m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Elafonisi jest jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie i jest sztandarową atrakcją turystyczną dla osób przebywających w zachodniej i środkowej części wyspy. Plaża ta znajduje się na skrajnym południowo-zachodnim narożniku Krety. Aby do niej dojechać można wybrać jedną z dwóch dróg: pierwsza prowadzi zachodnim wybrzeżem wyspy, druga zaś przez wąwóz Topolia i miejscowość Elos. Wybierając dojazd wybrzeżem najpierw należy dojechać aż do końca New National Road, przejechać przez miejscowość Kissamos i dalej kierować się według drogowskazów kierujących na Elafonisi. Prawdziwą atrakcją tej trasy jest jednak odcinek drogi wiodący przez wąwóz Topolia. W miejscu tym droga wiedzie wąskim skalnym tarasem, którego zachodni skraj stanowi stroma, pionowa ściana wznosząca się w niektórych miejscach 300 metrów w górę, zaś drugą krawędzią jest przepaść oddzielona od drogi jedynie niewielkim murkiem. Jest to uczta dla oczu pasażera, jednak kierowca w szczególności ten niedoświadczony powienien na tym odcinku trasy zachować szczególną ostrożność. W końcowym etapie wąwozu znajduje się wąski tunel o szerokości niewiele większej od szerokości autokaru.
Z tego powodu ruch jest sterowany sygnalizacją świetlną, która wymusza wahadłowy przejazd samochodów. Na nas ten odcinek drogi zrobił spore wrażenie. Widząc zbliżający się do tunelu autokar mieliśmy duże wątpliwości, czy aby jego kierowca wie co robi. Dopiero jak autokar wjeżdżał do tunelu widać było że jest on szyty na miarę. Niedaleko za tunelem, tuż przed wioską Koutsomados warto zatrzymać się na chwilę aby popatrzeć na urwisty wąwóz, zrobić zdjęcia a następnie wspiąć się stromymi schodami do uroczej tawerny na słodkie placuszki i łyk kawy a przy okazji zrobić sobie zdjęcie z miłym właścicielem tawerny w stroju kreteńskim. Dalszy odcinek schodami docieramy do skalnej jaskini w której zwiedzimy kapliczkę Agia Sofia Jaskinia jest dość płytką jamą z szerokim wejściem - w związku z czym w jej wnętrzu jest dość jasno. Poza kapliczką w jaskini można podziwiać formy naciekowe.
W jej centralnej części wznosiły się słupy, pokryte dziesiątkami wapiennych sopli. Formy naciekowe z daleka przypominały jakieś bajkowe zamki z fantazyjnymi, wieżami. W tyle, w najbardziej mrocznej części jaskini kryły się z kolei tajemnicze, wapienne, postacie. Dzwonnica kapliczki u wejścia do jaskini
Wnętrze kapliczki Agia Sofia to skromne wyposażenie w ołtarz z kilkoma ikonami jw. jw.
Opuszczamy grotę tymi samymi schodami mijamy tawernę i w dalszą drogę .Następnie mija się tradycyjne wioski kreteńskie: m.in. Elos i Vathi, aż w końcu widać morze i klasztor Moni Chrisoskalitissa. Stamtąd już tylko 9 km do różowych plaż Elafonissi . Przed klasztorem znajduje się niewielki parking.Wstęp na teren Hrisoskalitissos kosztuje 2€. Jak zwykle w przypadku obiektów sakralnych na Krecie przy wejściu obowiązuje odwiedzających stosowny strój, jednakże zapobiegliwi mnisi przygotowali dla zapominalskich turystów wiekie chusty pozwalające uzupełnić zbyt skąpe odzienie. Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną oddaloną 9 kilometrów od Elafonisi. Ikona skryta w klasztornym zaułku wchodząc po schodach do klasztoru  Hrisoskalitissos - ,, grzesznik złota nie zobaczy Podstawowym atutem Hrisoskalitissos, dla którego warto go zobaczyć jest piękne położenie na szczycie skały wznoszącej się stromo nad morskim brzegiem, również cudowna ikona MB.
 Na zdj. wejście na dziedziniec klasztoru złotymi schodami = i tu należy uważać :) Z klasztorem związane są dwie ciekawe legendy: Jedna z nich mówi o tym, że przed turecką grabieżą opuszczony klasztor ochroniły pszczoły zamieszkujące jego mury. Osomańscy żołnierze byli przez nie tak dotkliwie atakowani, że zrezygnowali z wejścia na teren Hrisoskalitissos. Druga bardziej znana legenda nawiązuje bezpośrednio do jego nazwy. Wedle tego podania jeden z 90 stopni prowadzących do klasztoru wykonany jest ze złota, lecz może go zobaczyć tylko ten kto jest bez grzechu. W moim przypadku legenda się sprawdziła ... jako grzesznik nic nie zobaczyłem, choć mocno się przyglądałem i śledziłem każdy stopień schodów.
Tak na serio w świątyni znajduje się cudowny wizerunek Matki Boskiej Zaśniętej do którego w dniu 15 sierpnia każdego roku pielgrzymują nie zliczone tłumy pątników z całej Krety i nie tylko Na tym zdjęciu pokazuje owy obraz lecz jak widać zdjęcie wyszło nie czytelne - dlaczego ?? bo jest zakaz fotografowania ! na obrazie widoczne srebrne blaszki jako wota za otrzymane łaski. Część klasztorna przeznaczona na prymitywne muzeum wnętrz a le jakich ? chyba klasztornych . Z tego miejsca roztacza sie piękny widok na zatoczkę nad którą góruje klasztor Hrissokalitissos. Pomieszczenia muzealne
jw. jw. jw. jw. Widok klasztoru od strony parkingów Resztki zabudowań pod klasztorem.
Zabudowania w okolicy klasztoru. Stare drzewa na parkingu przy plaży Elafonisi, pod którym w upalne dni można zaznać deko ukojenia.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Zachodnia Kreta
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Grecja - Kreta - zachód wcale nie taki dziki
1pix użytkownik wasaga odległość 5 km 1pix
Na zachód od Rethymnonu
1pix użytkownik imod odległość 8 km 1pix
GRECJA-KRETA
1pix użytkownik olaf43 odległość 10 km 1pix
Malownicza Kreta odsłona 3
1pix użytkownik patryk odległość 16 km 1pix
Kreta - krajobrazy
1pix użytkownik iwona30 odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 07.10.2010 22:49

