m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Bazylika św. Franciszka - fragment gotyckiego portalu kościoła dolnego z bogato zdobioną rozetą Kościół Santa Maria degli Angeli - jeden z największych kościołów w dziełach chrześcijaństwa zbudowano ku czci świętego Franciszka, który nawoływał do ubóstwa i prostoty. Budowla wznosi się ponad murami Capella Della Porziuncola (kaplica Porcjunkuli - Cząsteczka), skromnego oratorium w którym w 1209 r. Franciszek założył zakon Braci Mniejszych oraz ponad celą w której zmarł w 1226 r. Budowę kościoła rozpoczęto w 1569 r. a ukończono w 1679 r. Fasada powstała w 1928 r. Kopuła wzorowana jest na kopule bazyliki św. Piotra w Rzymie. Kościół Santa Maria degli Angeli - posąg świętego Franciszka z żywym gołębiem w koszyku Kościół Santa Maria degli Angeli - cela w której św. Franciszek zmarł w 1226 r. Kościół Santa Maria degli Angeli - posąg św. Franciszka Kościół Santa Maria degli Angeli - Fasada powstała w 1928 r.
Bazylika św. Klary - Zewnętrzne łuki przyporowe dobudowane pod koniec XIV w. Rocca Maggiore - twierdza z XIV w. Bazylika św. Klary - fragment portalu Santa Maria Maggiore
Piazza Santa Chiara Bazylika św. Klary Bazylika św. Klary
Bazylika św. Klary Przejście do Oratorio di San Francesco Piccolino Oratorio di San Francesco Piccolino - Nad drzwiami tego małego oratorium znajduje się następujący napis: Hoc oratorium fuit bovis et asini stabulum in quo natus est sanctus Franciscus, mundi speculum (Oratorium to było kiedyś stajnią dla wołu i osła, w której narodził się święty Franciszek, zwierciadło świata). Wg legendy Matka Franciszka miała schronić się w tym miejscu, aby wydać na świat swego syna.
Posągi przedstawiające Rodziców św. Franciszka Chiesa Nuova - Pełen wdzięku kościółek, zbudowany w stylu barokowym, wzniesiony został z polecenia Filipa III Hiszpańskiego w XVII w. na ruinach rodzinnego domu św. Franciszka. Wewnątrz obejrzeć można małą i ciemną celkę gdzie, jak chce tradycja, Piotr di Bernardone zamknął młodego Franciszka po tym, jak sprzedał kilka bel cennego materiału, aby odbudować za zdobyte tym sposobem od ojca pieniądze kościółek św. Damiana.
Katedra św. Rufina - budowę tego romańskiego kościoła rozpoczęto w 1140 r. pod kierunkiem Jano z Gubio. W latach 1571-1578 przebudowano wnętrze katedry, pozostawiając jej fasadę ozdobioną trzema rozetami umieszczonymi nad trzema portalami oraz licznymi rzeźbami i fryzem arkadkowym. W kościele zachowana jest chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek (w tym okresie była to jedyna chrzcielnica w Asyżu). Katedra św. Rufina Katedra św. Rufina Katedra św. Rufina
Katedra św. Rufina Katedra św. Rufina Katedra św. Rufina Rzymska świątynia Minerwy z I w. p.n.e. zaadoptowana na kościół. Piazza del Comune
Bazylika św. Franciszka - budowę rozpoczęto w 1228 r. - 2 lata po śmierci św. Franciszka . Już w 1230 r. ciało św. Franciszka przeniesiono i pochowano w krypcie pod głównym ołtarzem kościoła dolnego. Budowę  bazyliki (kościoła górnego) zakończono w 1239 r. Na ścianach powstał cykl 28 fresków przedstawiających epizody z życia św. Franciszka.   
W 1997 r. trzęsienie ziemi spowodowało częściowe zawalenie się sklepienia. Wybitni specjaliści z całego świata pracowali nad odtworzeniem sklepienia z kawałków gruzu. Udało się odtworzyć duże fragmenty fresków ale część została całkowicie zniszczona. 
Bazylika św. Franciszka Bazylika św. Franciszka - krypta z Kaplicą Grobu św. Franciszka Bazylika św. Franciszka _ rozeta kościoła górnego. Budowę  bazyliki (kościoła górnego) zakończono w 1239 r. Stylowo zbliżony jest on do gotyku włoskiego.
Bazylika św. Franciszka - Gotycki portal kościoła dolnego z bogato zdobioną rozetą. Bazylika św. Franciszka Pamiątki z Asyża
Chiesa Nuova - kościółek, wzniesiony o w XVII w. na ruinach rodzinnego domu Franciszka Kościół Santa Maria degli Angeli mieści w swym wnętrzu Capella Della Porziuncola - kaplicę Porcjunkuli (Cząsteczka). To kościółek, który Franciszek otrzymał w darze od benedyktynów.

najbliższe galerie:

 
Asyż - od  Franciszka
1pix użytkownik King_Kong odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik tom odległość 0 km 1pix
Italia - średniowieczny Asyż
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik magdus odległość 0 km 1pix
Asyż
1pix użytkownik zedowicz odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.11.2010 20:58

Mocar : Ta galeria miała dwa wolne kadry... Premia dla Ciebie. Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 01.11.2010 23:14

Galerię o Asyżu mógł bym oglądać bez końca, to miasteczko zauroczyło mnie na zawsze. Pozdrawiam - Pax et bonum !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!