m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Nazca - szkicownik starożytnych Indian - jedna z największych naukowych zagadek Nowego Świata. Zatrzymujemy się ok. 20 km na północ od Nazca przy wieży widokowej. Droga Panamerykańska. Wdrapujemy się na na wieżę... ... to nasz pierwszy kontakt ze słynnymi liniami Nazca. Z wieży można zobaczyć ręce ( widoczne na zdj.) oraz drzewo.
Zanim obejrzymy te linie z góry, najpierw nocleg w tym tu sympatycznym hotelu. Wieloryb. Linie na płaskowyżu Nazca to grupa rysunków przedstawiających zwierzęta i figury geometryczne, których wielkość sięga 300 m. Są one wyżłobione w suchej pustyni, przetrwały około 2000 lat z powodu suszy i dlatego, że wiatr nie naruszył powierzchni równiny. Pies. Rysunki wykonano usuwając górną warstwę kamieni i układając je obok jaśniejszej, odsłoniętej warstw ziemi. Małpa. Odkrył je Paul Kosok, specjalista od systemów nawadniających lecąc w 1939 r. małym samolotem nad wybrzeżem.
Ekspertem od rysunków stała się młoda niemiecka matematyczka Maria Reich, którą Kosok zachęcił do badań na płaskowyżu. Kondor. Maria Reich poświęciła liniom 50 lat swego życia. Drzewo. Reich doszła do wniosku, że istnieje związek między rysunkami i konstelacjami gwiazd i że są one częścią kalendarza astronomicznego wykonanego przez lud kultury Nazca. Pająk. Celem ich było przesłanie informacji bogom. Wielu badaczy nie zgadza się z tą opinią. Trudno uwierzyć, że w starożytności ludzie mogli narysować coś, czego nie mogli zobaczyć, ponieważ rysunki widać jedynie z góry. Koliber. Teorię, że są częścią pasa startowego dla pojazdów pozaziemskich zainspirował Erich von Deniken swą książką  Wspomnienia z Przyszłości, wydaną w 1968 roku.
Reich odrzuciła ten pogląd, a naukowcy uznali go za mało wiarygodny Książka jednak ściągnęła do Nazca tysiące turystów, którzy przeczesywali okolicę na motocyklach, samochodach terenowych, a nawet konno, niszcząc zabytkowe stanowisko. Flaming. Obecnie poruszanie się po stanowisku jest nielegalne, a Reich przeznaczyła dochód z publikacji swojej książki Tajemnica pustyni na opłacenie strażników patrolujących teren. Ręce. Inna teorie mówią, że linie są torami biegaczy, powiększonymi wzorami wykorzystywanymi w tkactwie albo olbrzymią mapą cywilizacji Tiahuanaco, zamieszkującej niegdyś rejon jeziora Titicaca. Spora grupa badaczy głosi pogląd, że linie były drogami łączącymi święte miejsca i zachowały się w dobrym stanie przez wiele lat, ponieważ często ich używano. Jak było jednak faktycznie, tego nie wie nikt.
Astronauta. Nasz lot trwał około 30 min. Dzięki dobremu pilotażowi mogliśmy skupić się na liniach, a nie na swoich żołądkach. Nasz samolot. Koszt przelotu to 70 USD + 20 Soli opłaty lotniskowej. Warto było. Miasteczko Nazca to teraz około 30 tysięczna metropolia, która rozwinęła się z małej wioski. Po południu wybraliśmy się na spacer po Nazca.
Zajrzeliśmy na bazar. Na zakończenie 2 fotki otoczenia naszego hotelu. Budownictwo przypomina te północnoafrykańskie.

najbliższe galerie:

 
Peru - Nasca
1pix użytkownik pipol odległość 2 km 1pix
.  Peru - Linie Nazca
1pix użytkownik raul odległość 5 km 1pix
Peru (12)  Linie Nazca
1pix użytkownik raul odległość 6 km 1pix
Peru - Nasca-film
1pix użytkownik filmdil odległość 16 km 1pix
Peru - Nasca
1pix użytkownik filmdil odległość 30 km 1pix
Peru -  Linie z Nazca
1pix użytkownik ulka odległość 50 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 26.07.2010 22:39

wielu z tuch rysunków nie zauważyłem, czyli trzeba pojechać jeszcze raz !! ;)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.07.2010 23:03

Bardzo ładnie pokazałeś te rysunki. Ciekawie było pozwiedzać z Tobą.
Z ciekawością czekam na kolejne części Peruwiańskiej opowieści :)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 23.07.2010 21:11

Ta zagadka jest dla mnie fascynująca. Chcialabym zobaczyć kiedyś Nazca "na żywo". Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 23.07.2010 20:20

Pięknie pokazałeś te tajemnicze rysunki. Wybieram jednak zdjęcia 31,32 i 33. Straszne faux pas? Na usprawiedliwienie mam tylko to, że bardzo lubię targowe klimaty;-) Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!