m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nieszawa - miasto królewskie 
Miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, położona w połowie drogi 
między Toruniem a Włocławkiem, nieopodal Ciechocinka. 
Pierwsza Nieszawa leżała naprzeciw Starego Torunia. W 1230 r. książę Konrad I 
Mazowiecki przekazał ją zakonowi krzyżackiemu. W rękach krzyżackich pozostała 
do początku lat 20. XV w.  Nieszawa leży nad Wisłą, na jej lewym brzegu. 
Miasto ma bogatą historię. W swoich dziejach przemieszczało się w czasie i przestrzeni.  Druga Nieszawa powstała w pierwszej ćwierci XV w. vis-
á-vis Torunia, wokół zamku zwanego Dybowem. To tutaj m.in. zostały podpisane statuty 
nieszawskie. 
Największy rozkwit miasta przypadł na wiek XVI. 
Konflikt z Toruniem w konsekwencji doprowadził do opuszczenia miasta przez nieszawian w 1460 r. Przyczyną sporu było pominięcie Torunia jako pośrednika w handlu przez kupców nieszawskich. Trzecie miejsce lokacji, na terenie wioski królewskiej, okazało się szczęśliwe dla Nieszawy, pozostała w nim do dzisiaj.
Wszystkie trzy miasta powstały na lewym brzegu Wisły. Nieszawa liczy ok. 2100 mieszkańców. Jest jedną z najmniejszych gmin miejskich w Polsce. Jest miastem zaniedbanym ale silnie bijącym swym wewnętrznym blaskiem. Rzeka zaskakuje przybyszów bliskością swojego położenia, bo widać ją u wylotu każdej ulicy miasta prowadzącej na wschód. Miejscowość położona jest w dolinie.
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nieszawie został zbudowany w latach 1611-1635. Ołtarz główny z 1752 roku Kościół jest zbudowany z cegły, orientowany. Z okresu sprzed przebudowy pochodzi jedynie trójbocznie zamknięte prezbiterium ze sklepieniem kolebkowym i lunetami. Do prezbiterium przylega piętrowy klasztor, u którego podnóża, w pobliżu obecnego pomnika św. Wojciecha istniał od XVI do XIX wieku szpital (przytułek) utrzymywany z fundacji Stanisława Bieńka. Plac  K.Jagiellończyka
Muzeum Stanisława Noakowskiego.Muzeum mieści się w klasycystycznym domu z 1 poł. XIX w., usytuowanym w północnej pierzei nieszawskiego rynku, w którym rodzina Noakowskich mieszkała w latach 1868-1877.
Poza ekspozycją stałą muzeum prezentuje wystawy czasowe. Ponadto jako muzeum monograficzne gromadzi dokumenty i pamiątki związane ze St. Noakowskim, a także materiały archiwalne związane z historią Nieszawy. Muzeum odnowiono w tym roku. Wianki 2010. Nieszawianie od pokoleń związani z królową polskich rzek, w wigilię św. Jana, czyli Noc Świętojańską, zwaną Sobótką, Kupalnocką, Kupałą, gromadzą się nad jej brzegiem. . Od początku imprezy uwagę przyciągają wianki, wszystkie wykonane z ogromną starannością z żywych kwiatów Kościół w Przypuście zbudowano na wysokiej, wiślanej skarpie, niedaleko Nieszawy. Został zbudowany prawdopodobnie w XVII wieku. Niektóre źródła podają, że przed rokiem 1779 został on przeniesiony na obecne miejsce z Nowogrodu k. Lipna.
Kościół Stoi na miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska wyżynnego. Wykonany z drzewa modrzewiowego. Trójboczne prezbiterium posiada od północy prostokątną zakrystię, kruchta zbliżona jest do kwadratu.Kościół jest zamknięty, gdyż odbywają się w nim tylko trzy msze w roku. Miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim.Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Tężnie - unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki Na górze tężni.
Pijalnia Wód Mineralnych powstała w latach 1880 - 1881 w formie krytej galerii spacerowej wg projektu Edwarda Cichockiego. Zbudowana z drewna, w stylu szwajcarskim, do dziś zachwyca swą elewacją, zdobioną drewnianą ażurową koronką. W okresie międzywojennym przebudowana, obecnie mieści także salę koncertową i kawiarnię Bristol. Pijalnia Wód Mineralnych należy do najstarszych obiektów w Ciechocinku. Muszla koncertowa jest zlokalizowana w centrum Parku Zdrojowego.Powstała w 1909 roku w nietypowym dla Ciechocinka, zakopiańskim stylu. Występowało tu wielu znanych w całej Polsce wykonawców.
Ta gipsowa figurka, umiejscowiona w fontannie położonej w alei Parku Zdrojowego, jest chętnie wykorzystywana jako tło do pamiątkowych zdjęć. Fontanna Jaś i Małgosia jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem Ciechocinka. Słynny Grzybek usytuowany jest w centrum miasta. Pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba.
Fontanna  pełni  funkcję leczniczą. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze. Liceum

