m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
W środkowej Bułgarii,nieco na południe od pasma Starej Płaniny i równolegle do niej,ciągną się niewysokie wzniesienia Sredniej Gory. Pomiędzy dwoma tymi pasmami znajduje się obszerny rejon zwany Doliną Róż. Dolina Róż posiada łagodny klimat oraz charakterystyczne uprawy. Wyjątkowy klimat panujący w środku kraju sprawił,że róże kwitną tak wspaniale,jak nigdzie indziej. Najlepiej odwiedzić dolinę w maju lub na początku czerwca,gdy w pełni rozwinięte kwiaty tworzą niezwykły,wonny dywan. Płatki róż zbiera się przez miesiąc,wyłącznie między czwartą rano,a wschodem słońca-pokryte rosą kwiaty mają najwięcej aromatu.
Bułgarski olejek różany jest cenionym na świecie składnikiem wielu kosmetyków,także najdroższych perfum. Kilogram olejku wart jest nawet 3000 dolarów. Do uzyskania kilograma olejku różanego potrzeba aż trzech tysięcy kg płatków róż. Jeden krzew róży rodzi około 20 róż rocznie,a jeden płatek waży tylko 2,5 grama. Olejek destyluje się ze świeżych płatków przy pomocy pary wodnej. Otrzymywanie oleju różanego wymaga czasu,dużego wysiłku i znacznych nakładów finansowych.
W Instytucie Badawczym Róż mieści się małe Muzeum Róż. Przy pomocy fotografii,eksponatów i opisów przedstawiono znane od 300 lat metody uprawiania róż,zbierania płatków kwiatów i wytwarzania olejku. W sklepie w muzeum są do kupienia olejki,perfumy,mydełka,szampony,herbata dżemy,eliksiry-wszystko z róży. Największą atrakcją regionu jest uprawa słynnej na cały świat róży damasceńskiej. Róża damasceńska przybyła do Bułgarii przed kilku wiekami z Azji.Jej ojczyzną są przypuszczalnie Indie. Uprawa róż rozwinęła się wspaniale w ciepłym klimacie.
Dolina Róż od początku XVIII w.dostarczała surowców europejskiemu przemysłowi perfumeryjnemu,a w szczególności Francji. Z Doliny Róż do niedawna pochodziło 70 procent światowej podaży olejku różanego. Zapach tutejszych kwiatów odczuwa się nawet w nutach perfum Chanel.
Na wschód od Sofii w odległości około 200 km,w okolicy miejscowości Szipka,znajduje się wiele kurhanów z czasów,gdy Bułgarię zamieszkiwali starożytni Trakowie. Kurhany wyglądają jak olbrzymie kreciekopce usypane z ziemi. To jest naprawdę niesamowite,ponieważ kopce nie wyglądają jakoś specjalnie,wrażenie robi ich ilość oraz oczywiście to co zawierają. W Bułgarii jest około 10 tysięcy grobów trackich.Co roku odkrywa się coś nowego. Dużym problemem jest wyścigz rabusiami i poszukiwaczami złotaw odkopywaniu nowych grobów.
Trakowie słynęli ze swojego zamiłowania do złota,stąd ich kurhany zawierają najprawdziwsze skarby,nierzadko wywożone za granicę i sprzedawane prywatnym kolekcjonerom. Archeologom z uniwersytetu w Sofii udało się odkopać grobowiec słynnego króla Traków,nim zrobili to rabusie i poszukiwacze skarbów. W królewskim grobowcu niedaleko wsi Szipka odkryli maskę ze złota wycenioną na 50 mln euro.Grobowiec w którym ją znaleziono był pełen skarbów.To jedno z największych odkryć w bułgarskiej Dolinie Królów. Imponująca była również sama konstrukcja grobu,przykrytego sześcioma kamiennymi blokami,z których każdy ważył ponad 2 tony. Wejście zamknięto drzwiami z marmuru,dekorowanymi ludzkimi postaciami.Główną komorę wycięto z jednego,ponad 60 tonowego kamiennego bloku. Nie wiadomo jak starożytnym Trakom udało się przetransportować tak potężne bloki na miejsce pochówku.

najbliższe galerie:

 
Bułgaria-Etyr-wioska etnograficzna
1pix użytkownik tereza odległość 30 km 1pix
Bułgaria-Szipka-Cerkiew Wotywna
1pix użytkownik tereza odległość 34 km 1pix
Bułgaria-Drianowski Monastyr
1pix użytkownik tereza odległość 48 km 1pix
Bułgaria-Weliko Tyrnowo
1pix użytkownik tereza odległość 58 km 1pix
Weliko Tyrnowo
1pix użytkownik przemo odległość 62 km 1pix
Plovdiv- urokliwe miasto
1pix użytkownik olazim odległość 67 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 09.06.2014 12:39

Irena2005n,Ak...wielkie dzięki.Pozdrawiam serdecznie:)

ak użytkownik ak(wpisów:6368) dodano 31.05.2014 14:20

świetna galeria, nie dość , że kolorowa to wspaniały zabytek i interesujący opis.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 14.02.2014 17:54

super...aż pachnie różami....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!