003 na Jarmarku Swietojanskim (14-15.06) zaprezentowano produkty lokalne... wytworzone przez mieszkanki gminy Lanckorona uczestniczace w programie Babiniec.... Kobiety na rzecz dziedzictwa i rozwoju zrównowazonego terenów wiejskich.
Przybyly tez uczestniczki miedzynarodowego Babinca z Lubawki oraz Slowacji i Republiki Czeskiej. W programie znalazly sie: kiermasz sztuki ludowej i rekodziela artystycznego, pokaz ginacych zawodów, atrakcje dla dzieci, kiermasz gastronomiczny, koncerty.
	 
No i co się tak patrzycie  ? i ja mam też dzisiaj święto :) Lanckorońska zabudowa stara ale zadbana aż miło popatrzeć - a mieszkać jak  zdrowooooo. Boczna uliczka Lanckorony
Prawdziwe średniowieczne cuda architektury. Średniowieczny odrestaurowany Rynek Główny w Lanckoronie  zaprasza.
DZIĘKUJE !

najbliższe galerie:

 
Ruiny zamku - Lanckorona
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Lanckorona
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Lanckorona 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
LANCKORONA - na Burszytynowym Szlaku
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Lanckorona
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Lanckorona - 2017r
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
wojzsl użytkownik wojzsl(wpisów:277) dodano 14.12.2013 16:13

Szkoda, że w drodze do Sromowców Niżnych nie wstąpiłem do tej uroczej miejscowości. Po przechadzce z Tobą stwierdzam, że wiele ciekawego mnie ominęło.
Pozdrawiam

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 09.04.2013 21:04

bardzo mi się podobała ta wycieczka, serdecznie pozdrawiam :)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 04.03.2011 18:36

Miałem okazję być w Lanckoronie.szkoda tylko,że tak mało zdjęć zrobiłem i mało czasu na zwiedzanie poświęciłem.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 04.09.2010 09:51

Wedlug mnie jedna z ciekawszych Twoch galerii. Ciekawe ujecia , inna perspektywa.
Pozdrawiam z Radziszowa.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2686) dodano 03.09.2010 23:59

walizka - Sama Lanckorona praktycznie nic nie ucierpiała to media nagłośniali w ten sposób , ucierpiał bardzo położona obok miejscowość Leśnica . Pozdrawiam

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 02.07.2010 16:29

Największe wrażenie robią zabytkowe Warszawy ;) Podobają mi się zdjęcia i tekst, jak i samo święto. Szkoda tylko, że w tym roku nie dla wszystkich mieszkańców Lanckorony było ono takie radosne.

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 02.07.2010 10:17

O Lanckoronę ,,ocierałem,, się dosłownie już wielokrotnie i wciąż coś nie pozwalało mi zawitać w jej śliczne progi... szczerze zazdroszczę, że bywasz tam tak często... lubię te klimaty, podoba mi się Twoje spojrzenie, i brakuje jedynie ,,zapachu chleba,, o którym tyle słyszałem...
Pozdrawiam...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!