m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zamek Ogrodzieniecki został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego, który w 1339 r. zrzekł się praw do księstw Śląskich zhołdowany przez Jana Luksemburskiego. Pierwszymi właścicielami zamku pod Ogrodzieńcem byli przedstawiciele rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. Baltazar Włodek Ogrodzieński lub Ogrodzieniecki był sławnym wojownikiem pojmanym w niewolę w 1454 r. pod Chojnicami przez Krzyżaków. Ród Włodków wydał w dawnej Polsce wiele znakomitości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, ...że Piotr Włodko podczaszy krakowski był wysłannikiem panów polskich do Krewy na Litwie,  ...gdzie przebywał król Jagiełło, w celu ofiarowania mu korony polskiej. Poselstwo to zakończyło się sukcesem i w 1386 r. Jagiełło został Królem Polski.
W 1470 r. zamek oraz przyległe dobra ziemskie kupili od Sulimów majętni mieszczanie krakowscy, Ibram i Piotr Salomonowie Następnie od Salomonowiczów dobra Ogrodzienieckie przeszły na własność Jana Feliksa Rzeszowskiego proboszcza przemyskiego i kanonika krakowskiego z Przybyszówki. Właścicielami zamku byli w owym czasie również bracia Jana, Andrzej i Stanisław Rzeszowscy. Kolejnymi właścicielami zostali Pileccy, następnie Chełmińscy. W 1523 r. Zamek Ogrodzieniecki kupił Jan Boner, burgrabia, żupnik krakowski. Bonerowie nazywający się także Bochnakami,  ...była to słynąca z bogactw rodzina szwajcarska, która dorobiwszy się z kupiectwa wielkiego majątku, od wieków osiadła w Krakowie Jan Boner należał w dawnych czasach do jednego z najcenniejszych mężów stanu. Był również jednym z najbliższych doradców króla Zygmunta Starego.
Słynął z przedsiębiorczości i prekursorstwa; w należących do niego kopalniach wprowadzał ulepszenia techniczne i organizacyjne, uporządkował żupy solne, a na krakowskim dworze ścigał i tępił wszelkie nadużycia. Po śmierci Jana Bonera zamek objął jego bratanek Seweryn Boner i w latach 1530-1545 zbudował renesansowy zamek na miejscu dawnej warowni średniowiecznej. Seweryn Boner dysponują znacznymi majątkiem udzielał pożyczek Zygmuntowi I Staremu i Zygmuntowi II Augustowi. Był on również głównym dostawcą srebra do mennicy krakowskiej. Za jego panowania Zamek Ogrodzieniecki zawdzięcza zasłużoną sławę Małego Wawelu. Musiał on z pewnością wyglądać wspaniale, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że Seweryn Boner z rozkazu królewskiego zajął się w tym samym okresie wielką przebudową zamku wawelskiego, ...w czasie której, z zachowaniem gotyckich fragmentów powstała najwspanialsza renesansowa budowla.
Udział w przebudowie brali najznakomitsi artyści i architekci sprowadzeni z Włoch. Przypuszcza się, iż Seweryn Boner korzystając z okazji pobytu tych artystów zlecił im również ozdobienie zamku w Ogrodzieńcu. Następnie w 1562 r. zamek przeszedł w posiadanie Jana Firleja, marszałka wielkiego koronnego, jako męża Zofii, córki Seweryna Bonera . W 1587 r. zamek został zdobyty przez wojska arcyksięcia Maksymiliana, pretendenta do tronu polskiego, a w 1655 r. został częściowo spalony przez wojska szwedzkie. Kolejnym właścicielem zamku został w 1669 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski. Zamek ogrodzieniecki za jego panowania został częściowo odbudowany po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów. Około 1695 r. zamek przeszedł w ręce Męcińskich. Następnie w 1702 r. znacznie ucierpiał w czasie pożaru wznieconego przez wojska szwedzkie Karola XII.
Zamek około 1784 r. od rodziny Męcińskich odkupił Tomasz Jakliński, lecz nie dbając o jego stan techniczny, doprowadził do całkowitej ruiny. Kolejnym właścicielem Ogrodzieńca był Ludwik Kozłowski. Ten zupełnie nie liczył się z zabytkową wartością budowli, niszcząc jej mury w celu pozyskania budulca i sprzedając zamkowe wyposażenie Żydom. 
 Ostatnim właścicielem warowni została pochodząca z pobliskiego zaścianka rodzina Wołczyńskich. Po wojnie obiekt znacjonalizowano, a w latach 1949-73 przeprowadzono kompleksowe zabiegi, zmierzające do zabezpieczenia jego murów w formie trwałej ruiny. Prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania zamczyska w formie trwałej ruiny i udostępnienia go dla zwiedzających, rozpoczęto w 1949, a ukończono w 1973 roku. Badania przeprowadzone w trakcje prac konserwatorskich, nie dostarczały ważniejszych ustaleń na temat układu przestrzennego średniowiecznego zamku,
...gdyż jego pozostałości uległy w większości zniszczeniu w czasie budowy wczesnorenesansowej rezydencji. Pod względem architektonicznym ogrodzieniecki zamek jest niewątpliwie najbardziej interesującą konstrukcją obronną na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przy jego wznoszeniu nie trzymano się żadnego porządku geometrycznego, ponieważ bezimienni budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałach i wśród skał, tak aby zamek stał się warownią nie do zdobycia. Stara twierdza zbudowana została w stylu włoskiego gotyku z elementami gotyku francuskiego. Wcześniejszą, drewnianą zabudowę wewnętrzną zastąpiła w XV stuleciu murowana wieża mieszkalna, a także wzniesione na południowej skale skrzydło mieszkalne. Zespół zamku Bonerów składał się z zamku górnego i położonego niżej przedzamcza o powierzchni 3 ha. Zamek otoczony był dwoma wałami obronnymi, tworzącymi warowne obwody, których pozostałości można obecnie zobaczyć.
Na narożnikach obwodu, bliższych od twierdzy środkowej, zachowały się na skałkach, dla obserwacji i obsługi wartowniczo-wałowej,  ...pewnego rodzaju bastiony czyli strażnice .  Strażnice te wznoszone były nie tylko w celach obserwacyjnych ale także służyły do rozpalania na nich ognisk sygnalizacyjnych,  ... przestrzegających przed niebezpieczeństwem.   Wjazd na przedzamcze prowadził od północnego zachodu przez budynek bramy, przed którym znajdowała się niewielka fosa..  Zamek górny został wybudowany na planie nieregularnym wykorzystując wielkie skały na różnych poziomach. cdn.

