m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej - ten piękny bastion kultury na kresach państwa polskiego powstał na skutek aktu darowizny dokonanego w 1937 r. na rzecz Skarbu Państwa polskiego,  w rezultacie starań ówczesnego konserwatora zabytków Bohdana Tretera, przez rodzeństwo Joannę Wilczkową i jej brata Sandora Lattyaka (Łaciaka),ostatnich spadkobierców sołtysiej rodziny Moniaków .  Na mocy powyższego aktu Skarb Państwa stał się właścicielem posesji o powierzchni ponad czterech hektarów,  w skład której wchodzi zabytkowy dwór z również zabytkowymi budynkami gospodarczymi w otoczeniu parku o wspaniałym starodrzewiu.  Po śmierci ostatniej z rodu Joanny Wilczkowej w 1951r., która zamieszkiwała starodawną siedzibę rodową na zasadzie dożywocia, zniszczony dwór wraz z zespołem budynków gospodarczych został przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Hannę Pieńkowską starannie odnowiony.
Cenny ten zabytek i pokaźny obszar ziemi pozwoliły na podjecie myśli zorganizowania tutaj Muzeum na wolnym powietrzu dla regionu Orawy.          Wychodząc z odległej przeszłości historycznej i obrazu polskiej Orawy z przed niedawnych kilkudziesięciu lat organizatorzy Muzeum dążą do przedstawienia na terenie Orawskiego Parku Etnograficznego całokształtu kultury tego regionu. Mamy tu więc budownictwo mieszkalne z jego ciekawą architekturą i wyposażeniem wnętrz, budownictwo związane z gospodarką rolno-hodowlaną, tak typową dla Orawy, które reprezentują zabudowania gospodarcze, amus i piwnica do przechowywania płodów rolnych, pasieka z ciekawymi typami uli .
Są tutaj wiejskie zakłady przemysłowe które zaspokajały potrzeby wsi jak: tartak, folusz , kuźnia i olejarnia. Obok sołtysiego dworu i chałup chłopskich, zamożnych i biednych, reprezentujących różne części Orawy mamy dwie karczmy, które w życiu wsi orawskiej odgrywały niepoślednią rolę nie tylko jako miejsce zabaw i pijaństwa, Na zdj. Wnętrze dworu Moniaków ale jako centrum życia społeczno towarzyskiego, stanowiły bowiem miejsca spotkań całej wsi. Niestety fotografowanie we wnętrzach wymaga dodatkowego biletu foto (cena niewspółmierna do tego co zobaczymy) a na zwiedzanie trzeba poczekać aż zbierze się kilkunastoosobowa grupa.
Skansen jest czynny codziennie od 8:30 do 14:30 (a w miesiącach letnich do 17:00). Bilet wstępu kosztuje 10 złotych, ulgowy 6.

 Więcej informacji można znaleźć na stronie skansenu:

http://www.orawa.eu Na zdj.Tartak napędzany kołem wodnym Mechanizm napędowy tartaku Wypas kóz na łące Parku
Kościół przeniesiony z miejscowości Tokarnia
Są takie miejsca, do których trzeba wracać wiele razy. Do Zubrzycy trzeba nie tylko ze względu na ciekawy program corocznych imprez, ale po prostu po to, by spędzić dzień na łąkach wiosną usianych kwiatami, by w letnie popołudnie odpocząć w cieniu olbrzymich drzew parku, a jesienią łapać mieniące się wszystkimi kolorami opadające liście i wreszcie zimą zadumać się nad ciszą chat zasypanych śniegiem.

najbliższe galerie:

 
Orawa
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
Orawa 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Zubrzyca Górna - skansen orawski.
1pix użytkownik jo_ta odległość 2 km 1pix
Beskid Żywiecki - Polica
1pix użytkownik romana odległość 6 km 1pix
W poszukiwaniu kolorów wiosny 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Babia Góra(2008)
1pix użytkownik dana odległość 6 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!