m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Budowa geologiczna systemu jaskiniowego Baradla jest złożona i niejednolita. Korytarze powstały przez rozpuszczenie skał wapiennych przez działającą przez miliony lat wodę przenikającą z powierzchni ziemi w głąb warstw skalnych. Woda i wapno stworzyły te stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Przez jaskinię przepływa podziemna rzeka Styks (bo jakaż by inna). Główny korytarz jaskini Baradla ma długość 6,6 km i pierwotnie stanowił koryto podziemnego potoku, a płynące nim wody wyżłobiły skalny tunel o szerokości 10 m i wysokości blisko 8 metrów, pełen załamań, zakrętów i ogromnych, szerokich sal.
Wapienie mają, jak na te skały niecodzienny kolor. W jaskini panuje stała temperatura 10-11 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza waha się w granicach 95-100%. Po drodze mijamy fantastyczne formacje. Jaskinia Baradla jest  miejscem zamieszkania ciekawych i gdzie indziej niespotykanych gatunków ze świata żywego, których liczba dochodzi do blisko 500. Prócz licznych nietoperzy podziemne korytarze stały się siedliskiem zwierząt występujących wyłącznie w tym miejscu: ślepego biegacza węgierskiego (Duvalis hungaricus), skorupiaka studniczka z Aggtelek (Niphargus aggtelekiensis) czy dżdżownicy z Jaskini Dolnej (Allolobophora mozsariorum). Największy -19 metrowy stalagmit w jaskini. Po przejściu zwiedzających światło gaśnie. Trzeba się śpieszyć z pstrykaniem fotek.
Nie dorobiłem się lampy i nie dorobię. Korzystam tylko ze światła zastanego. Dlatego tak szybkie gaszenie światła trochę mi dokucza. Rozumiem, że jakoś turystów trzeba dyscyplinować. Grzecznie idę więc dalej. Widoki super.
Dochodzimy do największej sali, gdzie gospodarze raczą nas spektaklem- światło i dźwięk.
Ten dziwnie rosnący stalagmit przekrzywił się tak po zarwaniu stropu. Koncert bardzo się podobał. Niestety na razie nie potrafię robić zdjęć muzyki, ale pracuję nad tym. Opuszczamy jaskinię. Dwugodzinna trasa jest łatwa, lekka i przyjemna. To raptem 2,3 km. Dla bardziej ambitnych są wyprawy 7-godzinne z pokonywaniem wielu przeszkód. Niestety aż tyle czasu tym razem nie mieliśmy. Dziękuję za wspólną wycieczkę.

najbliższe galerie:

 
Węgry - jaskinia Baradla, wejście przy Voros-tó
1pix użytkownik knfred odległość 1 km 1pix
Aggtelek - jaskinia Baradla
1pix użytkownik kazelot odległość 3 km 1pix
Węgry - jaskinia Baradla wejście w Aggtelek
1pix użytkownik knfred odległość 3 km 1pix
Podróż do wnętrza Ziemi
1pix użytkownik surykatka odległość 16 km 1pix
Słowacja_2007 - Jaskinia Aragonitowa, Rożniawa i Betliar
1pix użytkownik charlie odległość 21 km 1pix
Węgry - wino!  : )
1pix użytkownik focus206 odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 04.10.2015 12:30

świetne zdjęcia, pozazdrościć , w Hiszpanii zwiedziłem kilka podobnych tyle, że tu mają głupi zakaz robienia zdjęć do tego stopnia, iż aparaty trzeba zostawiać w spec.depozycie :)

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 28.09.2010 05:04

Dis - lampa blyskowa w takim miejscu to zabojstwo ( no chyba ze mowimy o systemie paru lamp z odpowiednimi nasadami. Jednak to, co pozwoliloby Ci otrzymac wspaniale rezultaty to dobra latarka, a jeszcze bardziej 2 latarki, pomocnik i statyw, lub klema uniwersalna. Malowanie swiatlem latarki przy dlugim czasie naswietlania ( i oczywiscie wylaczonych swiatlach) pozwoliloby ci na otrzymanie bajkowych rezultatow, zwlaszcza jesli pomocnik umiejetnie oswietlalby fotografowane obiekty od tylu.
Ogolnie jest calkiem niezle, jak na obiektywne trudnosci, ale nie sposob napisac za watcherem, ze za malo urozmaicona galeria. Mogles pokazac chocby pare detali wydobytych z plytkiej glebii ostrosci.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.09.2010 13:51

Wróciłam tu raz jeszcze.
Jasne że lepiej oglądać jaskinie w realu,ale dobrze że pokazuje się takie miejsca na tym portalu,bo dzięki temu można dowiedzieć się o ich istnieniu i zobaczyć że warto je odwiedzić.
Dobrze że wywaliłeś 1.
Oceny widzę że są tu dość niskie,ja stawiam wyższą,bo jakość zdjęć jest dobra,a nie jest proste to osiągnąć zważywszy na słabe oświetlenie i jak wynika z opisu brak czasu na dokładne przygotowanie do wykonania zdjęcia.Poza tym galeria jak już napisałam podoba mi się.
Pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 26.09.2010 13:27

Niestety muszę podzielić zdanie moich przedmówców.Jakinie zawsze zachwycały mnie swoim kolorytem,dlatego wolę je oglądać w realu.Nie bylem w tej jaskini,ale na pewno nie różni się kolorytem od innych,a Twoje zdjęcia tego nie oddają.Jedyne co widzę,to ciekawe formy skalne.Wiem,że trudno robić zdjęcia w takich warunkach,ale cóż zamieściłeś je.Pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 26.09.2010 11:54

No to podziwiam, muszę chyba poćwiczyć "stabilizację obrazu" :)
Chciałam jeszcze dodać, że żeby podziwiać jaskinie , trzeba o nich wiedzieć.
Dlatego takie galerie stalaktyt, za "starymgnatem" jak powiadał mój syn ;) ciężko się oglada na zdjęciach, ale są cenne. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 26.09.2010 11:20

Niestety z ręki. Nie byłoby czasu aby się rozstawiać. Zresztą w niektórych jaskiniach na Słowacji zabraniają stosowania statywu.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 26.09.2010 10:21

Jaskinie to niezwykłe twory natury, ale najlepiej podziwiać je w realu :)
Ciekawa jestem, czy zdjęcia w takich okolicznościach robisz ze statywu ?
Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 26.09.2010 10:18

Trochę odnudziłem, czyli skróciłem. Ja też wolę widoki na powierzchni. Dzięki za uwagi.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 26.09.2010 09:26

Jama super Dispar ale jak na moj gust galeria malo urozmajcona i co za tym idzie szybko nudzi.
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:8939) dodano 26.09.2010 08:21

Osobiście nie jestem zwolennikiem zdjęć z jaskiń, są jak dla mnie nudne. Zdecydowanie wolę plaże i plażowiczki. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.09.2010 01:06

Niesamowicie piękne formy skalne.Bardzo mi się podoba Twoja galeria,tylko 1 mam takie wrażenie jakby lekko ostrości nie łapała.
Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 25.09.2010 23:40

Bez lampy zdjęcia są dużo ciekawsze, pięknie pokazałeś jaskinię ...:-) pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!