najbliższe galerie:

 
Imprezy:  bitwa pod Monte Cassino 2009
1pix użytkownik kriss72 odległość 0 km 1pix
Zamek Ogrodzieniec
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska   Ogrodzieniec, góra Birów
1pix użytkownik richter odległość 0 km 1pix
Ogrodzieniec-zamek
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Ogrodzieniec zamek
1pix użytkownik szumeister odległość 0 km 1pix
Zamek Ogrodzieniec i Sanktuarium
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 22.12.2012 00:45

Ogrodzieniec-kilkanaście lat upłynęło gdy o zachodzie słońca, na krótką chwilę zaplątałam się w niesamowitych zakamarkach tego zamku, wtedy nawet nie przyszło mi na myśl, by zobaczyć go w szerszej perspektywie, zazwyczaj nie typuję zdjęć ale tu jestem zgodna z Marcinem 1980 plus 6 i 42 i uzupełniające moją wiedzę w tym temacie opisy, pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.10.2010 00:07

Bardzo lubię ten zamek. 13 pięknie pokazuje go z mało znanej strony.
Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 10.10.2010 22:18

dzastina19862
marcin1980
- Dziękuje pięknie i pozdrawiam

dzastina19862 użytkownik dzastina19862(wpisów:49) dodano 10.10.2010 20:20

Śliczna galeria :) zdjęcia fascynujące naprawde gratuluje ujęć
i pogody :):). Pozdrawiam :):):)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 10.10.2010 17:54

Przyjemna podróż. Super zdjęcia, a zwłaszcza 13, 15, 26, 28.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 09.10.2010 22:18

Tak jest to bardzo fotogeniczny obiekt i warto go obejść do o koła co zajmuje prawie 2 km trasy, ale na pewno warto. Odwiedziłem to miejsce wielokrotnie lecz tym razem obszedłem go zewnątrz czego nigdy nie zrobiłem dotychczas.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7354) dodano 09.10.2010 19:35

Ogrodzieniec to bardzo fotogeniczny zamek, co potwierdzają także Twoje fotki, baaardzo lubię to miejsce :-) pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 09.10.2010 19:26

Dzięki :) no tak to już mam - a na to składa się wiele powodów.

Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 09.10.2010 19:14

Nie dziwota, że przezywają Cię "Mocar". Strasznie pracowity jesteś. Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 09.10.2010 18:18

super miejsce. pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 09.10.2010 17:55

Mocar - jakbyś z dwóch galerii zmajstrował jedną, byłoby super, a tak lekki przesyt.
Od nr 32 delikatnie mówiąc nudzi.

Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 09.10.2010 17:46

Sporo ciekawych kadrow jednak jak na moj gust zbyt wiele zdjec bardzo do siebie podobnych.
Mimo to generalnie sie podoba.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!