m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W roku 1588 odnowił cesarz Rudolf II tutejszym biskupom tytuł książęcy, w roku 1608 odnowił prawo starodawnego mennictwa biskupstwa morawskiego. Niemal pod koniec wojny trzydziestoletniej, w roku 1643 Kromierzyż zdobyty był przez generała szwedzkiegoTorstenson. Miasto z pałacem wypalono, później jeszcze dwa razy wyplądrowano a w roku 1645 miasto zostało zniszczone zarazą morową. Z 244 posiadłości pozostało w Kromierzyżu 69 domów zamieszkałych i nawet niektóre z tych były zburzone. Po takich klęskach Kromierzyż długo nie mógł wrócić do stanu pierwotnego. Zmianę w tych niedobrych czasach wniosła energiczna osobowość nowego biskupa, którym został Karol II z Liechtensteina-Castelcornu (1664-1695). Pogłoska głosi, iż po objęciu tronu nowy biskup wystąpił na werandę wieży, a kiedy zobaczył zniszczone miasto, rozpłakał się. Następnie jednak podjął decyzję, że jego miasto rezydencyjne musi posiadać wygląd książęcy. Założył więc w Kromierzyżu urząd budowlany, który nie doglądał tylko na liczne przedsięwzięcia budowlane biskupa, ale który też zmuszał mieszczaństwo do remontu budow i urządzeń.
Zdewastowany zamek nie pozwalał ani na mieszkanie tymczasowe; biskup miał swoją siedzibę w jednym z domów kapituły. Ale już w następnym roku po swej intronizacji rozpoczął za obwarowaniami miasta prace na wielkim ogrodzie w stylu włoskim, który nazwał Libosad, a który dziś obywatele Kromierzyża nazywają Ogród kwiatów. Wybudowanie jego trwało dziesięć lat i pochłonęło niesamowite koszty w wysokości 75 tysięcy złotych. Prace te zostały zaprojektowane dla biskupa przez: architekta cesarskiego, inżyniera Filiberto Lucchese a po jego śmierci w 1666 roku, kolegę Lucchesa inżyniera Giovanni Pietro Tencalla. Ci również prowadzili prace remontowe i nową budowę pałacu, która została zakończona w 1688 roku. Do budowy pałacu wykorzystane zostały obowiązki pracy pieszych i z zaprzęgiem, a nawet więźniów.
Złoczyńcy w tych czasach nie byli na rozległych latyfundiach biskupskich skazywani, jak było dotychczas w zwyczaju, do prac przymusowych na twierdzy w Hukwaldach, lecz do budowy rezydencji w Kromierzyżu. Biskup Liechtenstein kazał przebudować ogród pod pałacem, zremontować mury miejskie, zrekonstruować system wodociągów, wybudować nowe fontanny, mennicę, ustanowił urząd stałego lekarza, powołał do miasta zakon szkolny pijarów i kazał wybudować dla nich dom akademicki, gimnazjum i seminarium śpiewacze. W 1689 roku kazał wybudować ścianę pokoju pomiędzy gminą a gettem żydowskim, w którym zbudował ratusz żydowski. Biblioteka pałacu otrzymała fundację na dalszy zakup książek i na miejsce bibliotekarza. Została także założona pałacowa kapela muzyczna, która ilością swych członków stanowiła największą kapelę w ówczesnej Europie.
Gwardia biskupska składała się z dwudziestu czterech czerwono odzianych muszkieterów, czterech trębaczy jezdnych i sześciu graczy na piszczałce. W roku 1673 biskup zakupił kolekcję obrazów, którą posiadali bracia Franciszek i Bernard Imstenreadori. Byli to bratankowie kolekcjonera Ewerharda Jabacha, którego kolekcja stała się podstawą galerii obrazowej paryskiego Louvru. Na zdj. Wejście do komnat pałacu . Tym samym znalazły się w posiadaniu biskupa dzieła mistrzów światowych, którymi wzbogacona była pałacowa galeria obrazów. Pałac wybudowany i wyposażony przez biskupa Liechtensteina stał się koroną miasta, które w czasie jego panowania zyskało wygląd wprawdzie książęcy. Kiedy w roku 1752 miasto zostało opanowane przez niszczący pożar, ofiarą jego padł także pałac.
