m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W Amritsarze, gdzie znajduje się Złota Świątynia będąca domem dla Świętej Księgi Sikhów przybywają pielgrzymi z całego świata. Amritsar dla sikhów jest bowiem niczym Mekka dla muzułmanów czy Watykan dla katolików. Członkowie Khalsy, czyli Bractwa Czystych są sobie równi bez względu na przynależność kastową. Wtajemniczeni mężczyźni mają dodać do swojego nazwiska człon „SINGH” (LEW) i obowiązywać ich będzie noszenie tzw. pięciu K rzeczy, których nazwy zaczynają się na literę K:
•	Kesz - nie obcięte włosy
•	Kangha - grzebień
•	Kara - stalowa obręcz na nadgarstku
•	Kirpan - krótki miecz
•	Kacz - krótkie spodnie do kolan. Jeśli zobaczysz brodatego mężczyznę w kolorowym turbanie, który przy pasie będzie miał zamocowany sztylet, czy też miecz, a ręce trójzębną dzidę, możesz być pewien, że trafiłeś na Sikha. Religia ta jest przeciwna wojnom religijnym. Nie chce dzielić ludzi na muzułmanów, hinduistów, chrześcijan. Uważa, że Boga można kochać nazywając go Allahem, Jahwe, Kryszną. Nie ma również żadnego znaczenia jakiej jesteś płci. Na terenie Złotej Świątyni można spotkać wiele kobiet. Niezależnie od wieku charakterystyczna jest duma Sikhów. Widać to w ich postawach i zachowaniu. Sikhowie w większości należą do religijno-militarnego zakonu zwanego Khalsa, to nigdy nie pozostawią potrzebujących bez pomocy. Każdy, kto przybędzie odwiedzić to święte miejsce zostanie przez Sikhów nieodpłatnie ugoszczony i nakarmiony niezależnie od religii, jaką wyznaje i pochodzenia.
Pierwszym wymogiem związanym z przynależnością do Khalsy jest noszenie stalowego miecza, co w dzisiejszych czasach zostało zredukowane do małego ceremonialnego mieczyka, z którym Sikhowie się jednak nigdy nie rozstają - nawet w kąpieli. Czy potrzeba to komentować..., sam wdzięk... Takiego przystojnego hindusa spotkaliśmy podczas ceremonii zamknięcia granicy pakistańsko-indyjskiej. Indie - to potęga różnorodności. Punjab, to głównie sikhowie, Jammu i Kaszmir to głównie muzułmanie. Srinagar słynie z jeziora Dal, które dla wielu osób jest domem, na nim mieszkają, z niego żyją. Jezioro można wykorzystywać jako drogę transportu...
...ale również jako miejsce zbiorów. Górskie strumienie w Sonamarg są dla Nomadów źródłem wody pitnej, ale są również wykorzystywane do prania ubrań. Gościnność Nomadów jest wręcz wzorcowa, każdy wędrowiec może liczyć na schronienie i poczęstunek. Ile ta kobieta może mieć lat 25-30, jest matką trójki dzieci. Rodzina Nomadów przed swoim domem. Po przekroczeniu przełęczy ZojiLa w jednej z mijanych wiosek nagle znaleźliśmy się w centrum uroczystości ku czci jednego z immamów zamordowanego w Iranie.
Obserwowaliśmy wręcz fanatyczne zachowania uczestników wpadających wręcz w swego rodzaju trans... tak u kobiet... jak i u mężczyzn, ale to co ujrzeliśmy tuż obok wprawiło nas w prawdziwy szok... młodzi chłopcy dokonywali samookaleczenia poprzez uderzanie się przygotowanymi narzędziami bądź zwykłymi kamieniami. Efekt był przerażający...
A wszystkiemu przyglądały się również najmłodsze dzieci... I znowu zmiana klimatu, całkowity spokój i dystans do otaczającego świata.
Młodzi mnisi... i ich nauczyciele z klasztoru w Lamayuru.
Nosiciel cegieł w Leh.
Diskit. Mieszkanka Leh. Tybetańczycy w strojach z Dliny Nubry.

najbliższe galerie:

