m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Cerkiew greckokatolicka w Ustianowej. Świątynia została wzniesiona w roku 1792 na miejscu istniejącej wcześniej świątyni unickiej . Była główną cerkwią parafii unickiej, konsekrowana została pod wezwaniem Świętej Parascewii. Zbudowana jest w tradycyjnym stylu cerkiewnym, z kloców drewna układanych na zrąb, kryta gontem. Ściany oszalowane gontem. Od 1971 r. świątynia we władaniu Kościoła katolickiego. Od 1974 roku służy jako kościół pw. Najświętszej Panny Marii. Nie zachował się pierwotny wystrój świątyni.
Cerkiew greckokatolicka Pokrow Przeświętej Bogarodzicy w Równi. Świątynia została wzniesiona na początku XVII wieku (niektóre źródła podają, że wcześniej - XVII w.). Jest jedną z nielicznych zachowanych trójdzielnych cerkwi kopułowych. Zbudowana w stylu bojkowskim, z dużych kloców drewna układanych na zrąb, kryta gontem Sanktuarium, nawa i babiniec zbudowane są na planie kwadratu. Nie zachował się pierwotny wystrój świątyni. Nad ołtarzem znajduje się barokowy krzyż ofiarowany w 1973 r. przez bp Ignacego Tokarczuka, który został w 1945 roku przywieziony przez imigrantów ze Wschodu do Przemyśla.
Po II Wojnie Światowej świątynia została zamknięta, urządzono w niej magazyn. Od 1972 r. przekazana Kościołowi katolickiemu.  Od 2001 r. pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Cerkiew greckokatolicka Narodzenia Matki Bożej w Hoszowczyku. Świątynia wybudowana została w 1926 r. nawiązuje do stylu huculskiego. Po 1951 r. wykorzystywana była jako magazyn. Od 1970 r. we władaniu Kościoła rzymskokatolickiego. W świątyni nie zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia (zdjęcie przez małą szybkę w drzwiach). Od 1971 jest świątynią rzymskokatolicką Narodzenia NMP.
Przy świątyni od 1926 r. funkcjonował cmentarz, od 1951 r. jest opuszczony. Przed cerkwią. Cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja w Hoszowie. Zbudowana została w 1930 r. w tzw. narodowym stylu ukraińskim. Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej, trójdzielna, o jednej kopule.
Sanktuarium zamknięte jest trójbocznie, z parą zakrystii. Babiniec wzniesiony na planie prostokąta, korpus nawy poszerzony (zdjęcie przez małą szybkę w drzwiach). Od 1976 r. jest kościołem rzymskokatolickim bł. Bronisławy.  
Cerkiew pw. Św. Mikołaja w Jałowem została wzniesiona w 1918 r. na wzgórzu pomiędzy Jałowem a Hoszowem. Obecna, również drewniana zbudowana została w 1903 r.. Od 1971 r. pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. NMP.
Obok cerkwi znajduje się dzwonnica - brama murowana z cegły, zbudowana na początku XX w. Cmentarz przycerkiewny otoczony jest starymi drzewami. Zachowało się kilkanaście nagrobków z piaskowca i betonu oraz parę drewnianych krzyży nagrobnych.

najbliższe galerie:

 
Bieszczadzkie krajobrazy II/2- Ustrzyki D.-cerkwie w okolicy
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/7 –  Ustrzyki Dolne
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Bieszczadzki tryptyk (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/6:  Ustrzyki Dolne  - młyn
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Ustrzyki - Tatry 1956.
1pix użytkownik jotwu odległość 2 km 1pix
Bieszczady 2008. Muczne
1pix użytkownik jurasek odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 08.09.2010 11:23

Witaj – dziękuję za odwiedziny i uwagi.
Nie mam pewności (muszę doczytać), ale wydaję mi się, że pojęcia greckokatolicki i unicki nie są tożsame.
Pozdrawiam i zapraszam na część drugą.

milena użytkownik milena(wpisów:48) dodano 08.09.2010 09:19

Pięknie.Zapachniało mi Bieszczadami,w których kiedyś byłam.W opisie przy zdjęciu Nr 1 jest błąd.Cerkiew grekotaolicka i unicka to to samo.Miałeś pewnie na myśli cerkiew prawosławną.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!