Po remoncie przeprowadzono nową dekorację artystyczną przede wszystkim na drugim piętrze pałacu, które zostało najbardziej zniszczone. W sali wasalskiej wykonał w 1759 roku wymalowanie sufitu wiedeński malarz F. A. Maulbertsch. Wykonał jedno ze swoich najwspanialszych dzieł i tym samym dorównał takiej osobistości, jaką był malarz fresk z Wenecji, G. B. Tiepola. Malarz morawski J. Stern malował prawie równocześnie sufit wielkiej sali biblioteki (1759) i sufit mniejszej biblioteki (1760) a w latach 1761-66 przeprowadził dekorację kaplicy św. Sebastiana, podczas której jego współpracownikiem rzeźbiarskim był F. Hiernle. W roku 1772 została wreszcie zrekonstruowana sala wielkiej jadalni (późniejsza sala sejmowa); malowidło na suficie wykonał tam F. Adolph z Freenthalu a sztukaterie M. K. Keller.
W roku 1795 była obok pałacu wybudowana kolumnada Colloreda a obok niej wybudowano giardinetto terasowe. W następnym okresie aż do połowy 19 wieku był poszerzany poprawiany i zdobiony ogród pod pałacem, tym samym stał się więc jednym z najbardziej wartościowych parków pejzażowych. W rewolucyjnym roku 1848 w Wielkiej jadalni pałacu obradował sejm narodów austriackich, ale jego obrady zostały już w marcu 1849 rozwiązane. Nazwa Sala sejmowa używana jest jednak do dnia dzisiejszego a sama sala ma charakter narodowej pamiątki kulturalnej. Znaczenie i historia pałacu kromierzyskiego i jego ogrodów jest pouczająca, ważna i niezastąpiona nie tylko w bogatych stosunkach miejscowych, lecz także w wielu miejscach i w przebiegu czeskiej historii narodowej i w nie mniejszym znaczeniu w szerszym kontekście europejskim.
W oryginalnym zachowaniu zabytków kromierzyskich dotarł dzięki swej zachowanej autentyczności do europejskiego skarbca kultury wyjątkowy zabytek kulturowy, który potwierdza, iż owa niezwykła synteza historyczna architektury i sztuki ogrodowej z punktu widzenia międzynarodowego wchodzi w skład kultury całej ludzkości. Zamek Arcybiskupi - zabytek UNESCO Wnętrza biblioteki pałacowej.
Klatka schodowa prowadząca na parter i wewnętrzny plac pałacowy Wewnętrzny plac pałacowy widziany z wieży. Kromierzyżu znajdują sie wciąz czynne winiarnie arcybiskupie - założone w 1266 roku przez biskupa Bruna z Shauenburka. W 1345 roku czeski król Karol IV przyznał winiarniom prawo do produkcji wina mszalnego, od tej pory produkuje się tu naturalne wina według norm watykańskich. Widok na miasto z wieży pałacu. Zabudowania bram pałacu.

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY - Miasto Kroměříž
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Kroměříž
1pix użytkownik danielski odległość 1 km 1pix
CZECHY. Kromeriz - Perła Moraw
1pix użytkownik caprio72 odległość 1 km 1pix
Kroměříž
1pix użytkownik lala odległość 2 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Ogród kwiatowy w  Kroměříž
1pix użytkownik mocar odległość 16 km 1pix
Přerov
1pix użytkownik mieczysaw odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 26.07.2010 10:17

Dzięki za uznanie , to fakt miejsce wyjątkowe i fascynujące godne uwagi i poświęcenia czasu. Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 25.07.2010 16:01

Bardzo interesujące miejsce.
Moje ulubione to zdj.26. Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 25.07.2010 14:30

Pięknie zrobiona galeria - oj powspominaliśmy dzięki Tobie naszą wyprawę do tego miasteczka. Niestety na wieżę nie udało nam się wejść - a widać widoki są wspaniałe. Pozdrawiamy.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!