m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Jedną z największych atrakcji w środkowej Bułgarii jest urokliwa etnograficzna wioska - Etyr. Etyr położone jest 8 km na południowy wschód od Gabrowa. Wioska jest w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego (XVIII i XIX w.) Wioska rozciąga się na 7 hektarach gruntu porośniętego trawą i drzewami. Można tu poznać życie bułgarskich rzemieślników:piekarzy,kołodziejów,kamieniarzy,futrzarzy,rymarzy,młynarzy,garncarzy,kowali i tkaczy. Rzemieślnicy uprawiają swoje wielowiekowe rzemiosła w typowych domach XVIII i XIX wiecznego Gabrowa.
Domy te zostały zrekonstruowane w latach 60 XX wieku. Na terenie skansenu znajdują się młyny,stare domy i warsztaty rzemieślnicze. Etyr to jedyne w południowo-wschodniej Europie muzeum pod gołym niebem. Etyr należy do najczęściej odwiedzanego muzeum w Bułgarii. Pomysłodawcą muzeum był Łazar Donkov,który pragnął stworzyć 'żyjące muzeum. W wiosce znajdziemy zarówno budowle postawione na wzór starych,jak i sprowadzone i odrestaurowane zabytki z dawnych czasów.
Na terenie wioski jest około 150 obiektów przedstawiających kulturę dawnego Gabrowa i okolic z okresu odrodzenia. Były to świetne czasy,dzięki którym Gabrowo było wysoko cenione za wyroby ówczesnych lokalnych rzemieślników. Ich  sprzęt sprzedawany był w wielu krajach Europy. W Etyr typowa bułgarska atmosfera pozostała niezmieniona od 150 lat. Słychać tu odgłos kół i resorów,foluszów i młynów wodnych. Niektóre warsztaty po prawej stronie strumienia są zasilane energią wodną.
Zamieszkujący Etyr mistrzowie rzemiosła wytwarzają metalową biżuterię i wyroby garncarskie,miedziane pojemniki i sutasze,wypiekają cieple bułeczki itp. Wizyta w tej wiosce może dostarczyć niezapomnianych wrażeń i pozwala bliżej poznać historię bułgarskiej wsi.

najbliższe galerie:

 
Bułgaria-Szipka-Cerkiew Wotywna
1pix użytkownik tereza odległość 5 km 1pix
Bułgaria-Drianowski Monastyr
1pix użytkownik tereza odległość 18 km 1pix
Bułgaria-Weliko Tyrnowo
1pix użytkownik tereza odległość 30 km 1pix
Bułgaria-Dolina Róż i grobowiec trackiego króla
1pix użytkownik tereza odległość 30 km 1pix
Weliko Tyrnowo
1pix użytkownik przemo odległość 34 km 1pix
Shipka memorial
1pix użytkownik qrde odległość 41 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!