m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
RogatkaWarszawskazwana także północną została wzniesiona przez Henryka Marconiego w 1829 r.wg.projektu Stefana Balińskiego. Mauzoleum Dionizego Czachowskiego -pomnik ku chwale pułkownika Powstania Styczniowego postawiony w 1963 r. w setną rocznicę jego śmierci. Budynek Resursy to budynek renesansowy wzniesiony wg.projektu L.Radziszewskiego dla klubu mieszczańskiego (resursy),rozbudowany w 1890 r.Obecnie Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. Budynek loży masońskiej-w tym budynku zbudowanym wg.projektu Jakuba Kubickiego,działała w latach 1816-1821 loża masońskaJutrzenka wschodzącazałożona w Radomiu w roku 1811. Od 1812 r.mieścił się tu szpital wojskowy,od 1863 r.urząd powiatowy,od 1918 r.Sąd Pokoju,a w latach 1939-73 ponownie szpital.Od 1979 r.w budynku zagościła Prokuratura Wojewódzka,a obecnie mieści się Prokuratura Okręgowa. Rejonowy Urząd Poczty-budynek neoklasycystyczny wzniesiony przed 1821 rokiem dla poczty wg.projektu J.Kubickiego.Rozbudowany po 1865 roku i przebudowany po 1881 roku dla celów użytkowych poczty.
Pomnik Jacka Malczewskiego w stroju młodopolskiego artysty,odsłonięty w 1985 r.Pomnik stoi przed 'Resursą Obywatelską W domu tym urodził się w 1854 r.Jacek Malczewski,wybitny artysta malarz.Tu powstały pierwsze jego rysunki i obrazy,między innymiPortret siostry Heleny grającej na fortepianie. Pamiątkowa tablica na elewacji.A o Radomiu Jacek Malczewski napisał między innymi:Radom to moja ściślejsza ojczyzna-ojczyzna mego dzieciństwa-ojczyzna mojej myśli artystycznej. Gmach I LO im.Mikołaja Kopernika-budynek wzniesiony w 1885 r.jako Rządowe Rosyjskie Gimnazjum. AptekaPod Białym Orłem-kamienica wybudowana ok.1835 r.wg.projektu Stefana Balińskiego.Drugi właściciel tej kamienicy Antoni Podworski otworzył tu aptekę. Na suficie w aptece namalowany został romantyczno-klasycystyczny plafon z wyobrażeniem białego orła.Orzeł na plafonie przedstawiony jest w trakcie lotu,zawieszony w przestworzach.W szponach trzyma berło-symbol panowania i sprawiedliwości.
Drukarnia Trzebińskich-fundowana przez Jana i Juliana Trzebińskich,synów pochodzącego z Krakowa Jana Kantego Trzebińskiego.Obiekt został wybudowany w 1918 r. Nad wejściem znajduje się tympanon z inicjałami Jana Kantego Trzebińskiego oraz medal z 1899 r.z herbem Guberni Radomskiej.W 1966 r.budynek wystąpił jako kawiarnia w filmie Jana Łomnickiego Kontrybucja. Ściany boczne zdobią medaliony przedstawiające wynalazcę druku Johanna Gutenberga... ...i wynalazcę litografii Alojzego Senefeldera. Pałacyk Kierzkowskich-klasycystyczny budynek został wzniesiony około 1820-1830 r.według projektu Stefana Balińskiego.W tympanonie znajduje się herb Lubicz. Pałac Karschów-wzniesiony został w latach 1881-1882.Wzorowany na pałacach w Łodzi.Budowniczym był Rudolf Meyer.
Jest to budynek dwupiętrowy,z mansardowym dachem,na planie wydłużonego prostokąta.Nawiązuje do renesansu francuskiego. Balkon nad bramą wjazdową podtrzymują dwa Atlanty (Atlantos-mitologiczny tytan dżwigający z rozkazu Zeusa sklepienie niebios). Centralny plac Radomia-jego początki sięgają lat 1818-22.Znany pod różnymi nazwami,odzwierciedlającymi dzieje miasta i Polski.Od 1988 r. przywrócono mu aktualną nazwę Plac Konstytucji 3 Maja. Kościół garnizonowy-pierwotnie cerkiew p.w.św.Mikołaja wybudowana w latach 1896-1902. Przy wejściu do kościoła znajdują się dwie okazałe rzeźby patronów polski:św.Wojciecha... ...i św.Stanisława.Przed kościołem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.
