m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja w Moczarach. Budowlę wzniesiono w 1919 roku na miejscu poprzedniej cerkwi z roku 1754. Od 1991 r. budynek cerkwi pełni rolę kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Ogólnie, obiekt jest w złym stanie. Pierwsza świątynia chrześcijańska w Bandrowie Narodowym powstała wkrótce po lokacji wsi, w 1513 roku. Była to cerkiew pw. Narodzenia Matki Bożej. Przez stulecia kolejne świątynie miały taką sama lokalizację. Po wysiedleniu w 1954 r. dawnych mieszkańców, świątynia pozostała opuszczona. W 1954 r. z nakazu władz administracyjnych cerkiew i murowaną dzwonnicę rozebrano. W roku 1974 przeniesiono tu dawną cerkiew pw. św. Michała Archanioła z Jasienia, która została adaptowana na kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli.
Świątynię otacza rozległy cmentarz, który przez wieki był miejscem pochówku mieszkańców wszystkich żyjących tu wyznań. Na cmentarzu zachowało się  kilkanaście starych nagrobków. Brzegi Dolne. Drewniana, dwudzielna cerkiew greckokatolicka. pw. św. Michała Archanioła z 1844 r. Zbudowana w konstrukcji zrębowej. Kilkakrotnie odnawiana i przebudowywana w latach 1884 - 1973. Po ostatnim remoncie zamieniona została na kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Różańcowej.
Przy cerkwi znajduje się murowana dzwonnica typu parawanowego. Moje imię Maryja. Pierwsze informacje o cerkwi pw. Michała Archanioła w Łodynie pochodzą z roku 1686. Obecna została zbudowana  w II poł. XIX w. Od 1951 r. opuszczona, a latach sześćdziesiątych w cerkwi urządzono magazyn węgla drzewnego.
Od 1971 r. jest kościołem rzymskokatolickim pw. św. Antoniego. Z dawnego wyposażenia zachowały się ikony umieszczone w ołtarzach bocznych: MB z Dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora. Natomiast „główna” ikona Świętego Mikołaja znajduje się w Muzeum Zamku w Łańcucie. Ten instrument stoi już w przedsionku - może zostanie zachowany jako zabytek ?
Podobnie, jak w pobliskich Brzegach Dolnych, obok cerkwi została wybudowana murowana, parawanowa dzwonnica. Moje imię Święty Antoni.

najbliższe galerie:

 
Bieszczadzkie krajobrazy II/1- Ustrzyki D.-cerkwie w okolicy
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/7 –  Ustrzyki Dolne
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/6:  Ustrzyki Dolne  - młyn
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Bieszczadzki tryptyk (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Ustrzyki - Tatry 1956.
1pix użytkownik jotwu odległość 2 km 1pix
Bieszczady 2008. Muczne
1pix użytkownik jurasek odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 09.09.2010 15:53

Cerkiew w Równi (z części 1) jest też moją faworytką.
Patrząc na mapę, to widać, że geograficznie, ten rejon należy do Gór Sanocko – Turczańskich, ale wszyscy (chyba to się przyjęło) uważają ją za „nr 1” spośród bieszczadzkich cerkwi.
Dziękuję za odwiedziny i komentarz.
Pozdrawiam.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 08.09.2010 21:27

Bieszczadzkie cerkwie zrobiły na mnie wielkie wrażenie, najbardziej podobała mi się cerkiew w Równi. Po prostu przepiękna. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!