m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Brama Floriańska (Brama św. Floriana), o której źródła pisane wspominają od 1307 roku, była jedną z bram w murach obronnych Krakowa.
Obecna budowla w swojej najstarszej części pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Zaułek Książąt Czartoryskich to niewielki plac położony przy ul. Pijarskiej na Starym Mieście.
Zaułek przylega do murów obronnych, Arsenału Czartoryskich i tzw. Klasztorku... ... Galerie na murach obronnych. Barbakan, najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich w Krakowie.Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.
Wybudowany w latach 1498-1499 za panowania Jana Olbrachta.Według oceny specjalistów w okresie od XV do XVIII wieku był fortecą nie do zdobycia.
Ulica Floriańska. Folklor przyciąga turystów. Piękno Krakowa można dostrzeć choćby w bramie. Ulica Floriańska-widok na Kościół Mariacki. ,,...dorożkę zaczarować,
dosyć fiakrowi w oczy
blysnąć specjalną broszką
i jużeś zauroczył
dorożkarza z dorożką...''

,,Zaczarowana Dorożka''
Konstanty Ildefons Gałczyński Kościół Mariacki. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku.
Fasada świątyni ujęta jest w dwie wieże: wyższą, zwana Hejnalicą, ma 82 metrów wysokości i niższą, o wysokości 69 metrów, która przeznaczona jest na dzwonnicę kościelną.
Obecny kształt nadała kościołowi przebudowa na układ bazylikowy, która miała miejsce w latach 1392-1397. Widok z wieży Kościoła Mariackiego na ulicę Floriańską. W dole parasole kwiaciarek na Rynku Głównym. Widok na Sukiennice i Wieże Ratuszową,która jest jedyną pozostałością średniowiecznego krakowskiego Ratusza. Pomnik Adama Mickiewicza,odsłonięty w 100 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.
Został zaprojektowany przez Teodora Rygra w 1898 r. Wieszcz otoczony jest czterema grupami symbolizującymi: Ojczyznę (od wschodu), Naukę - starzec z chłopcem (od ul. Floriańskiej), Poezję (od kościoła św. Wojciecha), Patriotyzm (od Sukiennic). Rynek Główny został wytyczony w czasie tzw. Wielkiej Lokacji Krakowa w roku 1257.Szachownicowy układ został nałożony na istniejący wcześniej organizm miejski, stąd wynikają jego nieregularności w postaci m.in. kościoła Mariackiego stojącego ukośnie w stosunku do Rynku, kościoła św. Wojciecha, nieregularnego przebiegu wielu ulic.
Fontanna z Żakiem znajduje się na urokliwym placu Mariackim, tuż obok Kościoła Mariackiego. Jak głoszą podania wrzucenie monety do fontanny zapewnia w przyszłości powrót do Krakowa. Mały Rynek, obecnie jeden z placów Starego Miasta posiada bogate tradycje handlowe sięgające średniowiecza. 
W czasie Wielkiej Lokacji Krakowa zaplanowano go jako pomocnicze targowisko Rynku Głównego - handlowano tutaj mięsem. Dorożki na Rynku Głównym niegdyś użyteczne jako jedyny środek transportu w mieście. Obecnie traktowane jako element lokalnego folkloru. Eros spętany Igora Mitoraja.W tle Sukiennice i wieża Kościoła Mariackiego. Rynek Główny w Krakowie. Rynek Główny-Sukiennice i Wieża Ratuszowa.
W uliczkach Starego Miasta sklepiki zapraszają by wejść choć na chwilkę... Wawel - pomimo tego, że prawie 400 lat temu przestał być oficjalną rezydencją władców Rzeczypospolitej, jest miejscem szczególnym, łączącym wszystkich Polaków. Wawel w najgłębszym znaczeniu to nie miejsce lecz idea, to esencja polskości. Najstarsze zabudowania powstały w XI w., jeszcze za panowania Bolesława Chrobrego. Współczesny renesansowy styl budowli zaistniał natomiast już za panowania Zygmunta Starego. Katedra Wawelska, to symbol chwały i miejsce spoczynku królów Polskich.Katedra jest jedną z najstarszych budowli Wawelu. Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wielcy wodzowie i wieszcze narodowi. Baszta Złodziejska to jedna z trzech zachowanych w pełni baszt na Wzgórzu Wawelskim.Wzniesiona w XIV wieku w linii gotyckiego muru obronnego.W podziemnej części baszty zachował się do dziś dawny loch więzienny. Przebywali tu m.in. wzięci do niewoli po bitwie pod Grunwaldem krzyżaccy najemnicy.
Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk połączone z niszczeniem rezydencji  powodowały iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz. Zamek jest dwupiętrową budowlą z trzema skrzydłami (z pomieszczeniami) oraz jednym parawanowym (od południa). Jest zbudowany w stylach:renesansowym, barokowym, a także częściowo klasycystycznym. Posiada dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramę wjazdową i pięć wież mieszkalnych.We wnętrzach znajduje się 71 sal wystawowych.Niestety nie miałam okazji podziwiać bogatych zbiorów. Żegnam się z Wawelem i Krakowem,ale niebawem tu wrócę,bo to miasto jedyne w swoim rodzaju.
,,Kraków jest jeden, niepowtarzalny i wyjątkowy jak pekari Wagnera.''
Natalia Bielawska ,,American Dream. Niedopowieść''.

