m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Zanim zdecydujemy się wsiąść na kajak trzeba sprawdzić czy w ogóle warto. Najlepiej z góry. Pierwsze jezioro Krępsko Małe i rezerwat Diabli Skok (po prawej). Wyglądają zachęcająco. Rzeka jest niedługa, wszystkiego około 25 kilometrów. Za to po drodze jest 6 jezior o wyjątkowo czystej wodzie. Cała rzeka jest chroniona, choć dopiero od niedawna. Objęto ją ochroną głównie za przyczyną starań leśników. Docenił to nawet Klub Przyrodników ze Świebodzina wręczając Nadleśniczym z Jastrowia i Płytnicy Orle Pióra, nagrody za ochronę przyrody. Następne jezioro Krępsko Długie. Najefektowniej wygląda jesienią, kiedy przebarwiają się buki na jego brzegach. Rezerwat przyrody „Dolina Rurzycy” utworzony został w 2005 r.
Ochroną objęto obszar rzeki Rurzycy wraz z nadrzecznymi bagnami, torfowiskami, źródliskami, jeziora Krępsko Średnie, Krępsko Górne i jezioro Dąb wraz z otaczającym je drzewostanem na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Rezerwat zajmuje powierzchnię 554,68 ha, dla której wyznaczono otulinę o powierzchni
538,96 ha. Na zdjęciu jezioro Krępsko Górne, powyżej jezioro Trzebieszki. Rezerwat „Wielkopolska Dolina Rurzycy” ustanowiony w 2008 roku, stanowi uzupełnienie utworzonego wcześniej rezerwatu „Dolina Rurzycy”, który swoim zasięgiem objął część zachodniopomorską doliny. Pan wojewódzki konserwator przyrody o dziwo był głównym oponentem utworzenia tu rezerwatu. To leśnicy walczyli o jego utworzenie.
Niewiele domów widać z góry. Bo ich nie ma. Rzeka płynie przez lasy tworzące Puszczę nad Gwdą, obszar Natury 2000. Jezioro Krępsko Średnie. Tutaj można zatrzymać się na nocleg na stanicy Wrzosy. Ostatnie, najmniejsze z jezior Dąb. Wreszcie jakiś budynek. To leśniczówka Wrzosy. Dalej rzeka płynie przez rozległe mechowiska. Bardziej malowniczo niż Rospuda. Płynie wije się rzeczka, jak niebieska wstążeczka. Rzeka bierze swój początek w dwóch głębokich jarach z licznymi źródliskami. W 1961 roku został utworzony tu rezerwat Diabli Skok, o powierzchni 20,98 ha.
Wcześnie nie była tu prowadzona gospodarka leśna. Widocznie i na naszych przodkach dzikość tej przyrody robiła wrażenie. Już od 1935 r., istniał w tym miejscu rezerwat o nazwie „Teufelsspring” Puszcza Białowieska tylko może pozazdrościć takich widoków. Doliczono się tutaj 13 zbiorowisk roślinnych. Stwierdzono występowanie 285 gatunków roślin, w tym aż 64 gatunków mszaków i 11 gatunków paprotników. Znaleźć tu można gatunki typowo górskie, jak przetacznik górski.
Przy jeziorze Krępsko Średnie znajduje się pierwszy pomnik Jana Pawła II postawiony w Polsce. Powstał on niedługo po wybraniu go na papieża. Ostatnie wakacje w lipcu 1978 roku spędził on na spływie Rurzycą. Szlak nosi jego imię. Rzeka należy do najczystszych w Polsce. Do wsi Krępsko prowadzi wody I klasy czystości. W okresach kiedy kajakarzy jest mniej, niezmącona woda nadaje się do picia wprost z rzeki. Tym razem wyruszamy krótszą trasę spod leśniczówki Wrzosy. Przed nami tylko jedno i to najmniejsze jezioro, więc wiosłowania wiele nie będzie. Nawet na jeziorze wiosłujemy nieśpiesznie.
Pełna sielanka. Chyba największe wrażenie robi tu cisza. Daleko gdzieś za górami, za lasami pozostały odgłosy cywilizacji.  Rzeka jest na tyle płytka, że trzeba uważać na mielizny. Ale ogólnie jest łatwo i przyjemnie.
Dolina poszerza się. Płyniemy pośród rozległych mechowisk. (patrz fot. 10-11) Mijamy most nieczynnej od czasów II Wojny Światowej linii kolejowej Płytnica - Wałcz. Rzeka zdecydowanie przyśpiesza. W spokojniejszych porach roku można zaobserwować ślady żerowania bobra, a przy odrobinie cierpliwości i samego zwierzaka. Po minięciu mostu, a właściwie tunelu pod linią kolejową Piła - Kołobrzeg rzeka nabiera górskiego charakteru.
Trasa jest bardzo łatwa. Jedyną trudność sprawiają dwie przenoski we wsi Krępsko. Można je ominąć kończąc spływ kilkaset metrów wcześniej, lub pomęczyć się i płynąć dalej Gwdą. Niedaleko ujścia rzeka przegrodzona jest gospodarstwem rybackim, w którym hoduje się głównie pstrągi, ale też jesiotry i karpie. Gospodarz pan Roman Świątek podzieli się chętnie jeszcze niejedną ciekawą informacją o rzece. Niektórzy aby sprawić przyjemność (sobie), potrafią stanąć na głowie. Najlepiej cudzej. Brzegi jezior porasta wąski pas trzcin. Grzybień biały. Rdestnica pływająca.
Kosaciec żółty. Grążel żółty. Osoka aleosowata. Koniec wycieczki. Jedni cieszą się przygodą i pięknem przyrody, dla innych to było zdecydowanie za wiele wrażeń. Już nic się w oczach nie zmieści. A może żal wypuścić te widoki.

