m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (12):

 
Parafia Krypno została erygowana przez biskupa wileńskiego Edwarda Roppa 1 stycznia 1905 roku. Jego powstanie datuje się na lata następujące po 1520 roku. Wtedy też wzniesiono tam kaplicę.  W roku 1669 kaplica została rozebrana, gdyż wzniesiono drewniany kościół, który przetrwał aż do połowy XVIII wieku. Potem został wybudowany nowy kościół, który służył ludności przez ponad 100 lat, bowiem w latach 1881-1885 postawiono kościół murowany. Historia powstania tego ostatniego jest bardzo ciekawa, gdyż lata jego budowy przypadają na czasy rozbiorów. Wówczas na budowę kościoła należało uzyskać zgodę cara, o co nie było łatwo. Mimo takich trudności mieszkańcy wioski taką zgodę otrzymali a stało się to dzięki sprytowi i z pewnością za sprawą ingerencji Bożej. Otóż 1 marca 1881 zginął w Moskwie z rąk spiskowców car Aleksander II, ten sam, który zniósł pańszczyznę. Jego miejsce zajął syn Aleksander III. Z tych wydarzeń skorzystali parafianie Krypna. Wystosowali do nowego cara list, w którym oświadczyli, że pragną ku czci jego wielkiego ojca
wybudować świątynię. Zobowiązali się też do wmurowania w ścianę tablicy pamiątkowej.  Prośba mieszkańców Knyszyna została rozpatrzona pozytywnie niesłychanie szybko, gdyż jeszcze tego samego roku, car wydał potrzebne zezwolenie na budowę.
 Ten właśnie kościół do dzisiaj możemy oglądać w Krypnie. Obraz Matki Bożej znajduje się w ołtarzu głównym. Jest osadzony w złoconej, oryginalnej ramie. Jego wymiary wynoszą 97 x 63,5 cm. Jest namalowany techniką temperową na desce lipowej z podkładem kredowym. Według jednej z legend obraz ten został znaleziony w krypie (poidle dla koni). Miejscowe dziewczynki zaniosły go
do Knyszyna Gdy wróciły stamtąd zastały Obraz na poprzednim miejscu. Dziewczynki trzy razy nosiły obraz do kościoła w Knyszynie i za każdym razem obraz wracał do Krypna. Takie zjawisko zostało odczytane jako wola Boża, potwierdzona przez głos, który usłyszał miejscowy proboszcz Ja w Knyszynie nie będę, a pozostanę na zawsze w Krypnie  - Koronacja Obrazu Matki Bożej Pocieszenia odbyła się 8.09.1985 .

najbliższe galerie:

 
Ruda, kolonia - stawy rybne Popielewo
1pix użytkownik alquere odległość 4 km 1pix
Knyszyn - na   królewskim   szlaku.
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Morusy
1pix użytkownik jotwu odległość 6 km 1pix
Tykocin- bitwa ze Szwedami
1pix użytkownik dispar odległość 10 km 1pix
Tykocin - zamek
1pix użytkownik mocar odległość 10 km 1pix
Podlasie 1 - Wizna Tykocin
1pix użytkownik kabaczek odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 25.07.2010 10:27

Mam bardzo mieszane odczucia. Lubię krótkie galerie, ale nie takie. Kiedy odejmiemy zdjęcia kwiatków i drogi to co nam zostanie?
Chyba spokojnie można było z tego zrobić składową innej galerii. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!