m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Stan Kerala - południowo-zachodnie wybrzeże kraju, ale teraz zostawimy wybrzeże, chciałbym zaprosić Was na krótki rejs po jeziorze Vembanad. 96 km długości, czyni go najdłuższym z indyjskich jezior. Ten wąski pas wody w najszerszym miejscu ma tylko 14 km. Głębokość 12m, również nie jest imponująca. Vembanad - stanowi część systemu bagien, rozlewisk i kanałów, które między innymi służą do wodnego transportu towarów. Jesteśmy świadkami rozładunku jednej z takich transportowych łodzi. A to już nasza łajba. Rejsy wycieczkowe stanowią atrakcję również dla miejscowej ludności. Statek wyposażony w zaplecze kuchenno - gastronomiczne oraz wygodne, przestronne, klimatyzowane apartamenty, bywa często wynajmowany przez nowożeńców w celu odbycia kilkudniowej, romantycznej podróży. To nasz kapitan.
Czujnym okiem sprawdza czy można wypływać ... ... OK - jeszcze tylko instalacja praktycznego, chociaż troszkę wysłużonego sprzętu do ochrony przed piekącym słońcem i ruszamy. I na czym polega urok tej kilkugodzinnej podróży, na czym polega jej wyjątkowość ? To chwila prawdziwego odpoczynku. To chwila obcowania z czystym pięknem przyrody. To chwila, kiedy zanurzysz wzrok w przepięknych barwach i odcieniach zieleni, zachwycisz się oszałamiającą roślinnością linii brzegowej. Nie dane nam było ... ale jeżeli pojedziesz indywidualnie, możesz poprosić kucharza o przyrządzenie świeżo złowionych ryb, które okoliczni rybacy dostarczą na pokład z wielką ochotą i bez zbędnej zwłoki. Możesz również zacumować przy jednej z wielu wysepek, gdzie szef restauracji, których jest bez liku, uraczy Ciebie wykwintnymi specjałami miejscowej kuchni.
Nas uraczono na pokładzie ... wykwintne to nie było.
Jeżeli jesteś miłośnikiem ptactwa wszelkiej maści - to wpadłeś jak śliwka w kompot - jesteś w ornitologicznym raju.  Vembanad jest ulubionym miejscem ptaków wędrownych i schroniskiem różnorodnych ptaków egzotycznych. Niezliczone gatunki, które słyszysz wokół siebie podczas całej podróży sprawią, że migawka Twojego aparatu, przeżyje prawdziwy test wytrzymałości ... albo nie przeżyje ;)  A jeżeli tak jak na przykład ja, nie dysponujesz odpowiednią do tego celu optyką, możesz skupić się na obserwacji życia miejscowej ludności. Ludzie żyjący na brzegu Vembanad, są bezpośrednio lub pośrednio zależni od jeziora - to ich źródło dochodu i utrzymania. Rolnictwo, rybołówstwo, turystyka, żegluga śródlądowa, handel wyrobami z włókna  kokosowego, hodowla krabów i górnictwo piasku - to tylko niektóre zajęcia okolicznej ludności. Jest również bogata baza noclegowa, gastronomiczna i handlowa, przeznaczona dla licznej rzeszy turystów.
W jednej z mijanych wiosek, obserwujemy uroczystość, której znaczenia nie znamy, ale barwny korowód odświętnie ubranych kobiet, poruszających się w rytmie głośno rozbrzmiewających bębnów, stanowi kolejną rejsową atrakcję. Nie jesteśmy sami, często mijamy bliźniaczo podobne jednostki pływające. Ten intensywnie uczęszczany szlak wodny, na co dzień obsługuje około 400 łodzi. Nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkiego. To przecież największe jezioro Kerali i jedno z największych w Indiach. Przez te kilka godzin zobaczyliśmy zaledwie maleńką część z 1512 km2 jego powierzchni ... ... ale i tak jesteśmy pełni wrażeń, a przede wszystkim wypoczęci i zrelaksowani :) Rejs, który przebiegł w wyjątkowej scenerii dobiegł końca, odwiedzimy jeszcze Kochin, a w zasadzie przyjrzymy się jednej z największych atrakcji stolicy Kerali.
Już z oddali przyciągają wzrok -  charakterystyczne nadbrzeżne konstrukcje - to chińskie sieci.  To bardzo nietypowa forma rybołówstwa, która została bardzo rozpowszechniona w tym rejonie Indii. Ogromna sieć o średnicy sięgającej 20m, zostaje zawieszona na specjalnej konstrukcji, której wysokość sięga 12 metrów. Przeciwwagą dla samej sieci i jej ewentualnej zawartości jest obciążenie wykonane kamienia i skały. Te kamyczki nie są małe, a ich średnica dochodzi do 40 cm. Konstrukcja jest na tyle dobrze wyważona, że do opuszczenia lub podniesienia sieci, wystarczy jeden człowiek. Z reguły jednak, całe urządzenie obsługuje od 4 - 6 osób. Bo to jest cały interes. Są odpowiedzialni za połów, są odpowiedzialni za szybką sprzedaż połowu i są odpowiedzialni za natychmiastowe skasowanie delikwenta, który przypadkiem skierował w stronę sieci obiektyw :) Całość działa perfekcyjnie i robi wrażenie. Świetne miejsce, kapitalna atmosfera pracy i handlu, świeże rybki na wyciągnięcie ręki i oczywiście bardzo atrakcyjny plan dla fotografujących turystów. Zwolennicy tradycyjnego połowu z łodzi również porządkują i naprawiają swoją sieć
Mini kramik z błyskotkami po one dolar. Jeszcze raz cała maszyneria z innej perspektywy. A to właśnie wspomniane stoiska z rybką, która nieopatrznie wpłynęła na zaminowany teren.
Bywają również okazy, które zaspokoją apetyt całej rodziny ... ... nawet licznej rodziny. Zasada działania jest bardzo prosta - opuszczamy i czekając na rybki gorąco się modlimy ... ... i wyciągamy ... tym razem widząc, że nasze modły nie były wystarczająco gorące. I jeszcze raz i jeszcze raz, aż do skutku ...
Dziękuję za wizytę, jedźmy dalej ...

