m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Sewastopol to wielki port wojenny na Morzu Czarnym, baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej (do 2047) na mocy porozumień zawartych między Ukrainą i Rosją po rozpadzie ZSRR. Obecność tej floty odbija się na wyglądzie i życiu miasta. Większość mieszkańców (ok. 60%) to marynarze i ich rodziny. Sewastopol choć leży na terytorium Ukrainy to położony jest na Krymie będącym autonomiczną republiką. Na dodatek samo miasto jest autonomiczne. To osobny i bardzo inny świat. II Wojna Światowa jak wiadomo, rozpoczęła się 22 czerwca 1941 roku.
Sewastopol to skansen komunizmu, podobnie jak cały Krym, z tym,że do kwadratu. Kto lubi fotografować żołnierzy zaklętych w kamieniu w brązie czy w czymkolwiek, miałby tu używanie. Wydaje się, że tu wojna skończyła się wczoraj. Miasto zostało założone z inicjatywy Grigorija Potiomkina w 1783 r. jako baza marynarki wojennej, twierdza i ważny port handlowy. Podczas wojny krymskiej było przez 11 miesięcy oblegane, a następnie zajęte  przez siły koalicji brytyjsko-francusko-tureckiej. W czasie drugiej wojny światowej port został zdobyty przez wojska niemieckie i rumuńskie w lipcu 1942 roku, tym razem po 8-miesięcznym oblężeniu. Sewastopol został wyzwolony przez Armię Czerwoną w maju 1944 roku. W 1945 roku otrzymał tytuł miasta-bohatera ZSRR.
Wyposażony w małą łódź podwodną wybrałem się na przeszpiegi. Fotki mogą być nieostre, bo robione przez peryskop. Na szczęście ich pościgowa łódź podwodna akurat przechodziła remont.
Okazało się, że niektóre okręty nie wypływały chyba od wojny. To najświeższy rosyjski bohater. W ostatniej wielkiej wojnie z gruzińską potęgą zatopił trzy okręty nieprzyjacielskie. Nazywają go pieszczotliwie nasz mirage, że niby taki szybki (w końcu to katamaran). Na szczęście marynarze gruzińscy, a właściwie terroryści, zdołali się uratować. Wszyscy, w liczbie 12. Niestety ich wędek nie odnaleziono. Po prawej szpital polowy a właściwie morski. Stanowił ubezpieczenie w ostatniej wojnie z Gruzją. Te okręty muszą sporo palić. Podstawa wyposażenia- okręty desantowe. Przecież wiadomo, że najlepszą obroną jest atak.
Największy okręt ukraiński- niszczyciel. Ten sam od dziobu. 
Wejście do portu kiedyś zamykane było na łańcuch. Nie wiem skąd brali tak wielkie kłódki, ale w końcu to Rosja, balszaja strana. Pomnik poległych na morzu. Wojska jest tu tyle, że traci na aktualności powiedzenie; za mundurem panny sznurem. Tutaj panny przed mundurem uciekają. No może nie wszystkie. Demonstracja zwolenników caratu. Sewastopol pełny jest plakatów, napisów na murach i transparentów wzywających do powrotu do macierzy, czyli do Rosji.
Rosja to mocna rzecz. Temu panu chyba wpadłem w oko. Dzieci tylko do 7 lat chodzą bez mundurów. Chociaż nie tak do końca. To też jakiś uniform. No i nauka maszerowania w rzędzie. Dozwolone są stroje ludowe. Niestety dość szybko wbijają młodzieńców w mundur.
Zresztą nie tylko młodzieńców. Musztra to podstawa wychowania. Salutowanie i okrzyki- urrraaaaaa!
Zresztą czasami ma to uzasadnienie. Dzięki takim okrzykom trafiłem do miejskiego amfiteatru na Dzień Sewastopola. Nie potrzeba żadnych plakatów. Wszyscy krzyczą urrraaaa!! i wiadomo jest święto. A jak jest święto to jest fajnie i jeszcze bardziej chce się krzyczeć URRRAAAAA! Starsze dziewczęta, choć też w uniformach, nie są tak bardzo odpychające. A bez mundurów wyglądają całkiem, całkiem.
Moda podobno zatacza koło i zawsze powraca. Marynarze floty czarnomorskiej nie wiodą chyba długiego życia. Na ulicy pań w wieku emerytalnym jest o wiele więcej niż panów. Co tu robić z tym wolnym czasem? Może pomachamy sobie nóżkami?
Albo może coś kupić? Jedne zapisują się na siłownię. Inne żyją wspomnieniami w nostalgii. Chersonez Taurydzki to część wielkiego Sewastopola. To antyczne miasto greckie na Krymie - kolonia Miletu, także starożytna nazwa całego Półwyspu Krymskiego. Miejsce przyjęcia chrztu w 988 przez księcia ruskiego Włodzimierza Wielkiego, czyli symbolicznego chrztu Rusi.
Na zdjęciu św. Cyryl. Podobno jako misjonarz miał bardzo dobre Metody. Dwupoziomowy sobór p.w. Św. Włodzimierza zbudowany w okresie 1861  - 1892. W 1923r. odebrany Cerkwi i przekazany na potrzeby muzeum. Od 1929 w górnej cerkwi (bardziej reprezentacyjnej) znajdowała się ekspozycja muzealna poświęcona znaleziskom chersonezkim, a w dolnej cerkwi urządzono magazyn. W czasie II wojny światowej niemieckie wojska wysadziły część świątyni, która pozostawała od tej pory w stanie ruiny. W 1998 zwrócona Cerkwi, odbudowana i od 2001 czynne są obie cerkwie. 
Ta piękna złota kopuła to dar państwa Kuczma, dawnego prezydenta i jego żony. Choć podobno to bardziej jej sprężyna. Cerkiew prezentuje się bardzo sympatycznie.
A to już brzeg morza. Im dalej tym ciekawiej. Niewiele pozostało z dawnej świetności potężnego miasta. Ale ruiny wyglądają bardzo malowniczo.
Widok z antycznych ruin w stronę współczesnego Sewastopola. Razem z tą sympatyczną panią dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
KRYM ( 09 ) - Sewastopol
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
KRYM  ( 08 ) - Sewastopol - Cerkiew św Piotra i Pawła
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
KRYM ( 10 ) - Sewastopol - Flota czarnomorska
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Krym - Sewastopol/Chersonez
1pix użytkownik daleko_stad odległość 2 km 1pix
KRYM  ( 07 ) - Ulicami Sewastopola
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
KRYM- UKRAINA_nie moja galeria
1pix użytkownik dreptak odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 04.12.2013 21:08

