m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Wygląd Eindhoven znacząco odbiega od powszechnego wyobrażenia o holenderskim mieście pełnym małych uroczych domków o kamiennych podmurówkach i drewnianych okiennicach. Wszechobecne w Holandii rowery.
Rower jest tu najpopularniejszym środkiem transportu niezależnie od pory roku i okazji.Jeżdzi się nim do pracy,na spotkania z przyjaciółmi,na zakupy,oraz oczywiście dla relaksu i zdrowia.Rower,to styl życia. Rowery stoją wszędzie,nie tylko na specjalnych parkingach,również przy drzewach,słupach,wszędzie gdzie znajdzie się kawałek miejsca by zostawić tego ,,żelaznego rumaka.
Na tym zdjęciu można zobaczyć jeszcze inną ciekawostkę holenderskich miast-wolno stojące pisuary. Można natknąć się i na tak oryginalne egzemplarze. Skuter jest alternatywą dla roweru,niemniej jest wciąż mniej popularny niż stary dobry rower. W centrum miasta na każdym kroku spotyka się różnorakie knajpki i restauracje,jak ta amerykańska...
...lub ta meksykańska... ...lecz ulubione knajpki Holendrów,to takie jak ta. Spotykają się tam z przyjaciółmi przy rodzimym piwie-jest to chyba najpopularniejszy (obok kawy) napój w Holandii. Oryginalne elewacje budynków przyciągają wzrok. W centrum niewiele już takich budynków,charakterystycznych dla małych holenderskich miasteczek. Holendrzy uwielbiają kształtować naturę by pasowała do ich poczucia porządku i do otaczającego ją  otoczenia.Nie tylko przycinają,ale również przy pomocy listewek nadają drzewom porządane geometryczne kształty.Te drzewka będą miały kiedyś zwarty,płaski kształt korony.
Niektórym się to podoba innym nie-rzecz gustu. Vesteda Toren w centrum miasta.
Nowoczesne budynki powstają...
...tuż obok nielicznych już kamieniczek. Klompy,to jeden z symboli Holandii,te przewiązane wstążką w barwach holenderskiej flagii są pamiątką dla turystów.
Holendrzy wciąż jeszcze noszą klompy na codzień,choć raczej do prac przy domu,czy na spacer z psem,choć widziałam pana w klompach na rowerze i nadziwić się nie mogłam,jak on pedałował i ich nie pogubił.
Takie klompy do noszenia zamawia się na wymiar w specjalnych małych zakładach specjalizujących się w ich wyrobie,gdzie wytwarzane są ręcznie w tradycyjny sposób. Ogrodnictwo jest jedną z pasji mieszkańców Niderlandów.
Kochają swoje ogródki,rabatki i kwiatki na parapetach.Sklepy ogrodnicze są bardzo popularne... ...a ich oferta niezwykle bogata,każdy Holender znajdzie tu wszystko do dekoracji ogrodu i domu. Holendrzy to prawdziwi patrioci.
Flagi na domach wiszą przez cały rok,ale dopiero w czasie Mistrzostw Świata,lub Europy Holandię ogarnia pomarańczowe szaleństwo.
Pomarańcz to barwa narodowa Holandii utożsamiana z tytułem rodowym królewskiego domu panującego Oranje-Nassau. W czasie Mistrzostw na pomarańczowo barwi się co się tylko da,nawet wodę w fontannach.
Wszechobecne miłe kawiarenki,gdzie w przyjemnej atmosferze można zapomnieć o pośpiechu dnia codziennego,a relaks Holendrzy cenią ponad wszystko.Ulubione powiedzenie Holendrów to:,,bijna weekend-co znaczy,,prawie weekend,a powtarzają to już w poniedziałek. Stare i nowe tuż obok siebie,tu nikogo nie razi,wręcz przeciwnie-zwraca uwagę i zaciekawia. Oryginalne oświetlenie ulic. Miasto bardzo ucierpiało w wyniku nalotów podczas II wojny światowej, czego efektem jest niewielka ilość zabytkowej zabudowy zachowanej w centrum. W ogródkach kawiarnianych wszyscy siedzą przodem do ulicy,by móc obserwować toczące się wokół życie.
Szczególnie w weekendy takie miejsca jak to są gwarne i pełne życia.Holendrzy uwielbiają zabawę i śmiech.To Naród pogodny jak żaden inny,uśmiechają się zawsze i wszędzie,choć są nieco powściągliwi w okazywaniu uczuć. Pomnik w kolorze oranje...
...nawet Frits Philips,syn Antona Philipsa (jednego z założycieli firmy Philips) w twarzowym oranje krawacie.
