m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Waniewo (Waniowo) jest to dawna wieś miejska, założona prawdopodobnie w roku 1560; niegdyś nazywana przedmieściem lub siołem miasta Narew. Waniewo to nazwa dzierżawcza pochodząca od imienia Wania, będącego zdrobnieniem wschodniosłowiańskiego imienia Iwan. Wieś położona jest w północno-wschodniej części Gminy Narew. Jest to stosunkowo niewielka miejscowość, zamieszkała obecnie przez niespełna 50 osób. Podstawowym zajęciem i źródłem utrzymania mieszkańców wsi jest rolnictwo. Waniewo położone jest w pięknym otoczeniu lasów, łąk i pól.
To w połączeniu z czystym powietrzem, niczym nieskażonym środowiskiem jest niewątpliwym atutem wsi,  przez co staje się ona niezwykle atrakcyjnym miejscem wypoczynku.
Na zdj. Drewniany dom parafialny z końca XIX w. oraz droga w stronę rzeki Narew Niejeden mieszczuch poczuje się tu cudownie wypoczęty i zrelaksowany.
 Na zdj. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP została erygowana w 1511 r. przy wcze­śniej istniejącym kościele. Wieś Waniewo odwiedzić można podążając Szlakiem Świątyń Prawosławnych. 
 Na zdj.Płyta pamiątkowa w kruchcie kościoła. Na jego drodze znajduje się wiele godnych zwiedzenia zabytkowych prawosławnych obiektów sakralnych, cerkwi, kapliczek, krzyży wotywnych.
Na zdj. W historii parafii było kilka kościołów drewnianych. Obecny kościół murowany pw. Wniebowzięcia NMP w stylu neoromańskim ukończony w 1887 r. Pomimo, iż w Waniewie nie ma cerkwi, warto tu zajrzeć podążając Szlakiem i poznać niezwykle interesującą kulturę prawosławia, tradycje oraz obyczaje ludzi tego wyznania. Na zdj. Nawa główna. W latach 1999-2000 zostały wykonane nowe organy piszczałkowe i uporządkowano otoczenie kościoła.
Innym ciekawym szlakiem, przebiegającym wprawdzie nie przez samą wieś,  
Na zdj. Prezbiterium i w ołtarzu  obraz MB Waniewskiej. ale około 1 km na wschód od niej, jest Podlaski Szlak Bociani,  będący jednym z pierwszych markowych produktów turystycznych w Polsce i pierwszym na Podlasiu. Na zdj. Zadbane wzorowo,otoczenie kościoła. Jest to szlak rowerowy, a zatem doskonały pomysł dla osób chcących aktywnie spędzić wolny czas.
 Na zdj. Zadbane wzorowo,otoczenie kościoła i grota. Podążając nim można spotkać skupiska bociana białego trwale wpisanego w podlaski krajobraz, a że wieś  Waniewo leży niemalże na trasie jego przebiegu, postój tutaj może być okazja do podziwiania tego pięknego dostojnego ptaka.
 Drewniana zabudowa wioski Zabytkowa kapliczka  Chrystusa Frasobliwego Zabytkowa kapliczka  Chrystusa Frasobliwego Zabytkowa chałupa wzniesiona tuż po I wojnie światowej. Droga prowadząca w stronę kościoła.
Przy wjezdzie do wioski Na skrzyżowaniu dróg obok  Waniewa zabytkowa kapliczka  Matki Boskiej jw jw Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
wmp57 - dziadkiem?
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Kopytkowo - Nasz Świat
1pix użytkownik osiol odległość 5 km 1pix
10 lat minęło. . .
1pix użytkownik wmp57 odległość 5 km 1pix
Jej portret-żmija zygzakowata.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
Kleszcze
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
Trzyszcz polny i piaskowy oraz oleica fioletowa.
1pix użytkownik wmp57 odległość 7 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!