m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Wypłynęliśmy z Małdyt o 13.00
Zaskoczyła mnie przystań, ponieważ właściwie jej tam nie ma. Stateczek dopływa do brzegu, pomostu brak. Bilety nabywa się na statku. Ponieważ statki dopływają do przystani w: Miłomłynie,Buczyńcu i Małdytach, istnieje możliwość dopasowania długości rejsu do własnych potrzeb czasowych i finansowych. Ceny zależne są od długości trasy. Statki zabierają max. 65 osób i dysponują dwoma pokładami. Górny nie osłonięty zapewnia doskonały widok i opalanie się, natomiast pokład dolny to pomieszczenia chroniące przed słońcem lub deszczem oraz dające możliwość skorzystania z bufetu lub toalet.
Najwspanialszą perełką tej jednej z dwóch tego typu dróg wodnych na świecie jest 5 pochylni, dzięki którym statek pokonuje około 2 km po suchym lądzie, a które to mają za zadanie pokonanie olbrzymiej różnicy poziomu wód wynoszącej około 100 m na przestrzeni 9,6 km Na świecie zbudowano jedynie dwa kanały, w których wykorzystano system pochylni.
 Kanał Ostródzko-Elbląski jest unikatem w skali światowej, ponieważ druga podobna droga wodna - Kanał Morissa (New Jersey, USA) - nie jest od długiego czasu czynna.
 Projektantem i realizatorem Kanału był Georg Jacob Steenke, który przyjął zlecenie Fryderyka II, pragnącego połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
Pierwsi turyści popłynęli Kanałem Elbląskim w 1912 r. statkiem pasażerskim o kwiecistej nazwie Seerose (Róża Jezior), który stanowił własność Jadwigi i Adolfa Tetzlaff z Ostródy. Po roku 1927 zbudowany w stoczni elbląskiej statek Konrad, będący własnością Adolfa Tetzlaff, rozpoczął regularne rejsy turystyczne na trasie Ostróda-Elbląg. 
Koło służące do przewijania lin wyciągowych. Nasz stateczek nazywał się Kormoran, piękna nazwa, prawda......
Rezerwat przyrody Jezioro Drużno -  utworzony na Żuławach Elbląskich w 1966 roku. Rezerwat obejmuje akwen jeziora Druzno wraz z okolicznymi terenami.
Jezioro Drużno leży na szlaku Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Stanowi ono fragment dawnej zatoki morskiej. W wyniku stopniowego zamulania i zarastania powstał wyjątkowy w Europie obszar - ostoja wodnego ptactwa.  Powierzchnia jeziora i gruntów do niego przyległych zajmują obszar ok. 3300 hektarów. Jezioro jest bardzo płytkie Przeciętna głębokość Jeziora Drużno wynosi, bowiem 1,25 metra natomiast na odcinkach, które zostały pogłębione nie przekracza 3 metrów.
Na turystów odbywających podróż po Kanale  na pokładzie statku lub jachtu czekają niesamowite wrażenia. Widok czapli siwej siedzącej na gnieździe, kormoranów wypatrujących swojej zdobyczy, bogactwo roślinności, która porasta jezioro zachwyca wielu pasażerów. Na Drużnie zaobserwowano 210 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, z których 110 gniazduje tu na stałe. Spotkać można tu m.in. mewę śmieszkę, rybitwy, perkozy, żurawia, kaczki a także orła bielika.

Wpływamy do Elbląga.
Elbląg leży nad rzeką Elbląg, łączącą jezioro Drużno (rezerwat przyrody) z Zalewem Wiślanym.  Elbląski port sprawia, że Elbląg stanowi bazę wypadową do ośrodków turystycznych na mapie północnej Polski. Miasto dysponuje zróżnicowaną pod względem standardu bazą hotelową. Z Elbląga warto wybrać się na wycieczkę na Mierzeję Wiślaną lub do miast znanych ze średniowiecznych zabytków (Malbork, Gdańsk), lub nad przepiękne jeziora i lasy.  Elbląg ze swoimi zabytkami jest atrakcyjnym miejscem. Warto pospacerować po Starym Mieście, podziwiając średniowieczne, gotyckie budowle i rekonstruowane stylowe kamieniczki. I ostatni rzut oka na rzekę.
Rejs zakończyliśmy koło godziny 19.00.
Powrót do Małdyt autobusem, oczywiście za dodatkową opłatą.

Polecam warto wybrać się w taki rejs.

najbliższe galerie:

 
Kanał Elbląg - Ostróda.
1pix użytkownik jotwu odległość 5 km 1pix
Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej
1pix użytkownik achernar-51 odległość 9 km 1pix
Malbork - Zamek krzyżacki cz. II
1pix użytkownik wmp57 odległość 10 km 1pix
Kanał Elbląski
1pix użytkownik szarykot odległość 11 km 1pix
Kanał Elbląsko-Ostródzki
1pix użytkownik mirek52 odległość 11 km 1pix
Ostróda --kanał
1pix użytkownik turysta67 odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
szarykot użytkownik szarykot(wpisów:82) dodano 08.09.2010 10:39

Galeria świetna. Jedna uwaga, to myląca nazwa kanału. Jedyna prawidłowa, to KANAŁ ELBLĄSKI. Myląca, bo tak naprawdę kanał warto zwiedzać tylko na odcinku Elbląg - Buczyniec (ewentualnie Małdyty). Dalej nie ma już pochylni i można powiedzieć "same nudy". Po co tracić cały dzień, skoro wystarczą cztery godziny na obejrzenie tego nadzwyczajnego obiektu inżynieryjnego.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 26.07.2010 18:14

Witamy - podobała nam się Twoja relacja z kanału? Ups.....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!