m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Szipka jest osobliwą wioską,leżącą 13 km poniżej przełęczy Szipka (1306 m n.p.m.) Pośród drzew widać pięć cebulastych złotych kopuł,wieńczących dużą cerkiew wotywną pw.św.Mikołaja. Wieś Szipka,a na horyzoncie Stara Płanina. Wieś Szipka. Schody prowadzące na wzgórze gdzie znajduje się cerkiew. Cerkiew została wzniesiona w hołdzie żołnierzom rosyjskim i powstańcom bułgarskim,w stylu rosyjskiej architektury cerkiewnej.
Cały kompleks został otwarty 15 września 1902 r. Ikonostas jest drewniany,z pozłacanymi rzeźbami i 83 ikonami.Był darem mnichów rosyjskich z klasztoru w Grecji. Cerkiew została wzniesiona po wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-1878). W krypcie w 18 marmurowych sarkofagach spoczywają szczątki ponad 18 tys.żołnierzy,poległych w górach Starej Płaniny. Na 36 marmurowych tablicach wyryto ich nazwiska. 17 dzwonów cerkiewnych,bijących w każdą rocznicę bitwy,odlano z przetopionych łusek,kul i pocisków artyleryjskich.Najcięższy waży 11 ton.
Pozłacane kopuły i bogato zdobiona fasada wspaniale wyglądają na tle gór. Cerkiew została ufundowana w połowie przez święty synod cerkwi rosyjskiej i w połowie przez rosyjskie państwowe instytucje. Cerkiew została zaprojektowana w stylu rosyjskich świątyń z XVII wieku. Z drzew porastających wzgórze wystają kopuły cerkwi,które wyglądają bajkowo w promieniach słońca. W skład całego kompleksu wchodzi świątynia,dom pielgrzyma,seminarium duchowne oraz męski monastyr jako symbole braterstwa między słowiańskimi,prawosławnymi narodami,głównie między Bułgarią i Rosją. Cerkiew jest ładnie odnowiona i zachwyca swoim przepychem i bajkowym charakterem.

najbliższe galerie:

 
Bułgaria-Etyr-wioska etnograficzna
1pix użytkownik tereza odległość 5 km 1pix
Bułgaria-Drianowski Monastyr
1pix użytkownik tereza odległość 15 km 1pix
Bułgaria-Weliko Tyrnowo
1pix użytkownik tereza odległość 28 km 1pix
Weliko Tyrnowo
1pix użytkownik przemo odległość 33 km 1pix
Bułgaria-Dolina Róż i grobowiec trackiego króla
1pix użytkownik tereza odległość 34 km 1pix
Shipka memorial
1pix użytkownik qrde odległość 37 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3906) dodano 19.03.2013 16:23

Regent...dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3906) dodano 19.03.2013 16:22

Przemyslaw...dziękuję za miłe słowa.Też jestem zdziwiona brakiem zainteresowania Bułgarią.
No cóż czasem tak bywa.Ja jestem zauroczona Bałkanami i również ich w tym roku odwiedzę.
Pozdrawiam serdecznie:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6331) dodano 17.03.2013 23:45

Piękna galeria, piękne zdjęcia. Zaglądam do starszych galerii z Bułgarii i z przykrością stwierdzam, że poza oklepanymi tematami z wybrzeża lub z gór Pirin, Rila, czy Rodopów - w zasadzie galerii jest niewiele. Twoje są wyjątkiem. Trochę dziwne, bo kraj ładny i ciekawy. Komentarzy też nie doczekałaś się, a to trochę już niesprawiedliwe, bo widać włożone "serce" w galerię. A ja szukam inspiracji do kolejnego wyjazdu na Bałkany - być może w tym roku dwukrotnego. Metą docelową jest dla nas zawsze Zatoka Burgas, a często przejeżdżamy właśnie przez Starą Planine, tyle, że na ogół przez sąsiednią Przełęcz Troyan, która jest ciekawsza widokowo. Ale teraz, dzięki Twojej galerii widzę, że coś przeoczyłem. Będzie trzeba to odrobić w tym roku. Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!