m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
 W perspektywie ulicy Ratusz z zegarem astronomicznym w Rynku głównym.
 Trzy kopuły barokowego kościoła św. Michała są jedną z wyraźnych dominant miasta. Ta barokowa świątynia powstała w wyniku przebudowy pierwotnego gotyckiego kościoła.
Jednonawowa salowa budowla z bocznymi kaplicami ma bogate zdobienia rzeźbiarskie i malarskie i jest przykładem wpływu baroku na zmysły wierzących. Facjatę kościoła zdobią rzeźby Salvatora i Panny Marii autorstwa Andreasa Zahnera z lat trzydziestych XVIII wieku. Do budowli kościoła przylega gotycki ambit z krzyżowym sklepieniem i gotycka kaplica św. Aleksego.   Wnętrze kościoła św. Michała Pieta w wnętrzu świątyni Kruchta świątyni
Ołomuniec - Horní Náměstí, widok z wieży kościelnej
Neobarokowa kaplica św. Jana Sarkandra to dwupoziomowa budowla zwieńczona kopułą z latarnią. W środku kaplicy znajduje się okrągły otwór do podziemia, gdzie zainstalowana jest kluba z okresu Jana Sarkandra. Wnętrze kaplicy jest w specyficzny sposób oświetlone. Światło dzienne przenika z latarni do kaplicy a stamtąd przez okrągły otwór do podziemnej części budowli. Bezpośrednia okolica kaplicy należy do najbardziej malowniczych zakątków Ołomuńca.  Przylegające dwuskrzydłowe schody zdobi rzeźba św. Jana Nepomucena, w narożnej niszy znajduje się figura św. Jana Sarkandra.
 Pałac biskupi

Obiekt wybudował ołomuniecki biskup Jindřich Zdík prawdopodobnie w czterdziestych latach XII wieku  w związku z przeniesieniem biskupstwa od ówczesnego kościoła św. Piotra do kościoła św. Wacława (budowa kościoła św. Wacława zakończona w 1141 roku).
Pałac służył jako siedziba biskupa i jako siedziba kapituły konsystorium biskupiego). Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Franciszka
Palackiego w Ołomuńcu Na zdj. Dziedziniec wewnętrzny Ulice Ołomuńca
W perspektywie ulicy  Kościół św. Gorazda. Chodzi o pojedynczo stojącą, symetryczną i bogato ukształtowaną budowlę. Jest uwieńczona ośmioboczną wieżą, zakończoną cebulastą złoconą banią z krzyżem. Cerkiew świętego Gorazda w Ołomuńcu - została wybudowana w 1939 roku według projektu Vsevoloda Kolomacký'ego. W latach 1942 - 1945 była używana jako magazyn. W 1950 roku została katedrą eparchii ołomuniecko - brneńskiej. Budowlę wzniesiono w stylu rusko - bizantyjskim. Spośród wielu kościołów w mieście najbardziej efektowny jest dóm sv. Václava (katedra św. Wacława)
- gigant rozpierający się przy Václavskim náměstí (pl. Wacława). Widok od strony rzeki Morawy. Widok na Katedrę z klasztoru  Hradisko.

najbliższe galerie:

 
Ołomuniec
1pix użytkownik krzysiug odległość 1 km 1pix
OŁOMUNIEC czyli mała Praga
1pix użytkownik woman odległość 2 km 1pix
OŁOMUNIEC
1pix użytkownik patryk80 odległość 2 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY - Ołomuniec wokół Rynku
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Olomouc
1pix użytkownik admian odległość 2 km 1pix
Ołomuniec
1pix użytkownik doracz odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 31.08.2010 00:00

Solidna robota. W zeszłym roku byłem w Ołomuńcu, ale nie poświęciłem mu zbyt wiele czasu. Po obejrzeniu Twojej galerii żałuję.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!