m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Špilberk niem. Spielberg to najpierw zamek, później twierdza, a w końcu kluczowy element fortecy jaką stało się w XVII wieku Brno. Wybudowany na tyle skutecznie, że miasto odpierało ataki, które przychodziły podczas licznych w naszej części Europy wojen. Wykorzystywany także jako więzienie zapisał smutną kartę w historii narodów walczących o wyzwolenie się spod władzy Cesarstwa Austriackiego. Nie zmienia to faktu, że nawet tylko dla walorów krajobrazowych Špilberk jest obowiązkowym punktem pobytu w Brnie. Twierdza znajduje się na szczycie wzgórza (290 m n.p.m.) na zachodnim skraju dzielnicy Brno-Střed. Dogodne dojście od strony wschodniej to ścieżki parku na zboczach wzgórza dochodzące do ulicy Husovej, od zachodu - ulicą Gorazdovą.
Za datę powstania zamku przyjmuje się drugą połowę XIII wieku i łączy ją z królem czeskim Przemysłem Ottokarem II. W biegu swych dziejów stanowił siedzibę królewską, a później margrabiów morawskich. Pierwsze pisemne wzmianki na temat zamku odnoszą się do lat 1277-1279 Pomnik włoskich karbonierów ustawiony w parku otaczający zamek . Z czasem znaczenie militarne wysunęło się na pierwszy plan, a zamek udowodnił swoje znaczenie w walkach z husytami.
 Na zdj. Widok z wzgórza zamkowego na Katedrę W XVI wieku zamek powoli zaczął chylić się ku upadkowi i nawet na kilkadziesiąt lat trafił w ręce miasta.
Sytuacja taka trwała do momentu, gdy czeskie powstanie narodowe ostatecznie poniosło klęskę w bitwie pod Białą Górą w 1620 roku. Cesarz Ferdynand II Habsburg skonfiskował zamek i równocześnie z odzyskaniem znaczenia militarnego   Na zdj. Widok z wzgórza zamkowego na Katedrę w nadciągającej ogólnoeuropejskiej wojnie trzydziestoletniej rozpoczął się więzienny okres w historii budowli w związku z represjami, których Habsburgowie nie szczędzili swoim przeciwnikom.  Szwedzkie działania wojenne na Morawach i udana obrona miasta przez komendanta Louisa Raduit de Souches w latach 1643 i 1645 sprawiły, że Brno wraz z twierdzą zostały nowocześnie ufortyfikowane - powstała barokowa forteca, która tworzyła jeden zespół z fortyfikacjami miasta. To z kolei pozwoliło odeprzeć wojska pruskie w 1742 roku.
Od tego momentu forteca traci ostatecznie znaczenie militarne i staje się do 1853 roku więzieniem. Pogłębił ten stan fakt, że 1809 roku armia napoleońska zburzyła podstawowe elementy umocnień twierdzy. Z drugiej strony szybki rozwój artylerii i tak odebrałby jej obronie jakiekolwiek szanse powodzenia. XIX wiek przyniósł wyburzenie większości umocnień wzgórza, a w II połowie tego stulecia podjęto decyzję o jego splantowaniu. Twierdza była zajęta podczas wojny przez oddziały niemieckie,
które w jej końcu prowadziły w podziemiach fortecy prace budowlane i przygotowywały schrony lotnicze. Wojska czechosłowackie opuściły teren w 1959 roku i od tej chwili zamek stał się jednym z oddziałów muzeum miejskiego Brna. W dawnych czasach zamek był nazywany więzieniem narodów - słynne więzienie habsburskiej monarchii.
Kazamaty - labirynt wąskich, ciemnych i zimnych korytarzy - to chyba najbardziej intrygująca i przejmująca grozą część twierdzy. Do zwiedzania udostępniono cele, w których przetrzymywano więźniów skutych łańcuchami, oraz wystawę prezentującą narzędzia tortur. W północnym skrzydle zamku mieści się Muzeum Miejskie.
Jego ekspozycje poświęcone są sztuce od czasów renesansu do XX w., historii Brna oraz modernistycznej architekturze miasta (1919-1939).
Zwiedza się także barokową aptekę, lapidarium i punkt widokowy w wieżyczce na rogu .

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY -  Brno V.
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY - Brno II
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
BRNO - Wycieczka po Morawach 2 [Spacerkiem po mieście]
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY - Katedra w Ołomuńcu
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
BRNO - Wycieczka po Morawach 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
BRNO - Wycieczka po Morawach 2[Katedra Św.  Piotra i Pawła]
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.07.2013 23:11

Obejrzałam chyba wszystkie możliwe galerie z Brna. Gratuluję!. Widziałeś wszystko co możliwe i dziękuję, że mogłam to wsztsko zobaczyć dzięki Tobie. Ja Brno obskoczyłam "na szybko". Takie są uroki wycieczek.
Pozdrawiam.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 26.08.2010 17:18

Witamy - nam też byłoby miło porozmawiać z Tobą - świetnym galernikiem w Poznaniu - zapraszamy do pogaduch na żywo- Czekamy z niecierpliwością na jak nam się umyśliło sympatycznego Mocara. Pozdrawiamy.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 20.08.2010 12:01

Zajrzysz na spotkanie do Poznania? Miło byłoby Cię poznać osobiśćie? Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 19.08.2010 22:08

Witam miłe Panie !
pesteczka123 - Oczywiście nr. 14
konwalia - Dzięki i pozdrawiam również.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 19.08.2010 08:47

Mocar,dobry z Ciebie przewodnik.
Miasto poznalam,jakbym tam byla.
Bardzo ciekawe te galerie z Brna.
Pozdrawiam.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 18.08.2010 00:50

Po tak kompleksowym ujęciu, nie ma już właściwie po co do Brna jechać, można nie wstając z krzesła zajrzeć w każdy zakamarek.
Kawał dobrej roboty, szkoda tylko, że słońca zabrakło.
Chciałam jeszcze tylko zapytać, który to ten "wychodkowy altan", do którego drogę wskazuje znak na 9-ce? ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!