Frits Philips (1905-2005),to bardzo ważna postać w Eindhoven.
W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej nie opuścił Holandii.Nadzorował pracę fabryki Philipsa,które kontynuowało działalność mimo wojny. Za strajk pracowników spędził kilka miesięcy w 1943 w obozie koncentracyjnym w Vught. Przyczynił się do uratowania życia 382 pracownikom żydowskim zatrudnionym w koncernie;został za to uhonorowany w 1996 medalem Sprawiedliwy wśród narodów świata przez Instytut Yad Vashem.
Był znanym kibicem PSV Eindhoven,uczęszczał na mecze klubu do późnej starości-jego imię nadano stadionowi PSV. Tuż obok maleńkich sklepików wyrastają... ...nowoczesne centra handlowe. Stal,szkło i beton-coraz więcej ich w dużych miastach. Holendrzy jak i inne europejskie narody to miłośnicy zakupów,jednakże jest to naród oszczędny-jak sami o sobie mówią,lub skąpy-jak mówią o nich inni.
Holandia przoduje w światowych rankingach liczących oszczędności na głowę mieszkańca oraz wysokość polis ubezpieczeń na życie. Gratisowe napoje rozdawane w upalny dzień powodują że tworzy się kolejka niczym w Polsce za czasów PRL-u.
Eindhoven,jak i pozostałe miasta Holandii to prawdziwy mix narodowościowy.
Największa grupa obcokrajowców zamieszkujących to miasto to mniejszości:turecka,marokańska i surinamska,oraz niemiecka i indonezyjska.Do Eindhoven przyjeżdża również wielu Polaków szukających pracy w miejscowym przemyśle. W weekendy w centrum miasta wyrastają stoiska z towarami... ...które kuszą rozmaitymi kształtami i kolorami. Przechadzając się po mieście warto zwrócić uwagę na ciekawe zdobienia budynków. Mimo iż w Holandii pogoda jest raczej pochmurna i deszczowa,niż słoneczna niemal wszędzie widzi się okna zdobione markizami. Nowoczesne budynki,stylizowane antycznymi detalami...
...oraz nowoczesne dekoracje przed sklepami zapraszają do wnętrza. Holendrzy, po Skandynawach, wypijaja najwiecej kawy z wszystkich narodów na świecie. Kawa musi byc! To jest napój nieodłacznie zwiazany z tym krajem. Statystycznie wypija sie 165 litrów kawy rocznie na głowę. Kawę pije sie cały dzień,a automaty stoją wszędzie-w zakładach pracy,w sklepach i aptekach. Pomnik ,,sięgający nieba. Admirant-nowoczesny apartamentowiec tłem dla komina starej fabryki  Philipsa. Futurystyczne kształty nowoczesnego miasta. Stadion imienia Fritsa Philipsa jest stadionem na którym mecze u siebie rozgrywa PSV Eindhoven. Inauguracja obiektu nastąpiła z dniem powstania klubu - PSV Eindhoven powstał 31 sierpnia 1913 roku.
Obecnie wyposażony jest  w 36.500 krzesełek.
Stadion ten gościł wiele finałów europejskich pucharów, a w 2000 roku był także jedną z aren Mistrzostw Europy, rozgrywanych w Belgii i Holandii.
Jedno miejsce na stadionie jest wyjątkowe. Dlaczego? Bo nie wolno z niego korzystać. Znajduje się w sektorze D, w rzędzie 23 z numerkiem 43. Zajmował je zawsze wierny kibic PSV, Frits Philips (o którym pisałam już wcześniej).
Gdy Frits zmarł w 2005 roku, z szacunku dla Niego zawsze jest ono puste. W sezonie 1956/1957, pierwszym w formule Eredivisie, napastnik PSV, Coen Dillen został pierwszym królem strzelców rozgrywek ligowych, zdobywając 43 bramki, co do dziś jest rekordem w historii rozgrywek.
Jego pomnik widnieje przed stadionem. ,,W jedności siła-głosi napis nad bramą przed wejściem na stadion.
Największym sukcesem klubu PSV było zdobycie Pucharu Mistrzów w 1988 roku, po zwycięstwie w meczu finałowym nad portugalskim zespołem Benfica Lizbona. Przystanek autobusowy w centrum miasta-czyż nie jest piękny. Dziękuję za odwiedziny mojej galerii,mam nadzieję że spodobało Wam się to barwne miasto i choć troszkę poznaliście życie Holendrów,a zarówno to miasto jak i mieszkańcy Niderlandów ze swą pogodą ducha zachęcą Was do bliższego poznania tego Kraju.

