m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (20):

 
Frankońskie miasteczko Dinkelsbühl jest jedną z wielu perełek Romantycznego Szlaku. Można powiedzieć, że patronuje mu szczęśliwa gwiazda, gdyż w czasie dziejowych zawieruch kilkakrtonie uniknęło zniszczeń. Tak było m.in. w czasie oblężenia miasta przez Szwedów. Tutejsze dzieci skutecznie ubłagały ich dowódcę, aby wojska oszczędziły miasto. Pamiątkę tego wydarzenia świętuje się corocznie do dzisiaj. W czasie II wojny światowej Dinkelsbühl nie zostało zbombardowane.  Może ze wzgledu na jego prowincjonalny charakter, a może któryś z amerykańskich dowódców uległ jego urokowi? Oryginalnie zachowany układ starówki oraz autentyczne kamienice - to miasto ma duszę.
Budynki w kolorach ziemi, czerwone dachówki, brak reklam świetlnych, stylowe napisy w gotyku... Surowe przepisy zabraniają wprowadzania współczesnych akcentów.
Taryfę ulgową wprowadzono jedynie dla powozów. Starówkę otoczoną fosą i murem strzegą dodatkowo wieżyczki obronne i cztery bramy. Na zdjęciu najstarsza z nich. Z barwnymi budowlami kontrastuje jedynie gotycka sylwetka kościoła św. Jerzego... ...oraz kamienny budynek starego ratusza. Obecnie rada miejska obraduje tu. Ciekawe, czy  stosuje się do motta sprzed stuleci?
Przy Weinmarkt turyści podziwiają piękne domy bogatych mieszczan. Pamiętają one jeszcze wiek XVI.
Wybudowane w technologii szachulcowej, ale niektóre pokryte tynkiem, by dawać złudzenie, że dom jest  w całości z kamienia, czyli droższy niż w rzeczywistości. Skromniejsi mieszczanie pozostawili swoje domy w pierwotnej formie. Bardzo często kamienica ma swojego patrona lub patronkę. Romantycy mogą się zaszyć na jednym z takich dziedzińców... ... lub podziwiać starówkę z dorożki. Każdy odpocznie tutaj od zgiełku,
podelektuje się kawą, architekturą, słońcem.
Dinkelsbühl ma jeszcze wiele do odkrycia i pokaznia. Nie rozczaruje nikogo, kto lubi klimat małych miasteczek.

najbliższe galerie:

 
Dinkelsbuhl
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Feuchtwangen
1pix użytkownik glockerka odległość 11 km 1pix
Rothenburg o. d. T. - z wątkiem bożonarodzeniowym.
1pix użytkownik glockerka odległość 36 km 1pix
Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik grzes odległość 36 km 1pix
NIEMCY Rothenburg ob der Tauber by night
1pix użytkownik paweller75 odległość 36 km 1pix
Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik szarykot odległość 36 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 16.11.2011 17:08

Miało być 9 ! Czy można zmienić ocenę ? Piękne miasto:) Pozdrawiam:)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 19.09.2010 10:26

Magdaleno, serdecznie dziękuję za obszerny komentarz i propozycje. Też widzę, że tutaj dużo "się wali". Obrabiałam te zdjęcia w programie picasa i miałam wrażenie, że tych budynków nie da się do końca wyprostować, bo pochylają się albo z jednej, albo z drugiej strony. Ostatnio nie mam czasu na eskperymentowanie, ale w dłuższej wolnej chwili ściągnę sobie wspomniany przez Ciebie MOPM i zobaczę, jakie ma możliwości. Trochę mnie zniechęca ta ekierka, bo kojarzy mi się z geometrią, której nigdy nie lubiłam.;-)
A w 19 kolumna pierwotnie nie była w centrum, to wynik przycięcia, bo te boczne kamieniczki także mi się "waliły". Efekt koncowy od poczatku nie bardzo mi pasił... no i okazuje się, ze złamałam reguły. Teraz przynajmniej wiem, dlaczego.;)
P.S. O przechlapanym nie ma mowy. Jestem pełna podziwu dla Ciebie za wyczerpujące sugestie. Pozdrawiam!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 14.09.2010 19:50