najbliższe galerie:

 
Kraków 21 - Rynek Główny
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Krakowskie kamienice cz. II 2011 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik may310 odległość 0 km 1pix
Polskie miasta wojewódzkie - Kraków 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.05.2012 17:23

Magdar, Afrodyta dziękuję Wam za wizytę:)
Ja niestety nie mam okazji często bywać w Krakowie, czego bardzo żałuję.
Pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 16.05.2012 19:45

Mam szczęście bywać w pięknym Krakowie często :)Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 04.05.2011 00:34

Piękny magiczny Kraków.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.03.2011 14:05

Dzięki Moneeq. Komplement z Twoich ust to naprawdę zaszczyt:)
Pozdrawiam:)

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 13.03.2011 13:51

tutaj jest naj....!
podpisuje sie pod komentarzem dispara...kadry sa boskie tak jak boski jest Kraków!
A serce to ty masz do fotografii.
pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.01.2011 18:08

Jurasek dzięki do kwadratu;)
Pozdrawiam serdecznie:)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 17.01.2011 18:04

Potwierdzam, tu jest serce Polski !!!! /nie w żadnej tzw. W-wie/
Piękny album , a nawet do kwadratu !

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 13.12.2010 22:51

Jak widać ile ludzi tyle spojrzeń na To Miasto, w którym jestem zakochany. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.09.2010 18:18

Dziękuję Deszczu za chwile spędzone z moją galerią.Cieszę się że ktoś tutaj również ceni sobie Grechutę.
Pozdrawiam Cię serdecznie:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.09.2010 21:29

... miękkie te Twoje fotki. Coś w sobie mają. Kojarzysz obrazy i słowa. Dziękuję za Grechutę. Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.09.2010 23:28

Tereza,Mapa dziękuję Wam za odwiedziny mojej galerii i pozdrawiam również serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 16.09.2010 19:43

Bardzo ciekawa galeria.Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.09.2010 14:11

Zibid-wybacz proszę że zakłóciłam Twe poczucie smaku uciętymi kadrami.Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości moich zdjęć (kto jednak jest doskonały w tym co robi?).Jest to jednak efekt niezamierzony,a spowodowany korekcją w Photoshopie.Przy korekcji tzw.walących się budynków często zdarza się że budynek uzyskuje nienaturalny,tzw.beczkowaty kształt.Aby przywrócić go do prawidłowego kształtu muszę rozciągnąć zdjęcie,co w efekcie powoduje że tracę część kadru.Moim zdanie lepiej uciąć część iglicy budynku niżby na pierwszym planie majaczyły głowy i popiersia przechodniów.
Nie jestem mistrzynią Photoshopa i może robię coś żle,może poradzisz mi więc jak prawidłowo rozwiązać ten problem?
Poza tym za Disparem powtórzę że bardzo proszę na przyszłość konkretnie formułować swoje uwagi,bo częstkokroć lapidarna wypowiedż nic mi nie mówi,a przecież chodzi o to bym na przyszłość wyciągała wnioski ze swoich błędów.
Pesteczko-przy kolejnej wizycie w Twym pięknym mieście skuszę się i wejdę na Wieżę Ratuszową,skoro tak zachęcasz:)
Dziękuję za odwiedzenie mojej galerii i komentarze do niej.
Pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 15.09.2010 22:46

