m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Bergen przywitało mnie o dziwo całkiem słoneczną pogodą. Miasto słynie z tego, że deszcz pada tutaj prawie cały czas… Stara dzielnica miasta - Bryggen. Drewniane budynki są wizytówką miasta. Zamieszkiwali w nich hanzeatyccy kupcy pochodzenia niemieckiego, stąd z czasem dzielnica ta zyskała miano Tyskebryggen - niemieckie nabrzeże. Po II wojnie światowej usunięto z nazwy dzielnicy słowo Tyske i powrócono do starej nazwy. Pomiędzy domami można przespacerować się wąskimi obitymi drewnem alejkami. Panuje tutaj charakterystyczny półmrok, w powietrzu unosi się zapach starego drewna. W 1702r. w dzielnicy wybuchł wielki pożar, który spalił prawie wszystko aż do fundamentów. Domy zostały odbudowane z wielką starannością. Wprowadzono przepisy zabraniające palenia ognia w domach, przez co w trakcie surowych zim zdarzały się przypadki śmierci z wychłodzenia. Obecnie uliczkom odbierają trochę uroku wszechobecne sklepiki z pamiątkami i restauracje z niebotycznymi cenami. Znajduje się tu również całoroczny sklepik bożonarodzeniowy.
Na uliczkach przy porcie w lecie można zakupić norweskie swetry, polary, kurtki czy rękawiczki. Z powodu zimnych nocy, pomimo wysokich cen, znajdują się chętni do ich zakupu. Do portu przypływa wiele jachtów, głównie z krajów skandynawskich i z Niemiec. Bębniąca z ich wnętrza muzyka bardzo kontrastuje z zabytkową i senną atmosferą starego miasta. Po dwóch godzinach w miarę słonecznej pogody aura się zmienia. Może to i dobrze - być w Bergen i nie zobaczyć deszczu to chyba trochę jak pojechać w lecie do Egiptu i zmarznąć na plaży;) Słynny targ rybny Torget. Bergen jest najważniejszym ośrodkiem handlu rybami w całym kraju. Tutaj można spróbować dzikiego łososia czy steku z wieloryba za znacznie niższą cenę niż w sklepach. Muzeum hanzeatyckie mieści się w dobrze zachowanym drewnianym domu kupieckim. Na zdjęciu sztokfisz - suszony dorsz sprowadzany z Lofotów. Przysmak ten jest od wielu wieków importowany do odległej Portugalii, gdzie jest podstawowym składnikiem narodowego dania Bacalhau.
Na piętrze muzeum znajduje się w pełni umeblowane mieszkanie kupieckie. Kupcy hanzeatyccy czerpali ogromne korzyści z handlu, co nie spotykało się z aprobatą ubogiej miejscowej ludności. W połowie XVIw. Hanza zaczęła tracić swoje wpływy. Ostatni kupiec opuścił miasto w XVIIIw. Dawniej najłatwiej do Bergen było się dostać od strony morza. Dopiero wydrążone w skałach setki tuneli pozwoliły na łatwy dojazd ze strony lądu.
Z Bergen wyruszyliśmy w stronę Flam. Po drodze przejechaliśmy starą drogą  na górę Naerodalen, z której roztaczał się majestatyczny widok na przełęcz Stalheim. Do niedawna cały ruch pomiędzy Oslo a Bergen przechodził przełęczą. Obecnie wydrążone są w skałach tunele, które umożliwiają, zwłaszcza zimą, szybkie pokonanie trasy. Flam to niewielka miejscowość nad odnogą Sognefjordu. Jej główną atrakcją jest kolejka Flamsbana. My nie skusiliśmy się jednak na przejażdżkę. Pogoda nie była do tego wymarzona. Sognefjord to najdłuższy fiord na świecie. Liczy 204 kilometry i w najgłębszym miejscu osiąga 1308m. Aurland jest malowniczym miasteczkiem oddalonym o kilka kilometrów od Flam.
Znane jest przede wszystkim z najdłuższego na świecie 25 kilometrowego tunelu Laerdalstunnelen. Alternatywą dla tunelu jest stara droga przez góry tzw. „śnieżna droga”, z której zdecydowaliśmy się skorzystać. Widoki były niesamowite. Droga jest otwarta dla ruchu od początku czerwca do połowy października. Prowadzi przez masyw górski do oddalonej o 48km miejscowości Laerdal.
W oddali widać szczyty gór Jotunheimen. Burgund Stavkirke - kościół słupowy w Burgund z XIIw, jeden z najlepiej zachowanych kościołów tego typu w Norwegii. Cały kościół zbudowany jest z drewna. W środku panuje półmrok, ponieważ jest on prawie pozbawiony okien. Większość kościołów słupowych powstała w Norwegii w latach 1130-1350. Z ponad tysiąca do naszych czasów pozostało ich zaledwie 28. Jeden z nich możemy zobaczyć w Karpaczu - kościół Wang. Funkcjonuje on obecnie jako kościół ewangelicki.

najbliższe galerie:

 
Bergen
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Norwegia - Bergen
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
Norwegia - Bergen
1pix użytkownik maria37 odległość 1 km 1pix
Norwegia-Bergen
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Bergen
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 1 km 1pix
Bergen - granią na Mt. Ulriken
1pix użytkownik arla odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.12.2011 09:10

Piękne widoki. O Bergen wiele czytałam i chętnie bym się tam wybrała , jak zresztą cała Skandynawia mnie kusi :)
Pozdrawiam :)

maryush użytkownik maryush(wpisów:148) dodano 02.08.2010 12:29

piękne górki

maximus33 użytkownik maximus33(wpisów:167) dodano 01.08.2010 21:16

nieładnie :(

kropla_wody użytkownik kropla_wody(wpisów:36) dodano 01.08.2010 20:55

Beata-Zbychu - dziękuję za wizytę. Cieszę się, że się podobało. Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 01.08.2010 19:31

Witamy - fajna galeria z niesamowitymi widokami. Pozdrawiamy.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!