 
Kaszmir-Ladakh - mieszkańcy cz. 2
1pix użytkownik marzej odległość 44 km 1pix
W drodze ze Srinagaru do Leh
1pix użytkownik marzej odległość 46 km 1pix
Ladakh-podniebna kraina
1pix użytkownik kordula157 odległość 64 km 1pix
Ladakh - klasztory i mnisi
1pix użytkownik marzej odległość 84 km 1pix
LEH i jego mieszkańcy
1pix użytkownik kordula157 odległość 87 km 1pix
LADAKH -OSTATNI PRAWDZIWY TYBET
1pix użytkownik martyna odległość 88 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 23.08.2013 08:40

Witaj Marzej, wspaniała jest Twoja galeria, zresztą nie tylko ta. Każda. Rok temu wybierałam się w te rejony, niestety Ladakh w opcji z Armitsarem nie doszedł do skutku, nie uzbierała się grupa, zabrakło ... 1 osoby, była tylko opcja z Kaszmirem, którego się bałam. Ja podróżuję inaczej niż Ty, zawsze z biurami. Dobrze, ze dzięki takim podróżnikom jak Ty można ten świat poznać choćby tylko wirtualnie. Świetne zdjęcia, opisy, naprawdę jest co oglądać i co czytać.
pozdr.
Gabi

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 05.05.2011 19:02

wspaniała galeria , komentarze wspaniale uzupełniają bardzo barwne i emocjonalne zdjęcia .Pozdrawiam

ignasie użytkownik ignasie(wpisów:128) dodano 29.08.2010 11:48

reporterka w najlepszym wydaniu, gratuluję i pozdrawiam

lucpal użytkownik lucpal(wpisów:68) dodano 29.08.2010 09:34

Dzięki za tak wspaniałą galerię! Pięknie pokazuje ludzi i ich inne od naszego życie i zwyczaje (czasami przerażające). Pozdrawiam.

marzej użytkownik marzej(wpisów:18) dodano 29.08.2010 09:09

Felix, w miejscu uroczystości nie było ani jednej osoby, z którą można byłoby porozmawiać w innym języku niż ich własny, dlatego bardzo dziękuję za Twój komentarz.

marzej użytkownik marzej(wpisów:18) dodano 29.08.2010 09:07

Witam Raul! Maz absolutną rację. Ta galeria jest przeznaczona tylko mieszkańcom. Oddzielne będą przeznaczone zarówno Złotej Świątyni jak i innym regionom, które widziałem i sfotografowałem :)

felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 29.08.2010 07:47

Gratuluję galerii! Wygląda, że natknąłeś się na obchody święta aszura. Cytuję z Wikipedii:
Tego dnia opłakuje się męczeńską śmierć Husajna ibn Alego, wnuka Mahometa poległego w bitwie pod Karbalą z wojskami kalifa omajjadzkiego 10 października 680 r. n.e. Z tej okazji odbywają się procesje i przedstawienia pasyjne. W czasie procesji zmierzających do grobu Husajna gromady mężczyzn biczują się do krwi. Pielgrzymi płaczą i zawodzą. Organizowane są spotkania, odrębne dla kobiet i mężczyzn, podczas których rozpamiętuje się cierpienia imama. Kobiety w tym czasie ubierają się na czarno i nie noszą ozdób.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 29.08.2010 04:25

Bardzo dobra galeria, chociaż uważam, że najwspanialsza świątynia Sikhów zasługuje na szerszą prezentację. Te dwa (wydaje się) przypadkowe ujęcia, nie są w stanie pokazać jej piękna, ani specyficznego umiejscowienia, które w przypadku tej świątyni ma ogromne znaczenie. Tytuł określa jasno, że to galeria o mieszkańcach, dlatego potraktuj proszę ten mały zarzut z przymrużeniem oka - galeria jest świetna i zasługuje na najwyższą ocenę :)
Pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 29.08.2010 03:00

Szokujące te samookaleczenia. Nie jestem przekonana, czy chciałabym to zobaczyć.
Dobrze, że dla równowagi można znaleźć tak przyjemne obrazy jak 8 i 9.
Galeria, tak jak Indie, bardzo różnorodna, przez co dobrze oddaje charakter kraju.
Nie miałabym nic przeciwko poszerzeniu jeszcze komentarza. Całość bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 29.08.2010 00:52

Dla mnie temat Twojej galerii to odległe marzenia, dzięki za ukazanie życia Indii. Pozdrawiam

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 29.08.2010 00:20

Material na przynajmniej cztery galerie.Swietne fotki i wspaniala podroz.POZDRAWIAM

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 29.08.2010 00:16

Świetna galeria. Max.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!