m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
 Miasto Lipník nad Bečvou - to starodawne miasto które ma 8,5 tysięcy mieszkańców znajdujące się w samym sercu Bramy Morawskiej, Na zdj. Rynek główny  a mianowicie w najwęższym jej miejscu - z jednej strony graniczy z Beskidem (dokładnie z Górami Hostyńskimi) a z drugiej strony z Jesionikami (dokładnie z Górami Odrzańskimi). Przez dolinę rzeczną przepływa rzeka Beczwa. Brama Morawska jest łącznicą urodzajnego regionu Haná i Śląska oraz regionu Haná i Wołoszczyzny Morawskiej,   gdzie w przeszłości prowadziła ważna droga handlowa nazywana Szlakiem bursztynowym który prowadził aż do królewskiego Krakowa.  Lipník nad Bečvou-to prawdziwe centrum nie tylko dla małego powiatu - dla swojego obszaru administracyjnego liczącego 13 gmin, a również centrum Mikroregionu Lipnickiego łączącego razem 11 gmin, a mianowicie Lipník nad Bečvou,Bohuslávky,Dolní Újezd, Hlinsko,Jezernice, Kladníky, Lhota, Oldřichov, Osek nad Bečvou, Týn nad Bečvou i Veselíčko.
Ogólnie mikroregion liczy 14 473 mieszkańców. Pierwsza historyczna zmianka piśmienna pochodzi z roku 1238, jednak samo miasto jest niewątpliwie znacznie starsze. W 1989 roku miasto Lipník nad Bečvou zostało ogloszone chronionym miejskim zespołem zabytkowym (w zakresie Województwa Ołomunieckiego są tylko dwa miasta - Ołomuniec i właśnie Lipník nad Bečvou). W mieście tym znajduje się ponad 100 chronionych zabytków.  Lipník nad Bečvou zachował swoje oryginalne pierzeje ulic, obiekty historyczne w środku miasta.. ..pochodzącego ze średniowiecza oraz w dużej mierze pozostałości murów miejskich, które warto zwiedzić.
Miasto posiada do dzisiaj wszystkie cechy starodawnych siedzib zaliczając w to dominujący rynek centralny, system drogowy w kształcie gwiazdy oraz drogi objazdowe. Miasto utrzymalo w znacznym stopniu oryginalne historyczne rozplanowanie miejskie. Z tego punktu widzenia można Lipník nad Bečvou uważać wg kategoryzacji nieoficialnej jako jeden z najcenniejszych na teritorium Republiki Czeskiej ..leżących miejskich zespołów zabytkowych. W pobliżu miasta znajduje się też średniowieczny Zamek Helfsztyn liczący do najbardziej rozległych zamków w Europie Środkowej.
W ostatnich latach słynie przede wszystkim z międzynarodowych spotkań kowalstwa artystycznego HEFAISTON odbywających się zawsze pod koniec sierpnia. Oprócz tego odbywa się tu również wiele kolejnych wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Do miasta Lipník nad Bečvou można się dostać pociągiem i samochodem.

najbliższe galerie:

 
Hrad Helfštýn
1pix użytkownik admian odległość 3 km 1pix
Potštát i Kroměříž
1pix użytkownik doracz odległość 13 km 1pix
Přerov
1pix użytkownik mieczysaw odległość 13 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY - SVATY HOSTYN
1pix użytkownik mocar odległość 19 km 1pix
Ołomuniec
1pix użytkownik krzysiug odległość 25 km 1pix
OŁOMUNIEC czyli mała Praga
1pix użytkownik woman odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3882) dodano 08.09.2010 18:41

Ładna galeria,miasteczko warte odwiedzenia.Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 08.09.2010 16:20

Witamy- fajna relacja z tego urokliwego miasteczka - jest tu jeszcze wiele zabytków do odnowienia jak widać z Twojej galerii. Pozdrawiamy.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 05.09.2010 20:34

29 bardzo fajne. Byłem w Lipniku w ubiegłym roku. Podobało mi się połączenie nowoczesnej rzeźby ze starymi murami. Nie znalazłem tego na Twoich fotografiach. Czy już ich nie ma? A może byłeś wcześniej, zanim je zainstalowano. Fajne knajpy, typowo czeskie, spokój, sielanka, miejscowi nad kuflem piwa. Trzeba uważać, jeżeli już ma się dość picia. Nie dopijać do końca. Pusty kufel, to sygnał alarmowy dla barmana. Na bank dostanie się następny. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!