m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Z Monreale rozciąga się piękny widok  na dolinę o nazwie La Conca d'Oro (Złota Muszla) w której położone jest Palermo. Określenie złota odnosi się do żyzności gleb nadających się doskonale do uprawy oliwek i cytrusów Miasto powstało na miejscu dawnej osad arabskiej. W czasach normańskich, Monreale (monte reale - królewska góra) stała się miejscem polowań lokalnych władców. Kościółek na zboczu wzgórza Monte Caputo Pierwszy projekt budowy świątyni powstał w latach 1172-1176 na zlecenie króla Sycylii  Wilhelma II Dobrego, wnuka króla Rogera II. Prace nad mozaikami i klasztorem zakończono w 1189 r w momencie śmierci młodego króla. Z powstaniem katedry związana jest legenda. Młody król Wilhelm wracając z polowania zasnął pod drzewem. We śnie ukazała mu się Madonna która wskazała miejsce zakopania skarbu jego ojca Wilhelma I. W tym miejscu w podzięce Wilhelm II kazał wybudować katedrę.
Katedra w Monreale była ostatnim i najpiękniejszym kościołem normańskim zbudowanym na Sycylii i jednym z architektonicznych cudów średniowiecznego świata. Fontanna przed katedrą. Fragment brązowych drzwi wykonanych przez Bonanno Pisano (1186) W kościele szczególnie imponująco prezentuje się styl arabsko-bizantyjsko-normandzki, który w XII wieku dominował w architekturze sycylijskich budowli. Skomplikowany obraz architektoniczny normandzkiej odmiany romanizmu (bryła katedry) dopełniają tu bogate mozaiki: geometryczne ornamenty na ścianach zewnętrznych (styl arabski) oraz złocenia przedstawień figuralnych na ścianach wewnętrznych bazyliki (styl bizantyjski). Pięknie zdobiony drewniany sufit jest niestety rekonstrukcją oryginalnego, zniszczonego w pożarze z 1811r.
Nad główną absydą dominuje imponujący Chrystus Pantokrator (Wszechmogący). W lewej ręce trzyma otwartą księgę, w której możemy przeczytać po łacinie lub grece:Jam jest światłością świata, kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności Imponująca jest rozpiętość ramion Chrystusa - mierzy ponad 12 m. Spojrzenie Pantokratora wszędzie za nami podąża, niezależnie gdzie jesteśmy w katedrze. Wnętrze katedry podzielone jest na na trzy nawy rzędami kolumn o głowicach korynckich. Górne partie ścian pokrywają całkowicie bizantyjskie mozaiki, wykonane przez artystów miejscowych i przybyłych z Konstantynopola w latach 1179 - 1182 Pewne pojęcie o bogactwie mozaik, może dać fakt, że zawierają one 2200 kg czystego złota i pokrywają powierzchnię 6340 m2
Sarkofagi królów Wilhelma I i Wilhelma II. Mozaika przedstawiająca Wilhelma II koronowanego przez Chrystusa. Fragment bogato zdobionych sufitów. Ciekawie zdobiona fasada katedry. W ornamentach możemy doszukać się wpływów arabskich. Klasztor benedyktynów w Monreale został zbudowany niemal jednocześnie z katedrą przez Wilhelma II
Jedyną pozostałością przylegającego do katedry klasztoru  benedyktynów  jest kompleks krużganków Ciekawa rzeźba. Dla mnie kojarzy się ze ślimakiem. Ale może jest to coś zupełnie innego. Krużganki mają on kształt idealnego kwadratu o boku 47 m. Każdy z czterech boków krużganków tworzą arkady składające się z 26 ostrych łuków po każdej stronie. Kolumny zdobione mozaikami Każda kolumna jest inna i stanowi prawdziwe dzieło sztuki.
Krużganki otoczone są łącznie przez 228  kolumn. Kwitnące drzewko rosnące na dziedzińcu. Krużganki stanowią przyjemne schronienie przed cieniem i są wspaniałym miejscem do kontemplacji. Kapitele kolumn pozostają w perfekcyjnej harmonii z kolumnami. Różnorodność kolumn zadziwia. Niektóre są proste (bez zdobień), inne pokryte spiralnym lub zygzakowatym kanelowaniem bądź bogato inkrustowane i przyozdobione mozaikami. Głowice także są mocno zróżnicowane: przedstawiają płaskorzeźbione sceny z Biblii lub symbole chrześcijańskie i islamskie.
Motywy zwierzęce lub roślinne często pojawiają się na kolumnach. W południowo zachodniej części kompleksu znajduje się mały krużganek, który zdobi fontanna nazywana Fontanną Królewską. Misa fontanny jest dobrym miejscem na zaspokojenie pragnienia przez gołębie. Dawna tradycja mówi, że król Wilhelm II, który mieszkał w pobliżu w niewielkim zamku, często przychodził obmywać twarz w fontannie. Bogato i oryginalnie zdobiona głowica fontanny z której wypływa woda.
Na bazie z kolumny spoczywa misa fontanny. Z niej wyrasta kolejna cieńsza i zdobiona zygzakowatym kanelowaniem kolumna, Także podstawy kolumn były pomysłowo ozdabiane. Bogactwo wzorów przyprawia o zawrót głowy. Krużganki stanowią niezwykły przykład rzeźby romańskiej z Prowansji.

