m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Miasto leżące na lewym brzegu rzeki Morawy, między Chrzibami i Białymi Karpatami,  od zawsze było naturalnym centrum Słowacka - regionu słynącego z barwnego folkloru, muzyki cymbałkowej, dobrego wina, przepięknych strojów ludowych i licznych, podtrzymywanych do dziś, tradycji ludowych. Miasto leży w miejscu, w którym archeologowie odkryli ślady po osadnikach z epoki kamienia łupanego i całej prehistorii. W miejscu zwanym Sady było jedno z centrów Wielkich Moraw - otoczony fortyfikacjami gród Veligard. Wśród zabytków sakralnych wyróżnia się kościół św. Franciszka Ksawerego, który powstał wraz ze szkołą jezuicką w XVII wieku. Tuż obok ratusza w rynku głównym Na zdj. Urząd miasta
W miesiącach letnich czarującą atmosferę miasta potęgują liczne zabytkowe i nowoczesne fontanny. Na zdj. Budynek UM. Uroki przyrodnicze i zabytki Uherskiego Hradiště i okolic poznać można dzięki licznym ścieżkom dla pieszych,  rowerzystów i turystów na koniach, lub z pokładu łodzi pływających po kanale Bati. Jednym z miejsc przyciągających turystów do miasta Uherskie Hradziszcze są tutejsze winnice z winnymi budkami i mieszczańskimi piwnicami winnymi w dzielnicy Marzatice. Tutejsze budowle winiarskie uważane są za jedne z najpiękniejszych na terenie całych Moraw. Najstarsze mařatickie piwnice winne pochodzą z XVIII wieku i w przeszłości gościły niejedną znaną osobistość.
Wczesnobarokowy kościół Jezuitów (1670-1677) z kolegium jezuickim. Dzień przepełniony folklorem, winem i dobrym humorem można miło zacząć odwiedzając stałe ekspozycje muzeum poświęcone temu regionowi. Zbiory dokumentują urok i różnorodność strojów ludowych, tutejsze zwyczaje ludowe i tradycje. Zwiedzając miasto w Rynku Głównym na rogu kamienicy przy wejściu do pasażu handlowego, zauważyłem bardzo ciekawe zjawisko, jakich nigdzie nie spotkałem Odlany z brązu naturalnej wielkości posąg Ojca Pio Zastanawiające czy to z religijności czy jako reklama sklepu bądz inne nie znane mi powody.
Program obejmuje następnie odwiedziny pobliskiej mařatickiej winnicy w towarzystwie przewodnika. Po uprzednim uzgodnieniu odwiedzić także można jedną lub więcej piwnic winnych i skosztować najlepszych win z okolic Uherskiego Hradziszcze i innych znanych regionów winiarskich. Na życzenie można przygotować miejscowe specjały kulinarne i koncert muzyki cymbałkowej. Zapraszam do zwiedzenia tego uroczego miasta położonego nie zbyt daleko od granic naszego państwa. Do zwiedzenia szczególnie polecam zabytki: pozostałość murów obronnych (XIII w.). Późnogotycki kościół i klasztor Franciszkanów (1655-1657, przebudowany), wczesnobarokowy kościół Jezuitów (1670-1677) z kolegium jezuickim. Późnogotycki ratusz.
Na zdj. Późnogotycki kościół i klasztor Franciszkanów (1655-1657, przebudowany),
W miesiącach letnich czarującą atmosferę miasta potęgują liczne zabytkowe i nowoczesne fontanny.
 Městské informační centrum
Masarykovo náměstí 21
686 01 Uherské Hradiště

Telefon:
+420 572 525 525-6

E-mail:
mic@uherske-hradiste.cz

Web:
www.uherske-hradiste.cz
www.slovacko.cz

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY - Velehrad – Sanktuarium
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Buchlovice Pałac z pawiem w herbie
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Hrad Buchlov
1pix użytkownik mocar odległość 12 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Miasto Kroměříž
1pix użytkownik mocar odległość 26 km 1pix
Kroměříž
1pix użytkownik danielski odległość 26 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY -  Pałac i ogrody w Kroměříž
1pix użytkownik mocar odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 03.09.2010 10:39

Ładne miasteczko i jak zawsze dopracowane zdjęcia:-) Najbardziej podoba mi się 8, chmurzaste 31 i 40. Sadząc po zdjęciu 18 – wszyscy wchodzący do centrum handlowego witają się z Ojcem Pio:-) Pozdrawiam serdecznie. Szkoda, że nie będzie Cię na dzisiejszym spotkaniu.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3881) dodano 02.09.2010 19:44

Kolejna,interesująca galeria.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!