najbliższe galerie:

 
EINDHOVEN
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Eindhoven- światło w sztuce i architekturze
1pix użytkownik anikm odległość 1 km 1pix
Dickens Night
1pix użytkownik anikm odległość 9 km 1pix
Helmond- moje miasto
1pix użytkownik anikm odległość 13 km 1pix
Dla Naszych miłych Panów: )
1pix użytkownik anikm odległość 13 km 1pix
Wiosennie
1pix użytkownik anikm odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.11.2011 20:34

Nola tak właśnie objawia się w dzisiejszych czasach patriotyzm.
Tutaj flagi narodowe wiszą przed domami przez cały rok, bo ludzie chcą pokazać że są dumni ze swojej historii i przynależności narodowej.
Kibicować swoim trzeba niezależnie od ich wyników sportowych. Bowiem to właśnie przejaw patriotyzmu.
Tu nie chodzi o to czy kochamy swoją reprezentację narodową, ale o to czy kochamy swój Kraj i czujemy się częścią Narodu.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 09.11.2011 20:15

Nie przepadam za takimi nowoczesnymi miastami, ale Ty w ładny i ciekawy sposób je zaprezentowałaś:) Podobał mi się zwłaszcza wątek sportowy, no i ich miłość do piłki nożnej i barw narodowych, no ale oni mają co kochać, nie to co my... Byłam pod koniec czerwca 2010 w Holandii i piłki nożne i flagi narodowe były wszędzie nawet w piekarni;)
pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.11.2011 11:17

Zibid ponoć nie ma takiego miejsca, którego nie dałoby się ciekawie pokazać.
Do Eindhoven planuję wyruszyć jutro gdy zapadną ciemności, bowiem dzisiaj rozpoczyna się trwający tydzień Glow Eindhoven.
Jest to Międzynarodowe Forum Światła w Sztuce i Architekturze. Czyli światło, sztuka i architektura w jednym. Jak się uda to zaprezentuję Wam ten niesamowity spektakl rozgrywający się w mieście.
Pozdrawiam serdecznie:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 05.11.2011 09:24

Przejeżdżałem przez Eindhoven i ..........
nie wiem jak to zrobiłaś - pokazałaś normalne ciekawe miasto.
Dla mnie były to same blokowiska i po prostu dałem nogę do Antwerpii
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.04.2011 18:05

Carmel dziękuję Ci serdecznie za odwiedziny w mojej galerii i tak sympatyczny komentarz:)
Pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 06.04.2011 07:53

Pięknie i bardzo ciekawe pokazane miasto oraz różne sfery życia w nim :) Anikm - podoba mi się Toja spostrzegawczość w zauważaniu nie tylko tego co zasadnicze , ale i wielu ciekawych detali , które dodają miejscom swoistego klimatu. Z przyjemnością obejrzałam i poczytałam. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 02.04.2011 20:30

Dzięki za podpowiedź. Ja raczej nie jeżdżę do Holandii w celach turystycznych. Fotografuję to klimatyczne "państewko" przy okazji pobytu u córki, która mieszka w Holandii od 10 lat. Na początku przez 2 lata mieszkała w Utrechcie. Od 8 lat mieszka w Hilversum. Jestem u niej kilka razy w roku. W grudniu wracałam do Polski od córki.
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.04.2011 18:21

Afrodyta jeśli masz odwiedzić Eindhoven,to jedynie przy okazji.Nie polecam tego miasta jako celu wyprawy do Holandii.Choć na zdjęciach prezentuje się ciekawie,to tak naprawdę w Holandii jest wiele piękniejszych miejsc do zobaczenia.Lepiej zobaczyć miasta bardziej klimatyczne,poprzecinane kanałami,z zabytkową zabudową,gdzie czuć tak naprawdę ,,holenderskie klimaty".Eindhoven jak dla mnie jest zbyt nowoczesne,by mogło się z Holandią kojarzyć.
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 31.03.2011 23:18

Znakomita sesja. Lubię ten holenderski klimat.
Holandia jest mi bardzo bliska od wielu lat i złapałam się na tym, ze mam tylko jedną galerię z Madurodam :))) W grudniu leciałam do Warszawy z Eindhoven, ale w mieście nie byłam i dziękuję za te zdjęcia. Dzięki Tobie zobaczyłam miasteczko, w którym nie byłam poza lotniskiem. Najczęściej bywam w Hilversum i wiem, że
Eindhoven jest do zwiedzenia przy następnym pobycie.
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.11.2010 02:08

Konwalio Tobie również dziękuję,przepraszam że ze mnie taka gapa i nie podziękowałam za wizytę wcześniej.
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.11.2010 01:31

Jurcyk_52 dziękuję.Oglądałam Twoją stronę i piękne galerie.Masz imponujący dorobek i mam nadzieję że będziemy mogli podziwiać Twoje zdjęcia również na Obieżyświecie.
Pozdrawiam serdecznie:)

jurcyk_52 użytkownik jurcyk_52(wpisów:7) dodano 28.11.2010 00:59

Wspaniała galeria. Podziwiam i pozdrawiam. Jestem
halina szczesniak w googlach

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 07.07.2010 06:17

Duzo wiadomości,bardzo ciekawa galeria.
Miasto warte zauważenia.
Z przyjemnością zwiedzałam.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.07.2010 16:42

Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie.

lala użytkownik lala(wpisów:172) dodano 05.07.2010 08:18

fajnie pokazany klimat holenderskich miasteczek:) przejeżdżałam przez Eindhoven tydzień temu i widzę że następnym razem warto się na chwile zatrzymać

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 04.07.2010 16:35

Przeczytałam i obejrzałam z wielką przyjemnością. Bardzo ciekawa opowieść, zwłaszcza w swoim sportowym wątku. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!