m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Budynek wzniesiony w latach 1910-1919 wg.projektu Z.Słomińskiego dla Oddz.Banku Państwa.W okresie międzywojennym siedziba Banku Polskiego,później Narodowego Banku Polskiego,od 2003 r,Sądu Okręgowego. Dąb Wolności znajduje się przed Resursą Obywatelską,gdzie stoi również pomnik Jacka Malczewskiego.To pomnikowe drzewo i pamiątkowy kamień przypominają odzyskanie niepodległości w 1918 r. Pomnik Jana Kilińskiego przed Radomskim Domem Rzemiosła. Dawny budynek delikatesów-to początek XX w. Budynek d.Szkoły Handlowej i Seminarium Nauczycielskiego wzniesiony w 1891 r.Obecnie mieści się Młodzieżowy Dom Kultury. Park im.Tadeusza Kościuszki założony w latach 1865-1877.
Altana w parku-pierwsza żelbetonowa budowla w Radomiu. Pomnik Fryderyka Chopina stoi w parku im.T.Kościuszki,przy alei im.ks.Biskupa Jana Chrapka. Pomnik Jana Kochanowskiego autorstwa prof.Jana Kucza z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z 2006 r. Budynek wzniesiony w 1927 r. w stylu klasycystycznym,z czterokolumnowym portykiem wg.projektu Alfonsa Pino,obecnie Pałac Ślubów. Dawny budynek Kasy Przemysłowców Radomskich wzniesiony w 1897 r.w stylu neogotyckim.Wewnątrz zachowany pierwotny wystrój.Obecnie budynek banku. Dom Towarowy Senior-dawna hala targowa przy Placu Jagiellońskim.
Budynek radomskiego teatru. ParkStary Ogródutworzony w początkach XIX w.w układzie promienistym w dolinie rzeki Mlecznej.
Pomnik Żydów Radomia-poświęcony pamięci Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej.Pomnik jest autorstwa Jakuba Zajdensznira i został wzniesiony w 1950 r.w miejscu spalonej przez Niemców synagogi. Pomnik Maryi Matki Życia autorstwa łódzkiej artystki Krystyny Sałdygi-Solskiej z 1997 r.Odsłonięcia pomnika dokonał ksiądz kardynał Franciszek Macharski. Ulica S.Żeromskiego-zasadnicza część obecnego śródmieścia Radomia powstała w XIX i na początku XX w. Na tej ulicy najlepiej się zachowały pozostałości zabudowy mieszczańskiej.
Domy mieszczańskie reprezentują różne style:od klasycyzmu,poprzez eklektyzm do secesji. Cmentarz Rzymskokatolicki założony w 1812 r.Na cmentarzu znajdują się mogiły zbiorowe i pomniki upamiętniające zbrodnie dokonane na mieszkańcach Radomia.
Pomnik zamordowanych na Firleju z 1975 r.dla uczczenia pamięci ok.15 000 osób zamordowanych w tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej. Elektrownia-pierwsza elektrownia w tzw.Kongresówcewzniesiona w 1903 r.Obecnie przebudowana na Centrum Sztuki Nowoczesnej. Budynek dworca wg.projektu Adolfa Schimmelpfenniga wzniesiony w 1885 r.podczas budowy Iwanogrodzko-Dąbrowskiej Linii Kolejowej. Kościół Św.Rodziny-powstał na początku XX w.w stylu neogotyckim i pierwotnie pełnił funkcję kaplicy.W 1965 r.kaplicę zamieniono na kościół i rozbudowano. Budynek z początków XX w.,przez pewien czas siedziba PZPR.Tu między innymi miały miejsce wydarzenia z czerwca 1976 r.Obecnie siedziba Lasów Państwowych. Park Leśniczówka-malowniczy teren w samym centrum miasta,przecięty przez Potok Północny.
Kamienica z 1895 r.z fasadą o dużej ilości detalów architektonicznych. Dom rodziny Glogierów,według projektu Józefa Piusa Dziekańskiego,z efektowną elewacją z piaskowca i wpływami modernizmu. Budynek kancelarii radomskiej katedry,na elewacji którego znajdują się tablice upamiętniające życie i twórczość...
...ks.Władysława Peciaka-artysty malarza... ...oraz ks.Włodzimierza Sedlaka-profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,myśliciela,naukowca,twórcy bioelektroniki,autora licznych publikacji. Zespół Szkół Samochodowych-budynek wzniesiony w 1903 r. w stylu neogotyckim dla Miejskiej Szkoły Rzemiosła. Pomnik Protestu Robotniczego zwany również pomnikiem Czerwca'76.Właściwie jest to  kamień węgielny pod pomnik oraz dziewiętnastowieczny krzyż i tablice upamiętniające słowa wygłoszone w tym miejscu przez papieża Jana Pawła II oraz biskupa Jana Chrapka. Cerkiew św.Mikołaja wybudowana w latach 1986-1992 na starym cmentarzy prawosławnym. Świątynia posiada jedną dużą kopułę i dwie mniejsze.We wnętrzu cerkwi znajduje się współczesny ikonostas.

najbliższe galerie:

 
Radom
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Radom dziewiętnastowieczny
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Radom-radomski szlak historyczny
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Radom
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Radom 2009-wystawa statyczna
1pix użytkownik siuda odległość 1 km 1pix
Air Show - Radom 2013
1pix użytkownik caprio72 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 25.09.2012 12:46

Pipol... dziękuję i pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 25.09.2012 12:45

Mocar...oczywiście,masz rację,chodzi o kardynała Franciszka Macharskiego.
Już poprawiam i dziękuję za zwrócenie uwagi.
Miło mi,że Radom w moim wykonaniu Ci się podoba.
Pozdrawiam serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 24.09.2012 15:29

Ładny ten Radom w Twoim wykonaniu. Sądzę że chodzi o księdza kardynała Franciszka Macharskiego z Krakowa a nie jak piszesz - ,,Odsłonięcia pomnika dokonał ksiądz kardynał Stefan Macharski." chyba że jest jeszcze inny o podobnym nazwisku, o czym nie wiem :)

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!