W 1918 r. cerkiew przejęło wojsko polskie. Zniszczony podczas działań wojennych obiekt miał być przekształcony w Muzeum Ziemi Radomskiej. Zwyciężyła jednak koncepcja przebudowy cerkwi na kościół garnizonowy p.w.św.Stanisława Biskupa.Dokonano tego w latach 1925-32 wg.projektu K.Prokulskiego. Budynek Szkoły Plastycznej im.Józefa Brandta wybudowany w 1852 r..Budynek d.Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie wg.projektu L.Radziszewskiego i H.Marconiego. W 1887 r.dobudowano północne skrzydło wg.projektu A.Gronkowskiego.Od 1933 r.budynek użytkowany dla potrzeb szkolnictwa. Budynek Biblioteki Publicznej-wzniesiony w 1892 r.przez W.Kulczyckiego,wzorowany na antycznej willi,wielokrotnie przebudowywany. Od 1945 r.siedziba muzeum,a od 1992r.Miejskiej Biblioteki Publicznej im.A.J.Załuskich.
Kamienica Tyszkiewiczowej-córki Józefa Brandta wybitnego malarza batalisty,właściciela majątku Orońsko.Malarz spędził tu ostatnie miesiące życia. Na elewacji tablica upamiętniająca artystę. Klatę schodową Domu Brandtazdobi ciekawa malatura.Polichromia przedstawiająca Adama Mickiewicza. Polichromia przedstawiająca Juliusza Słowackiego. Polichromia przedstawiająca dwa putta:jedno z nich śpi,drugie odchyla gałąź. Budynek Sądu Okręgowego-budynek w stylu neorenesansowym wzniesiony w 1894 r. dla Sądu Okręgowego.W okresie międzywojennym siedziba Kolei Państwowych.Po II wojnie światowej ponownie siedziba Sądu.
Katedra zwana potocznie przez Radomian Kościołem Mariackim,została zaprojektowana w 1896 r.przez architekta Józefa Piusa Dziekańskiego.Prace trwały do 1908 r.a wnętrze było ukończone do 1918 r. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem,dominującą rozetą i trzema portalami.Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego.Wysokie,72-metrowe wieże kształtem nawiązują do wyższej wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. We wnętrzu dominuje ołtarz o kształcie tryptyku.W środkowej części w niszy umieszczono figurę patronki katedry-Matki Bożej z dzieciątkiem na ręku.Rzeźbę wykonano z białego marmuru kararyjskiego. Ciekawym elementem wystroju świątyni jest neogotycka ambona oparta na drewnianej kolumnie i nakryta baldachimem z ażurową wieżyczką. W lewym przedsionku katedry umieszczono sarkofag biskupa Jana Chrapka ,ordynariusza Diecezji Radomskiej-tragicznie zmarłego w 2001 r. W 1981 r.Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł kościół do rangi konkatedry diecezji sandomiersko-radomskiej,a w roku 1992 do rangi katedry diecezji radomskiej.
Przed katedrą znajdują się dwa pomniki:Kardynała Stefana Wyszyńskiego z 2002 r. ...oraz Jana Pawła II Z 2008 r. Budynek Urzędu Miejskiego-dawny Budynek Komisji Województwa Sandomierskiego. Budynek w stylu neoklasycznym ,wzniesiony w latach 1825-27 wg projektu arch.A.Corazziego dla Komisji Województwa Sandomierskiego. W latach 1938-1956 obiekt rozbudowany. RogatkaLubelska-wzniesiona w 1829 r. przez H.Marconiego wg.projektu S.Balińskiego.W latach 1922-26 przebudowana na łaźnię miejską.Z dawnej rogatki zachowano portyk i część ścian zewnętrznych.Obecnie budynek Klubu Środowisk TwórczychŁaźnia.

najbliższe galerie:

 
Radom-radomski szlak historyczny
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Radom-spacerkiem po mieście
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Radom
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Radom
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Radom 2009-wystawa statyczna
1pix użytkownik siuda odległość 1 km 1pix
Air Show - Radom 2013
1pix użytkownik caprio72 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3939) dodano 18.03.2011 06:17

Mapa...swobodnie w ciągu jednego dnia zaliczysz wszystkie atrakcje Radomia.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!