m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Taj Mahal widziany z dachu jednego z domów naprzeciwko. Brama główna - ilość białych kopuł mówi o ilości lat budowy Taj Mahal. Ostatnie zdjęcie z tej serii, jeden z cudów świata oraz miejska zabudowa Agry. Red Fort - Czerwony Fort - zespół budowli fortecznych w Agrze.

Fort został zbudowany w XVI wieku, w związku z przeniesieniem przez Akbara stolicy państwa Mogołów do Agry.

W 1983 Fort został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Czerwony Fort jest w istocie zespołem budowli zamkniętych wewnątrz potężnych, czerwonych murów zewnętrznych... ... o wysokości do 20 metrów i łącznej długości około 2,5 kilometra.
Wewnątrz znajduje się szereg budowli, głównie o charakterze pałacowym. Wykończenia budowli swoją precyzją robią duże wrażenie. Widok na Taj Mahal.
Widok na Taj Mahal - na pierwszym planie kolumny zespołu pałacowego na terenie Czerwonego Fortu. Zabudowa pałacowa. Jak na załączonym zdjęciu widać, Red Fort odwiedzają nie tylko zagraniczni turyści.
Moti Masjid (Meczet Perłowy) - wykonany z marmuru, uważany za jeden z najpiękniejszych meczetów Indii. Czerwony Fort robi wrażenie. Po drugiej stronie Jamuny stoi grobowiec Itimada ud Daulaha, skarbnika moghulskiego cesarza Jahangira, i jego teścia. Gdy zmarł, jego córka, której kochający mąż nadał imię Nur Mahal (Światło Pałacu), wystawiła mu w 1622 r. grobowiec z białego marmuru. Budynek jest kwadratowy, niewielki, jednopiętrowy, otulony ogrodem otoczonym murem. Baby Taj, to na nim wzorowali się projektanci Taj Mahal. W murze są cztery wejściowe pawilony, lecz wejść można tylko przez wschodni. Najpiękniejszy, zachodni, stoi nad rzeczną skarpą i różni się od pozostałych. Może to był za życia Itimada letni domek, do którego przychodził z córką zażywać rzecznego chłodu? Północny i południowy wystawiono jedynie dla symetrii, ukochanej zasady estetyki Moghułów. Stąd cztery wejścia do samego grobowca - każde w środku fasady - i cztery minarety wyrastające na jego rogach. Otaczają wznoszącą się nad grobowcem spłaszczoną kopułę.
Przewodnicy grobowiec Itimada nazywają z pobłażaniem Baby Taj [czyt. bejbi tadż]. Turyści przychodzą tam rzadziej. Trzeba się przebić przez nieustający ruch na moście nad Jamuną, a zresztą po co oglądać zapowiedź, skoro można zobaczyć zwieńczenie? Na ścianach inkrustacje z pietra dura, rozmaitych gatunków kamienia, i malowane wzory, których nie spotkamy w Taj Mahal. O Taj Mahal było już kilka galerii, których autorzy opisywali historię i swoje wrażenia. Ja pozostawię te zdjęcia bez komentarza, pozostawiając oglądającym możliwość własnej oceny.
Jeden z dwóch meczetów na terenie Taj Mahal. Trochę poza tematem galerii, kilka zdjęć z Mathury - świętego miasta (miejsca urodzenia boga Kryszny) w stanie Uttar Pradesh w Indiach, położone ok. 50 km na północ do Agry i 150 km na południe od Delhi. Na zdjęciu ghaty nad rzeką Jamuną, tą samą, która przepływa przez Agrę i obok Taj Mahal. Vishram Ghat (miejsce kąpieli i kremacji nad Jamuną)
Kilkadziesiąt metrów powyżej znajdują się gathy na których mają miejsce ceremonie ciałopalenia.

najbliższe galerie:

 
Agra
1pix użytkownik stefan odległość 2 km 1pix
Indie cz. I - Agra
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Taj Mahal-Agra
1pix użytkownik baracuda77 odległość 2 km 1pix
Indie.  Cztery wesela (bez pogrzebu: )
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 4 km 1pix
. Indie - Kilka chwil na ulicy
1pix użytkownik raul odległość 4 km 1pix
Agra.  Czerwony Fort.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 12.07.2013 23:11

Następnym razem zawitam do Mathury;)Pozdrawiam

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1212) dodano 17.11.2010 20:54

Miejsce niezwykłe -nie przypadkowo wybrałem taki nick.Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5305) dodano 06.09.2010 21:28

Mathura zdecydowanie ciekawsza. Chyba niewykorzystany potencjał miejsca. Pozdrowienia.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.09.2010 20:12

Piękna galeria,wspaniała architektura.Ciekawa jestem jaką klasę czystości ma ta rzeka,czy mieści się wogóle w jakiejkolwiek klasyfikacji.Pewnie hindusi są odporni na rodzime szczepy bakterii,turysta zapewne ,,nie przeżyłby" takiej kąpieli.
Pozdrawiam.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 06.09.2010 12:48

Piękne miejsce i dobrze zilustrowane. Najbardziej podobają mi się fotki: 13, 18, 23 i 29.
Pozdrawiam :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 06.09.2010 01:29

Tego miejsca nie da się zapomnieć i nawet taki wirtualny powrót, to dla mnie niesamowita przyjemność.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!