najbliższe galerie:

 
Backwaters-Wenecja Indii
1pix użytkownik baracuda77 odległość 13 km 1pix
INDIE - rozlewiska Kerali
1pix użytkownik madeleine odległość 14 km 1pix
Cochin - perła Malabaru
1pix użytkownik kordula157 odległość 29 km 1pix
    INDIE -Cochin-popołudniowy spacer
1pix użytkownik kordula157 odległość 33 km 1pix
INDIE - Fort Kochi
1pix użytkownik madeleine odległość 47 km 1pix
Kerala - Wszystko Płynie
1pix użytkownik dharma_bum odległość 79 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 29.11.2012 23:42

MZ najlepsza galeria z całego cyklu

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 04.10.2010 02:37

Magda - dziękuję bardzo, podróż którą planujesz, z pewnością dostarczy Tobie wiele wspaniałych wrażeń i niezapomnianych chwil ... gwarantuję :)
Pozdrawiam serdecznie.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.10.2010 15:29

Twoja relacja z wyprawy do Indii jest niesamowita - tyle w niej pasji i radości, że po prostu nie można się oderwać :) Kerala to moje wielkie marzenie, które - mam nadzieję - spełni się już w przyszłym roku :) dlatego z niecierpliwością czekam na film i zdjęcia z fortu Kochi, pozdrawiam serdecznie

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 27.09.2010 14:51

Oj, widzę, że miałem miłych gości, miło Was widzieć - dziękuję za komentarze :)

Ula - nic a nic Tobie nie wierzę :)) Ani troszkę, ani tyciu tyciu ... hi hi ... już ja znam Twoje możliwości i umiejętności :))

Pozdrawiam Was serdecznie ;)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5715) dodano 26.09.2010 15:41

PIeknie Marku , wpędzasz mnie w kompleksy:( choc byłam tam , to jakoś u Ciebie ładniej niz u mnie, bardzo , bardzo mi się ta galeria podobała, :))))Szkoda tylko ,że upału i tej diabelnej wilgotności nie można sfotografować :))) Pozdrawiam znów:)))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 26.09.2010 11:09

Przyjemnie się oglada takie zdjęcia.Lubię zieleń a w tej galerii jej nie brakuje.Oglądając zdjęcia nasunęły mi się takie porównania.Te palmy wyglądają jak baterie zielonych wiatraków, a sieci jak dachy w wiosce olimpijskiej w Monachium.Pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 26.09.2010 10:46

Fajny rejsik i stylowe te wędki :) Bardzo ciekawa galeria i też czekam na ciąg dalszy. Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 26.09.2010 09:17

Ciekawe miejsce. Ostatnie zdjecie podoba mi sie najbardziej.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7080) dodano 26.09.2010 00:07

fajowy reportaż, a te sieci przedziwne :-) podrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7080) dodano 26.09.2010 00:07

pozdrawiam oczywiście :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7080) dodano 26.09.2010 00:06

fajowy reportaż, a te sieci przedziwne :-) podrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 25.09.2010 23:20

Dziękuję bardzo za komentarze :)

Anikim - nie :) nie byłem szybki, buliłem ile trzeba było :) "praca twórcza" z aparatem - jak to ładnie określiłaś, może jeszcze jakoś by przeszła, ale praca z kamerą już nie - jest zbyt duża :) Myślę, że w najbliższym czasie uda się zamieścić film, który uzupełni te galerię i bardziej naturalnie odda urok tego miejsca.

Romana - cieszę się :) Tak miłe słowa - to prawdziwa mobilizacja do pracy, właśnie usiłuję poskładać kolejną odsłonę tej podróży - więc długo czekała nie będziesz ;)

Pesteczko - a wiesz, jak składałem tę galerię to to jakoś te rybki zupełnie mnie nie ruszały ... ale jak przeczytałem w Twoim komentarzu o tym grillu i o tej lodówce, to jakby jakieś takie ssanko poczułem i chyba pójdę w Twoje ślady :) Smacznego ...

Pipol, Dispar, Swift - miło Was gościć ;)

Pozdrawiam serdecznie.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 25.09.2010 21:00

Rozmarzyłam się o rybce z grilla. Taka, jak na 38, od biedy by mi wystarczyła ;)
W pełni zrelaksowana udaję się w stronę lodówki ... Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 25.09.2010 20:49

Bardzo lubię Twoje galerie. Każda z nich to ciekawa opowieść i piękne fotki.
Czekam więc niecierpliwie na ciąg dalszy :)
Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 25.09.2010 20:21

Ciekawa wyprawa i zacna galeria. Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.09.2010 19:59

Niezwykle ciekawa galeria.
Obejrzałam i przeczytałam z przyjemnością.
Widzę że wycieczka nie obyła się bez dozy adrenalinki,ale na szczęście chyba Panowie od sieci nie zauważyli Twej pracy twórczej z aparatem,bądż byłeś szybszy;)
Pozdrawiam serdecznie:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8812) dodano 25.09.2010 19:46

Fotka 18 przezacna. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!