m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Po przejechaniu 87km ze Srinagaru dotarliśmy do Sonamarg, gdzie w ramach rozgrzewki zrobiliśmy 3 godzinny treking w kierunku lodowca. Widoki jakie zobaczyliśmy zrównoważyły wysiłek włożony w wędrówkę. Aby dotrzeć do Ladakhu, trzeba pokonać przełęcz ZojiLa (3529m npm), do której prowadzi droga... kamienista, nierówna... wyrzeźbiona w zboczach gór... i tak wąska, że żeby wyminąć się samochody muszą zatrzymać się... Do 2006 roku droga ta była drogą jednokierunkową, a dopiero po jej minimalnym poszerzeniu zezwolono na ruch dwukierunkowy. ...z jednej strony przytulając się do zbocza góry, a z drugiej strony jadąc na krawędzi urwiska, które nierzadko kończy się 300-400m poniżej.
Ale za to po minięciu przełęczy ZojiLa (na wysokości 3529m npm) oraz przejeździe przez Kargil (na samej granicy pomiędzy Indiami i Pakistanem) docieramy do Ladakh'u, krainy zwanej Małym Tybetem, a to oznacza całkowitą zmianę otoczenia oraz mentalności mieszkańców. Widok z przełęczy. Klasztor Shergol - pierwszy z klasztorów na szlaku do Leh. Mulbek (3230m npm) - w wiosce znajduje się wykuty w skale 9 metrowy posąg Maitrey, Buddy Przyszłości, który powstał w VIII wieku Przełęcz Namikala (3720m npm). Przełęcz Fotula (4108m npm) - jest to najwyższa przełęcz na trasie Srinagar-Leh. Również tutaj nie mogło zabraknąć flag modlitewnych. Zapisane na nich  przesłania unosiły się w takt ich łopotu na wietrze.
Klasztor Lamayuru - klasycznie zbudowany na szczycie góry. Zadziwiający widok - żółte skały wyraźnie odcinające się od reszty gór tworzące swego rodzaju krater. Młynki modlitewne, których lata świetności już dawno minęły, ale mimo to nadal trwają na posterunku. Nareszcie wyszło słońce - widok z klasztoru Lamayuru. Klasztor widziany z wioski.
9-cio piętrowy Pałac w Leh - powstał na początku XVII wieku. Mała namiastka pałacu Potala znajdującego się w Lassie (Tybet). Niestety tutejszy pałac jest w dużo gorszym stanie. Połączenie kultur i religii. Meczet z minaretem w centrum Leh na tle buddyjskiego pałacu. Aby dojść z centrum Leh do pałacu trzeba przejść pod górę, wąskim uliczkami starego miasta, pomiędzy budynkami zbudowanymi i trzymającymi się słowo honoru. Po oberwaniu chmury, które miało miejsce na początku sierpnia br. część miasteczka została zalana lawinami błotnymi, w wyniku czego zniszczonych zostało wiele domów, a życie straciło ponad 120 osób (500 jest zaginionych). Na szczęście w tym czasie byliśmy po drugiej stronie przełęczy, gdzie opad był minimalny. Zabudowa charakterystyczna dla Tybetu. Pałac w całej okazałości. Typowa zabudowa dla kultury tybetańskiej.
Wejście do pałacu. Panorama Leh widziana z pałacu. Namgyal Tsemo - albo inaczej Wzgórze Zwycięstwa. Czerwony budynek to Tsemo Gompa, powyżej znajduje się Gonkhang. Obie gompy są widoczne prawie z całego Leh. Obraz, który na pierwszy rzut oka wydaje się fotomontażem - jest rzeczywistością. Stupa Pokoju (Shanti Stupa).
Widok na Leh - na wprost widać pałac, a w lewym górnym rogu Tsemo Gompa, oraz Gonkhang.

najbliższe galerie:

 
Ladakh-podniebna kraina
1pix użytkownik kordula157 odległość 19 km 1pix
Ladakh - klasztory i mnisi
1pix użytkownik marzej odległość 38 km 1pix
Kaszmir-Ladakh - mieszkańcy cz. 2
1pix użytkownik marzej odległość 38 km 1pix
LEH i jego mieszkańcy
1pix użytkownik kordula157 odległość 41 km 1pix
LEH - epilog
1pix użytkownik kordula157 odległość 42 km 1pix
LADAKH -OSTATNI PRAWDZIWY TYBET
1pix użytkownik martyna odległość 42 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
jarek4441 użytkownik jarek4441(wpisów:182) - Użytkownik usunięty. dodano 13.09.2013 09:50

Jechałem drogą z Leh do Manali - zdjęć niewiele, głównie trzymałem się fotela. Emocje spore. Kraina piękna.

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 06.09.2010 08:32

Niezłe korki na tej "podniebnej drodze" :)
Tak mi się marzy - Marzeju - treking w tamte strony...

marzej użytkownik marzej(wpisów:18) dodano 05.09.2010 22:51

Dziękuję za uwagę, już poprawiłem. Co do drogi, całkiem bezpieczna to ona nie była. Na szczęście było sucho.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 05.09.2010 22:45

Ta droga całkiem bezpieczna się nie wydaje :) Wrażenia miałeś gwarantowane. Bardzo egzotycznie i ciekawie. W opisie do 15 z pewnością miałeś na myśli młynki modlitewne ;)
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 05.09.2010 20:50

Podobająca galeria. Wreszcie relacja obieżyświata.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!