m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Ludźmierz położony jest na trasie z Krakowa do Zakopanego, w Nowym Targu w prawo 4,5 km. w kierunku zachodnim. Pisana historia Ludźmierza datuje się na rok 1234 roku i jest znana przede wszystkim z otaczanego od lat kultu figury Matki Boskiej Ludźmierskiej - Królowej Podhala wykonanej ok. 1400 roku. To tutaj skupia się od prawie 600 lat życie religijne Podhala. Kilka razy do roku tysiące pielgrzymów przybywających przede wszystkim z Podhala, Spisza i Orawy - regionów rozpościerających się u stóp granitowego masywu Tatr.Na zdj. Wejście na dziedziniec przy kościelny. Kościół i parafia Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu są najstarszymi na Podhalu. Wisław, bp krakowski, zezwala wojewodzie krakowskiemu Teodorowi Gryficie wznieść świątynię ku czci Matki Boskiej (1234 r). Na zdj. Wejście do Bazyliki W latach 1234-45 istnieje w Ludźmierzu klasztor Cystersów. Najazd Tatarów i stałe zagrożenie ze strony zbójców oraz ciągłe powodzie skłaniają zakon do przeniesienia klasztoru do Szczyrzyca (1245 r.). Niemniej jednak parafią ludźmierską kierują Cystersi aż do XIX wieku (1824 r.). Z kolei parafię Ludźmierz przejmuje diecezja tarnowska, a potem krakowska (1881 r.).
W świątyni istnieje pozłacana drewniana rzeźba Matki Boskiej, trzymającej na swym ręku Dzieciątko Jezus. Figura ta słynie od wieków niezliczonymi łaskami i ściąga tłumy pielgrzymów. Na zdj. Wnętrze kościoła. Wielki napływ wiernych do Ludźmierza powoduje , że cudowna statua MB Ludźmierskiej zostaje umieszczona w głównym ołtarzu, za zgodą władz diecezji (1776 r). Niebawem wzniesiono rokokowy ołtarz wielki dla łaskami słynącej figury MB Ludźmierskiej (1795 r). Dnia 15 sierpnia 1963 roku odbyła się koronacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Na zakończenie uroczystości czterech biskupów ujęło feretron z cudowną figurą, żeby pobłogosławić zebrany lud. Na zdj. Tron Papieski Gdy wykonywano figurą znak błogosławieństwa, wtedy z ręki Matki Bożej wypadło berło, które w locie zdołał pochwycić bp Karol Wojtyła. W powszechnym przekonaniu wstawiennicza moc Gaździny Podhala sprawiła, że kardynał Karol Wojtyła obrany został papieżem.  To Ona powierzając mu swe berło miała zapowiedzieć późniejsze wydarzenie z 1978 roku. Na zdj. Akt Papieski JP II nadania świątyni tytułu bazyliki mniejszej
W latach 1869-77 powstaje w Ludźmierzu - na miejscu rozebranego modrzewiowego - nowy, murowany, neogotycki kościół istniejący do dziś. Do niego przeniesiono rokokowy ołtarz wielki z łaskami słynącą od wieków figurą MB Ludźmierskiej. Na zdj. Wnętrze Bazyliki Ludzmierskiej widok z prezbiterium na chór. Bazylikę dookoła otacza obszerny dziedziniec z którego prowadzi wejście na Ogród Różańcowy - modlitewny Ołtarz z prawej strony ściany bazyliki widoczny z dziedzińca.Idąc dalej dojdziemy do ołtarza polowego i ogrodu różańcowego. Rozwój i rozbudowę sanktuarium zawdzięczamy pracowitości i wytrwałości budowniczego ks. Prałata Tadeusza Juchasa. Poświęcenie Ogrodu Różańcowego zbiegło się z jubileuszem 600-lecia kultu cudownej figurki - Gaździny Podhala oraz I Światowym Zjazdem Górali w Ludźmierzu w 2000 roku. W ostatnim czasie Ogród Różańcowy jest powiększany o 5 nowych stacji czwartej części Światła Różańca Świętego. Na zdj. Widoczny dziedziniec za prezbiterium bazyliki.
Ranga tego sanktuarium ciągle wzrasta, o czym dowodzi podniesienie przez Ojca Świętego tutejszego kościoła do godności Bazyliki Mniejszej. Jego osobistym darem na 40-lecie koronacji cudownej figurki Matki Boskiej Ludźmierskiej jest piuska papieska, przechowywana tu jako dowód przywiązania Papieża Polaka do tego miejsca.
O Gaździnie Podhala opowiada średniowieczna legenda pochodząca z roku ok. 1400:
Węgierski kupiec, handlujący winem, jechał na jarmark do Nowego Targu. Na ludźmierskich bagnach i torfowiskach zaskoczyła go noc. Kiedy zaczął się modlić, wzywając Boga na pomoc, ujrzał otuloną w złocisty obłok postać uśmiechniętej Pani. Na zdj. Ołtarz polowy Zachęcała go do podjęcia jeszcze jednej próby wydostania się z grzęzawiska. Wtem konie niespodziewanie nabrały sił i kupiec wyprowadził wóz na trakt. Jechał, prowadzony przez świetlistą postać, która przywiodła go przed kościół w Ludźmierzu. Zrozumiał, że jest to Matka Boża. Kiedy chciał uklęknąć i podziękować, zjawa zniknęła, a w miejscu gdzie klęczał, zaczęło bić źródełko. Kupiec złożył śluby, że przyniesie do kościoła figurkę podobną do Tej, którą spotkał. Złożone śluby widać spodobały się Bogu, bo obdarzył figurkę i wodę ze źródła cudownymi właściwościami. 7 czerwca 1997 roku Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej gościło ojca św. Jana Pawła II. O godz. 17.15 Jan Paweł II odprawił nabożeństwo różańcowe, które było transmitowane na cały świat przez Radio Watykańskie.
Ojciec św. modlił się na ołtarzu polowym przy sanktuarium wobec 200 tys. zgromadzonych wiernych. Ojciec św. podkreślił, że tylu wiernych w tym miejscu widział po raz ostatni na uroczystości koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej w 1963r., której dokonał z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim. Po modlitwie kustosz sanktuarium ludźmierskiego wręczył ojcu św. na pamiątkę berło - wierną replikę tego berła, które niegdyś ojciec św. złapał w locie jako biskup, podczas wspomnianej koronacji. Na zdj. pomnik papieża w Ogrodzie Różancowym Przed przyjazdem Jana Pawła II została odprawiona na ołtarzu polowym msza św., w której uczestniczyli wierni nie tylko z całej Polski, ale także ze Słowacji i Polonia amerykańska oraz kanadyjska. Przyjazd Ojca św. do Ludźmierza był omodlony dużo wcześniej przez zorganizowaną peregrynację różańca w parafiach Podhala.  W podzięce Ojcu Świętemu za modlitwę różańcową wzniesiony został sumptem górali z Ameryki, Ogród Różańcowy.  Na zdj. Plan sytuacyjny Ogrodu Różańcowego.
Stacje różańca wykonane są z białego marmuru, a nad całością góruje wzniesienie Stacji Ukrzyżowania Pana Jezusa. Ogród Różańcowy pięknie zaprojektowany, zadbany i utrzymany, .. przypomina o pobycie na Podhalu i w sanktuarium ludźmierskim w 1997 roku papieża Jana Pawła II oraz jego nauce o znaczeniu modlitwy różańcowej. W centrum ogrodu umieszczona jest naturalnej wielkości rzeźba przedstawiająca papieża.  Spośród znanych pomników Jana Pawła II wyróżnia ją to, że przedstawia postać Jana Pawła II klęczącego. Ciekawostką ogrodu są tzw. wrota wiary: pod drewnianą konstrukcją umieszczono dzwon,
 Warunkiem jest odmówienie specjalnej modlitwy. którego dźwiękiem każdy człowiek w sposób symboliczny może ogłosić niebu i ziemi swoje odnowienie wiary.  Do sanktuarium w Ludźmierzu pielgrzymi przybywają przede wszystkim w święto maryjne 15 sierpnia. Tradycję pielgrzymowania górali z całego Podhala, a także z dalszych okolic, w tym Zagórzan, opisał Władysław Orkan w powieści W roztokach. Drugim ważnym świętem jest pierwsza niedziela września, Matki Bożej Siewnej, kiedy górale dziękują swojej patronce za zbiory. Sanktuarium ludźmierskie pozostawiło ślad w muzyce. Nieszpory Ludźmierskie do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, pochodzącego z Nowego Targu, były wydarzeniem artystycznym. Nieszpory reprezentowały kulturę polską na Światowej Wystawie Expo 98 w Lizbonie. DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Sanktuarium w Ludźmierzu
1pix użytkownik gosias odległość 2 km 1pix
FESTIWAL KUCHNI ZBÓJNICKIEJ W SKOCZOWIE
1pix użytkownik zbojnik odległość 4 km 1pix
EUROPEJSKA JESIEŃ
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix
Zamek w Niedzicy
1pix użytkownik mirek52 odległość 6 km 1pix
Gorce- Turbacz
1pix użytkownik sosna odległość 6 km 1pix
zakopane-murzysichle
1pix użytkownik turysta67 odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 21.12.2011 00:28

Bardzo ciekawa galeria, wspaniałe opisy. Bardzo ładnie zaprezentowana.
Pozdrawiam serdecznie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 16.03.2011 11:20

No właśnie - staram sie staram :) dzięki za uznanie .

Pozdrawiam

milena użytkownik milena(wpisów:48) dodano 10.09.2010 13:17

Wartościowa galeria ze względu na temat i sposób jego prezentacji.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3882) dodano 08.09.2010 19:03

Mocar...bardzo ładnie pokazujesz te obiekty sakralne.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!