najbliższe galerie:

 
Tężnie w Ciechocinku
1pix użytkownik joasienka odległość 3 km 1pix
Nieszawa i jej zabytki
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Ciechocinek
1pix użytkownik daisyyy odległość 6 km 1pix
Uroki Ciechocinka.  Filmowy przewodnik po kurorcie.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 6 km 1pix
Jedyna taka w Europie
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 6 km 1pix
Muzeum Warzelnictwa i Lecznictwa Uzdrowiskowego Ciechocinek.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
norli użytkownik norli(wpisów:46) dodano 03.03.2012 23:06

Je zeli chodzi o galerie z Ciechcinka...to ta wygrała :)
Poprzerabiane te zdjęcia ....ale jak widać powyżej czasem warto:)
Ja też miło wspominam Ciechocinek:) 2 miesiące podstawówki w senatorium hehe ;)

rysia użytkownik rysia(wpisów:13) dodano 16.07.2010 05:27

Warto zauważyć, że pijalnia wód mineralnych nazywa się coca-cola, czy to może przypadek?? Dobra galeria.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 08.07.2010 09:05

Dziwny chaos jest w tej galerii - chyba artystyczny ?
hejka!

filmowiec1980 użytkownik filmowiec1980(wpisów:8) dodano 08.07.2010 07:09

Anikm wiem ze dużo jest do pokazania w Ciechocinku,także w Nieszawie jest dużo do pokazania choćby nawet prom który jest największa atrakcja w Nieszawie ,ale miałem ograniczony czas,a nawet bardzo mało czasu wiec może następnym razem uda mi się zrobić dwie oddzielne galerie.Zibid inaczej nie potrafię taki mam styl ,albo to lubisz albo nie Twój wybór .Pozdrawiam

filmowiec1980 użytkownik filmowiec1980(wpisów:8) dodano 08.07.2010 07:08

Anikm wiem ze dużo jest do pokazania w Ciechocinku,także w Nieszawie jest dużo do pokazania choćby nawet prom który jest największa atrakcja w Nieszawie ,ale miałem ograniczony czas,a nawet bardzo mało czasu wiec może następnym razem uda mi się zrobić dwie oddzielne galerie.Zibid inaczej nie potrafię taki mam styl ,albo to lubisz ,albo nie Twój wybór .Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 07.07.2010 21:42

sposób prezentacji mi nie odpowiada - dla mnie za dużo programowej ingerencji.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.07.2010 20:25

Obejrzałam z prawdziwą przyjemnością,tym bardziej że Ciechocinek jest mi bardzo bliski-bywam tam od dziecka.
Bardzo podobają mi się zdjęcia z tężni.Zastanawiam się dlaczego nie zrobiłeś 2 galerii osobno Nieszawa i Ciechocinek.
W Ciechocinku jest bardzo wiele do pokazania,a tu nie widzę dywanów kwiatowych,zegara kwiatowego,zespołu Łazienek,czy cerkwi św.Michała,oraz wielu innych pięknych miejsc.
Od technicznej strony jak dla mnie niektóre za bardzo podrasowane,niemniej całość rysuje się ciekawie.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!