m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Riłski Monastyr położony jest około 120 km na południe od Sofii w samym centrum gór Riła w dolinie rzeki Rilskiej. Mimo iż obecne budynki klasztoru mają niespełna 200 lat Riłski Monastyr istnieje już od II połowy X wieku. Wtedy to pochodzący z pobliskiej Dupnicy eremita święty Iwan zwany Riłskim zbudował niedaleko od dzisiejszego klasztoru pierwsze zabudowania. Zostały one jednak w 1335 r.zniesione z powierzchni przez lawinę,która zeszła z pobliskich gór. Po 50 latach bułgarski bojar Chrela odbudował klasztor na obecnym miejscu. Z tego okresu zachowała się stojąca na wewnętrznym dziedzińcu i służąca dziś jako dzwonnica 24-metrowa wieża Chreli.
Następne wieki były dla monastyru czasem wielokrotnych zniszczeń i grabieży. Przyczynili się do tego okupujący od przeszło 500 lat Bułgarię Turcy. Sytuacja taka ciągnęła się aż do I połowy XIX w.kiedy to ze składek narodu bułgarskiego zostały wzniesione obecne zabudowania. Klasztor zbudowany jest w stylu Bułgarskiego Odrodzenia,na planie nieforemnego czworoboku. Klasztor został zaprojektowany i wykonany przez kilku mistrzów architektów i malarzy pochodzących z okolicznych miejscowości. To oni nadali mu obronny charakter otaczając go grubymi u podstawy na ponad 2 m murami.
Wysokość murów dochodzi do 24 m co przypomina z wyglądu warowną twierdzę. Ogromny kompleks klasztorny harmonijnie wkomponowany jest w naturalne otoczenie. Klasztor od strony dziedzińca wewnętrznego przypomina renesansowe budowle. Dziedziniec wewnętrzny otoczony jest wielokondygnacyjnymi ,zdobionymi freskami krużgankami i balkonami,z których wchodzi się do pomieszczeń klasztornych. W chwili obecnej mieszczą się w nich sale muzealne i wieloosobowe pokoje przystosowane do przyjmowania gości. Kompleks klasztorny uzupełnia stojąca w centrum XIX w.cerkiew pod wezwaniem Św.Bogurodzicy.
Zewnętrzne ściany cerkwi pokrywają bajecznie kolorowe malowidła przedstawiające sceny ze Starego Testamentu m.in.proroków,grzechy główne,koniec świata itp. Wnętrze świątyni ogarnia półmrok rozświetlany jedynie przez snopy światła dostające się poprzez wysoko umieszczone małe okna oraz ogniki świec modlitewnych. Świece palą się w intencjach przedstawionych Bogu przez rzesze pielgrzymów. Przykryta trzema wielkimi kopułami świątynia,kryje wewnątrz 1200 malowideł ściennych,tworzonych w latach 1840-1848. Przedstawiają one postacie donatorów,starotestamentowych władców,apostołów,anioły,demony i męczenników. Wszystko ozdobione jest wyjątkowo bogatymi motywami roślinnymi i ptasimi.
Wielu malarzy to malowało,ale tylko jeden z nich,Zachari Zograf,złożył swój podpis. Pozłacany,kunsztownie rzeżbiony ikonostas,przedstawiający 36 scen biblijnych,to dzieło artystów z Samokowa i Banska.Ikonostas jest szczytowym osiągnięciem sztuki snycerskiej Bułgarskiego Odrodzenia. Północne skrzydło monastyru zajmuje dwupiętrowe Muzeum Etnograficzne. W imponującej kolekcji można zobaczyć m.in.oryginał statutu klasztoru z 1378 r.z podpisem i pieczęcią cara Iwana Sziszmana. Szczególnie cennym eksponatem jest podwójny krzyż Riłski z końca XVIII w. Wykonanie tego krzyża zajęło bratu Rafaiłowi ponad 12 lat.
Zdobi go 140 rzeżbionych miniaturowych scen biblijnych i inskrypcji,z około 1500 postaci ludzkich każda wielkości...ziarnka ryżu. Do mało efektownego od zewnątrz klasztoru wchodzi się przez jedną z dwóch bram. Bramy posiadają kunsztowne zdobienia,a ich nazwy pochodzą od miejscowości do których prowadziły:Riły i Samokova. Riłski Monastyr oprócz funkcji religijnej pełnił również rolę centrum oświatowego,kulturalnego oraz centrum ruchu oporu przeciwko Turkom. To właśnie z tego klasztoru rozchodziły się nowe idee i tu zaczynało się większość powstań przeciwko najeżdżcy. Z dziedzińca klasztoru,jak i jego otoczenia można podziwiać otaczające szczyty.

najbliższe galerie:

 
Bułgaria-Monastyr Rilski 2013
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Monastyr Rilski
1pix użytkownik konradpow odległość 17 km 1pix
Monastyr Rilski
1pix użytkownik dispar odległość 17 km 1pix
Bułgaria - Monastyr Rilski
1pix użytkownik valt69 odległość 18 km 1pix
Monastyr Riłski
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 32 km 1pix
Riła
1pix użytkownik przemo odległość 38 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3984) dodano 08.12.2013 15:01

Dziękuję za oceny,komentarze i wizyty.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam:)

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 07.12.2013 19:48

Fajnie obejrzeć Monastyr wewnątrz , ja niestety nie dojechałem na czas i musiałem obejść się smakiem !!

Pozdrawiam !!

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2093) dodano 05.09.2010 13:02

Imponujący ten monastyr i dodatkowo położony w pięknych "okolicznościach" przyrody:) Ładne zdjęcia, a najbardziej spodobał mi się kadr 31. pozdrawiam serdecznie

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 03.09.2010 17:02

Przyjemnie się oglądało :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 03.09.2010 15:03

Piękne te malowidła. Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 03.09.2010 09:58

Niezwykly ten Monastyr.
Wygląda cudnie.
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 03.09.2010 08:00

Piękny obiekt. Najbardziej spodobały mi się fotki: 5, 10, 17, 20 i 31. Z dużą przyjemnością obejrzałam tę galerię:-) Pozdrawiam Terezo.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.09.2010 21:39

Jak dla mnie za dużo podobnych kadrów - zwrócić także uwagę na kadrowanie. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 02.09.2010 20:25

Całkiem porządna galeria. Niestety spóźniłaś się "marek 50" był pierwszy. Trudno go przebić. Staranniejsza selekcja przydałaby się. Zbyt podobne zdjęcia, parę niepotrzebnych. Ale fajnie sobie przypomnieć. Dwa miesiące temu byłem. Jak wstawię swoje fotki, to będziesz mogła odegrać się na mnie. Ale i tak powyżej średniej. Pozdrawiam i powodzenia.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!