najbliższe galerie:

 
Spotkanie na Rurzycy
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix
Rurzyca
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix
Polska kajakiem - Rurzyca  - szlak im.  Jana Pawła II
1pix użytkownik pedro1912 odległość 3 km 1pix
ZAPROSZENIE NA SPŁYW
1pix użytkownik info-kajak odległość 3 km 1pix
Spływ Rurzycą
1pix użytkownik magbo odległość 4 km 1pix
DORZECZE GWDY
1pix użytkownik info-kajak odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 08.04.2013 21:21

W takim razie zapraszam.
Wystarczy skontaktować się z naszym kolegą z portalu Info-kajakiem.
On pomoże zorganizować cały spływ.
Pozdrawiam:)

tesa31 użytkownik tesa31(wpisów:123) dodano 08.04.2013 21:14

Nie wyobrażałam sobie,że takie miejsca jeszcze istnieją i to w Polsce...jestem pod ogromnym wrażeniem.Miałeś niebywałą okazję na ujęcia z lotu ptaka...zachwyt.Dużo bym dała za ten "spływ". Pozdrawiam:))

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 25.02.2013 21:24

piękna relacja i piękne zdjęcia.

maritka użytkownik maritka(wpisów:22) dodano 18.04.2012 16:29

DISPAR .
bardzo ladna wycieczka i opowiesc , bardzo ladne - piekne zdjecia - to sie ceni . Nie trzeba daleko szukac. mamy to u siebie w Polsce.
pozdrawiam .. Maritka

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 27.09.2010 22:21

Mogłabym te zdjęcia ogladać bez końca:))))))))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 21.09.2010 18:33

Samolotem pod tytułem "cesna". Pewnie, że możesz. Zresztą dla pewności sprawdź w kontroli lotów. Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7293) dodano 21.09.2010 18:02

o kurcze, cudownie! faktycznie świat nietknięty ręką człowieka... zdradzisz tajemnicę , czym leciałeś? i czy ja tez tak mogę ? :-) pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3882) dodano 02.09.2010 19:18

Rzeka piękna i galeria również.Pozdrawiam:)

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:350) dodano 01.09.2010 01:53

Piękne, zwłaszcza te leśne zdjęcia (choć rzecz jest o rzece) budują w mojej wyobraźni obraz kniei jakie przemierzali konno pierwsi wojowie :) To taki substytut nietkniętej ręką człowieka natury, coś czego wewnętrznie mi brak i do czego tęsknię.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 31.08.2010 22:37

Dispar odzyskałam obie ręce i mogę się rozpisać. Jestem fanką Twoich galerii. Urzeka mnie przede wszystkim klimat. Miejsce jest ważne/nieważne. Piękno trzeba umieć zobaczyć/przekazać. Dylemat wielki gdy brak techniki. Nie znam sie na fotografii, ale trudno zrezygnować z dzielenia sie pięknymi chwilami. Wzruszył mnie Twój komentarz, że trzeba zamknać oczy, żeby nie wypuścić tych widoków. Właśnie...W tej galerii zachwyciła mnie najbardziej nieśpieszna cisza...Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 31.08.2010 20:05

Warta grzechu - lubię takie. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 31.08.2010 19:02

Ja byłem i w Puszczy Białowieskiej i przepłynąłem większość Biebrzy i Narwi kajakiem (była to część większej wyprawy z Wigier do Ujścia nad Notecią). Uwierzcie mi mam porównanie. Poza tym małe jest piękne. Wymienione przez Was, niewątpliwie piękne miejsca są ogólnie znane i podziwiane. Zresztą czy tu można się licytować. To była tylko prowokacja. Świat jest piękny wszędzie, jeśli tylko ma się otwarte oczy i umysł. Świadczą o tym między innymi wasze galerie. A nawet tam gdzie nie jest pięknie, to jest zwykle ciekawie.

tomzaq użytkownik tomzaq(wpisów:64) dodano 31.08.2010 18:46

Rzeka niewątpliwie piekna, ale z tym porównaniem do Puszczy Białowieskiej to trochę przesadziłeś. Dlamnie nr 1 to jednak Narew. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 31.08.2010 15:42

Nie wątpliwie piękna jest ta rzeka jak i zdjęcia, ale ja będę upierał sie przy najpiękniejszej Biebrzy na Podlasiu :) Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 31.08.2010 13:55

Pięknie...
...uwielbiam takie miejsca
Rzeczywiście można powiedzieć, że jest to jedna z piękniejszych rzek. Zwłaszcza z góry uroczo się prezentuje i rzeka i jeziora :)
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!