m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Rzeka Moraca między górami dochodzącymi do 2000 m n.p.m.wyżłobiła kanion o długości 45 km. Jego najciekawszym fragmentem jest skalisty przełom Platije,bardzo wąski i głęboki na 800-1000 m. Droga wzdłuż kanionu przebiega po zawieszonej nad przepaścią półce skalnej,są tu też niewielkie tunele. Ściany kanionu są wapienno-dolomitowe. Obficie w rzece Moraca występują pstrągi. Rzeka płynie skalistym korytem,tworząc liczne,małe wodospady.
Niezbyt bogata,ale zróżnicowana jest roślinność naskalna. Malowniczy kanion rzeki Moraca prowadzi ku północy kraju w kierunku Parku Narodowego Durmitor-jednego z 4 parków narodowych Czarnogóry.
Po wyjeżdzie z kanionu horyzont zamyka skalna ściana gór Bjelasica. Na tle gór Bjelasica pojawiają się białe,zwieńczone stożkowatą kopułą zabudowania monastyru Moraca. Monastyr położony jest w przepięknej okolicy,na prawym brzegu rzeki Moraca,w najszerszej części kanionu o tej samej nazwie. Monastyr jest jednym z najbardziej monumentalnych,prawosławnych pomników Czarnogóry z okresu średniowiecza.
Monastyr Moraca w historii Czarnogóry pełnił ważną rolę. Monastyr ukryty wśród gór,a kiedyś nie było tu drogi,stanowił idealne miejsce posiedzeń i sejmików klanowych,na których podejmowano strategiczne decyzje dotyczące kraju. Zazwyczaj było to ustalanie wspólnego frontu walk przeciwko Turkom. Zabudowania monastyru powstały w XIII w.a transport zapewniła okoliczna ludność,tworząc prawie 50-kilometrowy łańcuch pokoju(podawano sobie materiał z rąk do rąk). Kompleks składa się z dwóch cerkwi i kilku zabudowań gospodarczych,a całość otacza wysoki mur obronny. Główna świątynia to cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy.Jest to jednonawowa konstrukcja w stylu nawiązującym do bizantyjskiego z elementami romańskimi.
Najcenniejsze w monastyrze są naścienne malowidła, które pokrywają prawie całe wnętrze. Najstarsze malowidła pochodzą z XIII w.Większość jednak datuje się na pierwszą połowę XVII w.

najbliższe galerie:

 
Kanion rzeki Tary i most
1pix użytkownik jedrek odległość 4 km 1pix
Z Durmitoru na Primorje
1pix użytkownik doracz odległość 6 km 1pix
Czarnogóra - dolina i klasztor Moracza
1pix użytkownik valt69 odległość 8 km 1pix
Montenegro - rzeki i kaniony - Crnojevica,  Mrtvica,  Moraca
1pix użytkownik nola76 odległość 13 km 1pix
Bjelasica
1pix użytkownik muztaghata odległość 17 km 1pix
Bałkańska Wiosna (13)  Biogradska Gora
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) - Użytkownik usunięty. dodano 06.08.2010 16:51

pięknie tam, ehhhh ....mam smaka na Czarnogórę :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 02.08.2010 09:54

Piękne krajobrazy w Czarnogórze! Wieki temu byłam na wakacjach w Kotorze, ale niewiele pamiętam z widoków oglądanych z okien samochodu. Kotor jest pięknie położony, otoczony z trzech stron górami, mimo to wspomnienia stamtąd mam nie najlepsze. Woda w Zatoce Kotorskiej była tak brudna, że nie dało się tam kąpać. Na plażę musieliśmy jeździć codziennie nad otwarte morze. Prócz Kotoru i Dubrownika nic więcej wtedy nie zobaczyłam – z małymi dziećmi nie da się zwiedzać. Widzę, że dużo straciłam:-( Pozdrawiam serdecznie:-)
P.S. Najbardziej podoba mi się zdjęcie 17.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 31.07.2010 08:30

Bajkowe krajobrazy.Ślicznie.
Monastyr wyjątkowy.
Piękna galeria.
Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 31.07.2010 00:16

Ha :) Przypomniały się plenery terytorium Apaczów i ich słynny wódz - Winnetou. Ta zieleń roślinności, biel skał, turkus wody i błękit nieba ... monastyr sprowadził mnie na ziemię :) Ale i tak bardzo się podobało :)
Pozdrawiam.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 30.07.2010 18:08

Ale tam pięknie...pozdrawiam Terezo

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!