Jak się zwraca uwagę to trzeba podać właśnie szczegóły. Jak wyciągnąć naukę na przyszłość ze stwierdzenia itd? Każda podpowiedź jest cenna, ale konkretna.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 15.09.2010 22:31

Śmieszne dispar - np w 6 iglica wieży, itd - zwracam na to uwagę, na przyszłość, dla autorki - nie dla Ciebie. Diabeł tkwi w szczegółach.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 15.09.2010 22:24

Poucinane kadry? ale które? może koniec kopyta? może przy 19- 0,5 cm. góry? W skali galerii - drobiazgi. Jeszcze raz - kadry bardzo fajne i staranne, moim skromnym zdaniem.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 15.09.2010 22:15

Ciekawe spojrzenie na Kraków - szkoda poucinanych kadrów - generalnie pozytywne w odbiorze. Pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 15.09.2010 08:17

Wstyd się przyznać, ale na Wieży Mariackiej jeszcze nie byłam, choć na Rynku bywam kilka razy w tygodniu.
Teraz czuję się zmobilizowana - fajny widok, co jest oczywiście zasługą bardzo dobrych ujęć zrobionych przez fotografa :)
Polecam przy następnej wizycie wdrapanie się na Wieżę Ratuszową. Niby tak blisko, a panorama sporo się różni.
Pozdrawienia od Krakowianki :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.09.2010 22:43

No i teraz to jest całość. Dobra robota.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.09.2010 22:40

Mieczysławie chyba wszyscy chodzą tymi ścieżkami,jak bowiem ominąć tak piękne i sławetne miejsca Krakowa.Chyba że ktoś mieszka w tym mieście,lub odwiedza je po raz -nasty podąża innymi drogami.
Dziękuję za Twoje odwiedziny i również Cię pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 14.09.2010 22:18

Chodziliśmy po Krakowie tymi samymi ścieżkami,więc miło było mi przypomnieć sobie te miejsca.Zabaczyłem je Twoimi oczami. Dziekuje i pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 14.09.2010 21:50

Fajna ta Twoja myśl końcowa. Postawiłaś kropkę nad "i" :)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.09.2010 21:43

Magdaleno,Sona_dora bardzo się cieszę że Wam się podoba moja galeria.Magdaleno selekcja była taka,że jak w sierpniu zrobiłam zdjęcia,to dopiero wstawiłam;)
Dispar dziękuję za miłe słowa.Twoje zdanie bardzo się dla mnie liczy,ponieważ sama podziwiam Twoje galerie.Masz rację z tym zakończeniem,jakoś zabrakło mi weny,ale już to naprawiłam i dodałam zdjęcie z myślą końcową.
Pozdrawiam Was serdecznie:)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 14.09.2010 21:36

Lubię spacery po Krakowie, za Magdaleną naj fotki z wieży Kościoła Mariackiego. pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.09.2010 21:15

Zdjęcia faktycznie dobre. Kadry staranne (7 się wali w prawo, ale to wyjątek). Wycieczka trochę zbyt oczywista, ale czy to może być zarzut w Krakowie. 17,19 i 22 podobające. Dziwnie historia się urywa na dziedzińcu zamkowym. Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 14.09.2010 20:28

Bardzo ładne zdjęcia. Najbardziej podobały mi się te z wieży Kościoła Mariackiego. Musiała być ostra selekcja, bo żadnych podobnych ujęć;-) Pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!