knfred - Bo to jest nawiązanie do tamtej galerii, tu się kończy na drzewie a tam się zaczyna :) hejka!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 07.10.2010 18:26

44 było w poprzedniej galerii.
Tak mi się zdaje że jechałem tym wąwozem ale do klasztoru nie dotarłem.
Kiedyś się zmobilizuję i zeskanuję moje zdjęcia z lat '90.
hejka!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 04.10.2010 18:05

pesteczka123 - nr 35 faktycznie jak by po raki, już się poprawiło. Wszystkim dziękuje za wizytę i pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 04.10.2010 14:10

Kreta jest piekna , a miejsce godne odwiedzenia. Ja u Kreteńczyka jadłam pyszny obiad,znana to postać:))) Zrobiło sie wakacyjnie, pozdrawiam:)))

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 04.10.2010 12:33

Piękne miejsca! Widzę, że trzeba będzie jeszcze kiedyś, właśnie na zachodnie wybrzeże, zawitać.
Pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 04.10.2010 09:37

Jako niedoświadczony kierowca dobrze zapamiętałam ten wąwóz. Pięknie, ale potwornie wąsko i fatalne oznaczenia dróg. Pozwiedzałam sobie go dokładnie z odnogami, a dotarcie do Elafonissi było radością nie tylko dlatego, że jest tam tak ładnie :)
Przyjemnie popatrzeć na wąwóz i atrakcje które minęłam, z obawy że utknę tam na noc. Ominęły mnie placuszki i kawa, pozostał suchy prowiant i sporo adrenaliny oraz bezcenne wspomnienia :))
Galeria jak zwykle ciekawa, choć tym razem fotograficznie nieco słabiej. Widać przechyły - szczególnie na 35. Może ta kawa była czymś wzmocniona ...? ;)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 04.10.2010 01:07

Warto wierzyć w legemdy-po to są.Zdjęcie nr.8-bardzo ciekaw-pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 03.10.2010 22:04

Tunel szyty na miarę - świetnie to wymyśliłeś.
Jeśli kiedyś zajrzę na Kretę to też muszę się tam wybrać. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!