Mnie też to miasto się podoba. Sona ma rację, że fotografowanie architektury nie jest łatwe. Wiem, że jesteś otwarta na rady, więc podpowiem, co ja bym zrobiła z niektórymi zdjęciami. Wiele z nich pochyla się w lewo (nie trzyma pionu). Usunęłabym tę wadę. Mimo że mam w komputerze PS, to w dalszym ciągu do prostowania i przycinania zdjęć używam Microsoft Office Picture Manager (używałam go na samym początku i ta sympatia mi została). Jak otworzysz w nim zdjęcie, to masz wśród właściwości (otworzą się, jak klikniesz na zdjęciu 2x lewym przyciskiem myszy) między innymi „obróć i przerzuć”. Kąt, o który obracasz zdjęcie możesz wpisywać z miejscami po przecinku. Pion musi trzymać to, co jest w centrum zdjęcia (z racji perspektywy, wszystkie inne linie teoretycznie pionowe będą już pochyłe). Bierzemy dla przykładu zdjęcie nr 1. Pionowy powinien być lewy bok pomarańczowej kamieniczki, albo prawy szarej. Starczy przyłożyć ekierkę do monitora i obrócić zdjęcie o tyle stopni, żeby to osiągnąć. Potem trzeba oczywiście zdjęcie przyciąć do prostokąta (żeby zachować proporcje oryginalnego zdjęcia trzymasz wciśnięty klawisz shift i przesuwasz narożniki zmniejszając zdjęcie, żeby usunąć puste pola). Po takim wyprostowaniu zdjęcie będzie z pewnością lepiej się prezentować. O takie samo wyprostowanie proszą się wg mnie zdjęcia: 2, 8, 10, 17. Spróbuj. Zobaczysz, że nie zajmuje to dużo czasu, a warto. Nie zawsze trzymamy aparat tak, by zdjęcie trzymało pion i poziom (horyzont nad morzem często wychodzi tragicznie).
http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/
Podsyłam Ci link, który dostałam kiedyś od Raula. Warto czytać. Mówią, że najpierw trzeba poznać zasady, żeby potem móc je łamać. A zasada jest np. taka, że nigdy nie dzieli się kadru na pół (to a propos zdjęcia 19 i kolumny w centrum – mnie akurat nie pasi ten kadr). Tam jest wątek „Kompozycja obrazu i kadrowanie”.
Ja lubię się uczyć i jestem otwarta na rady innych – mam nadzieję, że Ty też;-) Bo jak nie, to będę miała przechlapane;-) Pozdrawiam serdecznie Glockerko:-)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 14.09.2010 18:53

Te kamienice są jak "cukiereczki" :))) wybaczysz mi to określenie, ale tak mi przyszło do głowy :) i...każdy patrzy przez obiektyw po swojemu. Zdjęcia architektury nie są łatwe. Trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, anielską cierpliwością, skupić sie na detalach lub się po prostu dobrze bawić i nie przejmować :))) Myślałam nad tym kiedyś i wybrałam opcję nr 4. Miasteczko bardzo mi się podobało i o to chodzi :))) Pozdrawiam Glockerka

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 12.09.2010 23:14

Nawiązując do Waszych komentarzy dodam, że miasteczko ma swój niezaprzeczalny urok, ale czuję, że nie udało mi się tego uchwycić. Efekt mnie rozczarowuje. Chyba zabrakło mi tego dnia właściwego nastroju do robienia zdjęć. A może po prostu nie umiem patrzeć przez obiektyw...

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 12.09.2010 19:30

Bardzo ładne,malownicze miasteczko.Pozdrawiam:)

szarykot użytkownik szarykot(wpisów:83) dodano 12.09.2010 15:45

Piękne miejsca i tak niedaleko od Polski. Warto tędy wybierać trasę, jadąc na południe. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!