m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Panorama Wizny od strony północnej . Widok na kościół w Wiznie Wizna ma wyjątkowo bogatą historię: już w XI wieku była grodem strzegącym wschodniej granicy Mazowsza i ważnej przeprawy przez Narew. Od połowy XII wieku była siedzibą kasztelanii, a od 1379 roku stolicą ziemi wiskiej graniczącej z Prusami i Litwą. Parafia w Wiźnie erygowana była w 1390 roku. Plac przed Kościołem parafialnym
Późnogotycki Kościół św. Jana Chrzciciela w Wiznie. Kościół parafialny, pierwotny kościół zbudowany ok.1502 roku został zniszczony w czasie wojen szwedzkich. 
Na zdj. Nawa główna Odrestaurowany w 1658 roku, ponownie był remontowany po pożarze, który wybuchł ok. 1720 roku. Na zdj. Fragmenty starego zabytkowego krucyfiksu 17 sierpnia 1944 roku został wysadzony przez wycofujących się Niemców.
Na zdj. Nawa główna w stronę chóru i kruchty. Obecny jest rekonstrukcją kościoła w jego pierwotnym gotyckim kształcie.
 Na zdj. Sklepienia świątyni. Murowany z cegły, z użyciem kamieni polnych. Trójnawowy na planie prostokąta. 
 Na zdj. Prezbiterium
 Do wartych uwagi należy również, dzwonnica barokowa
zbudowana ok. 1650 r. staraniem Wincentego Szultza - proboszcza wiskiego (1633-58). Na zdj. Nawa boczna prawa strona. Murowana z cegły, na planie prostokąta, dwukondygnacyjna z namiotowym dachem zwieńczonym cebulastą iglicą z krzyżem.
Na zdj. Nawa boczna lewa  strona.  Znajdują się w niej dzwony z XVI i XVII wieku oraz sygnaturka z 1889 roku. Na zdj. Kropielnica zabytkowa przed wejściem do kościoła. Na ścianie dzwonnicy umieszczona jest tablica z planem sytuacyjnym ,,Reduty pod Wiznąoraz płaskorzeźby z postaciami kpt. Witolda Kiewlicza i kpt. Władysława Raginisa.
Na zdj. Fronton główny Kościoła i dzwonnicy. Na peryferiach Wizny nad brzegiem rzeki Narwi wznosi się godne uwagi - Grodzisko wczesnohistoryczne,
 zwane Zamczyskiem, Górą Zamkową lub Górą Bony.
Na zdj. Boczne wejście na plac kościelny Miejsce wczesnośredniowiecznego grodu na którym istniał zamek drewniany,
... zbudowany prawdopodobnie w czasach księcia Janusza I, czyli w połowie XIV wieku. W XVIII wieku mieścił się w nim Sąd Grodzki. Obecnie cmentarz grzebalny. Obecnie głównym źródłem utrzymania mieszkańców gminy jest rolnictwo. Produkcja towarowa indywidualnych gospodarstw rolnych tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego na terenie gminy.
 Rynek główny W 1939 roku w okolicy Wizny znajdował się jeden z punktów polskiej linii obronnej opartej o rzekę Narew. Miasto Wizna, a raczej położona na wschód od niego przeprawa przez Narew, była niezwykle ważnym punktem strategicznym. Niedaleko miasta rozegrała się bitwa znana jako obrona Wizny.Dowódcą odcinka był kapitan Władysław Raginis. Walki o Wiznę trwały od 7 do 10 września. Punkt oporu w okolicach Wizny jest nazywany Polskimi Termopilami.
Jak głosi legenda, 720 Polaków odpierało atak liczącego 42 tys. żołnierzy XIX korpusu pancernego dowodzonego przez generała Heinza Guderiana.  Niedostateczne wsparcie artyleryjskie i nasycenie pozycji własną piechotą i bronią przeciwpancerną pozwoliło Niemcom ..  ...szturmować poszczególne obiekty i niszczyć je przy użyciu ładunków wybuchowych. Oddziały polskie broniły się z dużym bohaterstwem, opóźniając marsz niemieckiego korpusu. Na zdj. Pomnik przy ul.Cmentarnej. Symbolem oporu stał się dowódca odcinka, który po kapitulacji ostatniego schronu nie opuścił bronionej pozycji, wysadzając się granatem. Polscy żołnierze poddali się dopiero po tym, jak Guderian zagroził rozstrzelaniem jeńców wojennych. Na zdjęciach fragmenty ulic z ciekawą drewnianą zabudową mieszkalną.
Zabudowa w centrum  rynku W Wiznie znajduje się wiele Gospodarstw agroturystycznych przyjmujących turystów w ciągu całego roku.

 Gospodarstwa należące do
Biebrzańsko-Narwiańskiego Towarzystwa Agroturystycznego „ŁOŚ”

Poniżej kilka malowniczych  zdjęć z zabudowy domostw.
Widok na wiosenne rozlewiska Narwi na wysokości Wizny Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Polska - Wizna czyli polskie Termopile -  miasteczko murali
1pix użytkownik wasaga odległość 0 km 1pix
Rozlewiska Narwi-Góra Strękowa i meandry rzeki
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Wiosna?
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Bagienna kraina
1pix użytkownik anusia_osia odległość 1 km 1pix
Łabędź niemy - Rodzina.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Bocian biały cz.II - 45 min z życia bocianiej rodziny.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 26.07.2010 16:39

Piękna, spokojna galeria. Pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 23.07.2010 21:50

Mocar miejsce pełne uroku, super zdjecie sklepienia - 10, ale dla mnie najbardziej urzekające jest jak "widzisz" kwiaty. Malwa z 39 jest dla mnie "the best". pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!