m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Jednym z najbardziej malowniczych miast Bułgarii jest Weliko Tyrnowo. Weliko Tyrnowo to jedno z najstarszych miast w Bułgarii i historycznie trzecia stolica państwa. Weliko Tyrnowo to symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości. Domy przy wąskich uliczkach starego miasta,zdradzają styl architektury bułgarskiego odrodzenia narodowego. Miasto ma niepowtarzalną urodę i atmosferę.
Urokliwe,wąskie uliczki. Weliko Tyrnowo zwane jest też Miastem Carów. Weliko Tyrnowo położone jest w wąwozie nad rzeką Jantrą. Lokalizacja miasta wymusiła szczególną zabudowę,sprawiając wrażenie,iż domy stoją jeden na drugim. Rzeka Jantra wije się w kształcie podkowy pomiędzy czterema wzgórzami. Najciekawszą atrakcją Weliko Tyrnowa jest Twierdza Carewec.
Twierdza Carewec to również jedna z głównych atrakcji Bułgarii. Twierdza Carewec wznosi się na wzgórzu o tej samej nazwie i przypomina o dawnej świetności Tyrnowa. Ruiny twierdzy przypominają również o czasach kiedy Tyrnowo było stolicą Drugiego Państwa Bułgarskiego (1185-1396). Piękne i korzystne położenie Tyrnowa doceniono już w XIII w.- wtedy na Carewcu pojawili się pierwsi mieszkańcy. Największy rozkwit malowniczo okrążonego Jantrą wzgórza przypadł na ostatnie stulecie średniowiecza. W 1185 r. Tyrnowo stało się stolicą wyzwolonego z pod panowania Bizancjum państwa bułgarskiego.
Właśnie ruiny z tego okresu tworzą dziś na Carewcu rezerwat archeologiczny. Można zobaczyć pozostałości murów obronnych,carskiego pałacu oraz pałacu patriarchy na samym szczycie wzgórza. Welikie Tyrnowo wznosi się na czterech wzgórzach. Rzeka Jantra wije się wąwozem,częściowo zabudowanym tradycyjnymi domami. Malowniczo rozłożone na stromych wzgórzach Tyrnowo przyciąga wzrok zabudową o ceglastych dachach. Wzgórze Carewec zasiedlali zarówno Trakowie,jak i Rzymianie.
Na miejscu pałacu patriarchy stoi wybudowana w 1985 r.cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego,dominująca w panoramie miasta. Cerkiew z zewnątrz sprawia wrażenie starszej i jest ciekawsza od nowoczesnych. Efekt psuje jednak wnętrze pokryte nowoczesnymi,chaotycznymi freskami. Freski przypominają obrazy Picassa. Najlepiej zachowanym średniowiecznym budynkiem na Carewcu jest usytuowana na skarpie wieża Baldwina.  Została nazwana imieniem  władcy Cesarstwa Łacińskiego.Osadzono go tam po przegranej przez Bułgarów wojnie z cesarstwem w 1205 r.
Ze wzgórza Carewec roztacza się widok na przepiękną panoramę miasta i okoliczne wzgórza. Na północny wschód od wzgórza Carewec,po drugiej stronie wąwozu wznosi się wzgórze Trapezica,na którym budowali swoje siedziby arystokraci i dworzanie. Górujące nad miastem ruiny twierdzy Carewec pamiętają czasy II Państwa Bułgarskiego. Skała straceń. Na wzgórzu Carewec znajdują się ruiny zamku z XII-XIV w. ...obwarowania z XIII w.,ruiny cerkwi krzyżowo-kopułowej...
...a także stara,spiętrzona zabudowa mieszkalna z XVIII i XIX W. Dotychczas archeologowie odsłonili ponad 400 domów,18 cerkwi,wiele monastyrów,mieszkań,warsztatów,bram i wież. W dolinie pomiędzy wzgórzami mieszkali rzemieślnicy i kupcy. Twierdza była przebudowywana i umacniana przez Słowian i Bułgarów pomiędzy VIII i X w. i ponownie przez Bizantyjczyków na początku XII w. W XIV w.Tyrnowo wpadło w ręce Turków i twierdza została przez nich zburzona. Na terenie twierdzy jeszcze niewiele odnowiono odsłoniętych zabudowań.
Architektura tyrnowskiej starówki jest skromna,dominują w niej białe,najwyżej dwupiętrowe domy z ciemnymi wspornikami. Wąskie uliczki,pełne sklepików z ręcznie wyrabianymi pamiątkami nie należą tu do rzadkości. Na starówce pełno niewielkich galerii lokalnych malarzy,pracowni rzeźbiarzy ludowych i butików z biżuterią. Pierwsze piętro domów jest zawsze nieco wysunięte nad ulicę,co stanowi charakterystyczny element stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego.

najbliższe galerie:

 
Weliko Tyrnowo
1pix użytkownik przemo odległość 5 km 1pix
Bułgaria-Drianowski Monastyr
1pix użytkownik tereza odległość 15 km 1pix
Shipka memorial
1pix użytkownik qrde odległość 17 km 1pix
Bułgaria-Szipka-Cerkiew Wotywna
1pix użytkownik tereza odległość 28 km 1pix
Bułgaria-Etyr-wioska etnograficzna
1pix użytkownik tereza odległość 30 km 1pix
Bułgaria-Dolina Róż i grobowiec trackiego króla
1pix użytkownik tereza odległość 58 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!