najbliższe galerie:

 
Sycylia - Monreale
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
SYCYLIA 11 - Monreale
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
SYCYLIA - Noworodki z rusztu
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 4 km 1pix
SYCYLIA  12 - Palazzo dei Normanni
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
SYCYLIA 14 - Palermo miasto
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Sycylia  -  Palermo
1pix użytkownik stewal odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 15.05.2012 20:05

Cudeńko :)Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 13.12.2010 19:31

ciut, ciut ograniczyłbym ilość zdjęć w galerii - Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.10.2010 10:55

Niesamowite piękno i bogactwo . Pozdrawiam

robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 23.07.2010 18:46

Miło powspominać! uchwyciłeś dużo interesujących szczegółów, gratulacje!
Pozdrawiam

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 10.07.2010 16:02

anikm, mwkraj, konwali, jarfry, glocerko, giovani2 i boreku - dziękuję za odwiedziny i komentarze. Lody z bułką próbowałem (jeśli mnie pamięć nie myli to nazywało się to chyba brioche con gelato) Całkiem niezłe (specjalność Palermo). Z lokalnych sycylijskich słodyczy warto posmakować cannolo. Sycylia jest świetnym przykładem do obserwacji wielokulturowości. Ścierały się tu i mieszały wpływy greckie, punickie, rzymskie, bizantyjskie, normańskie i parę jeszcze innych. Różne religie i zwyczaje. Każde odcisnęło na wyspie w jakiś sposób swoje piętno. W Monreale o tyle jest to ciekawe, że skupiło się w jednym miejscu. Pozdrawiam.

giovani2 użytkownik giovani2(wpisów:9) dodano 09.07.2010 22:29

i to jest kolejny powód aby pojechać tam ponownie(a bułke z lodami jadłeś?)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:741) dodano 09.07.2010 19:05

Ach te Włochy...:-) i do tego tak ładnie pokazane.:-)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 09.07.2010 05:56

Często niewielkie,włoskie miasteczka oferują takie cuda.
Piękna galeria.
Pozdrawiam.

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 08.07.2010 23:50

Niesamowita galeria. Jestem pod wrażeniem bogactwa zdobień tak we wnętrzu jak i na zewnątrz katedry. Doskonałe zdjęcia i opisy tylko podkreślają piękno obiektu.
Na pewno warto to miejsce odwiedzić.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.07.2010 22:35

Cudowne miejsce,te wszystkie detale,zdobienia wprawiają w osłupienie,zapewne można by tam spędzić cały dzień podziwiając tę różnorodność.
Bardzo podoba mi się Twoja galeria i opisy.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!