Ciekawa galeria. Najbardziej podoba mi się 44, choć 50 tez ładne ;)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 12.10.2010 22:27

... cóż, tytuł mylący. Atmosfera Sewastopola jest, przesiąknięta rosyjską bazową wojskową. Ten dojmujący charakter, mam nadzieję nie stanowi o piękności Ukrainy i jej tożsamości. Pozdrawiam serdecznie.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 11.10.2010 19:48

Temat dość odległy moim zainteresowaniom, ale rzeczywiście ciekawie, "wciagająco" ułożyłeś galerię i oczywiście super fotki.
Przyznam, że już się bałam, że będą Ci "żołnierze zaklęci w kamieniu" hi, hi...
Co do wyboru zdjęć, to rzeczywiście męka, albo dla wybierajacego, albo dla ogladającego :))) Przede mną jeszcze bardzo daleka droga...
Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 11.10.2010 19:19

Dzięki za takie oceny, szczególnie od tak wymagających sędziów.
Watcher - beczka na 12 może i zakłóca kompozycję, ale jest z tej bajki. Do niej cumowany jest okręt.
Fotek miałem o wiele więcej. Oglądając inne galerie staram się wyciągać naukę. Wybór jest podstawą zajmującej galerii. Zresztą Twoja galeria z Krynicy, po odrzuceniu czterech fotek tez stała się ciekawsza. Uczę się też na tych galeriach, przy których się męczę. Nie chciałbym aby inni męczyli się u mnie. Zaczynałem eliminację od ok, 150 fotek. Każda wydawała mi się ciekawa. Autorowi najtrudniej pozbyć się swojego dzieła. A czasem trzeba. Też dopiero się tego uczę.
Fotki okrętów to tylko kwestia ceny. Przynajmniej tych, które ja przedstawiam. W zamkniętych zatokach jest o wiele trudniej. Pozdrawiam.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 11.10.2010 18:52

Dispar dawno takiego zestawu tu nie bylo. Zroznicowany , jednak tematycznie jednemu miejscu poswiecony.
Robi bardzo duze wrazenie - bardzo dobry tekst ! Zdjecia , jak zwykle super.
12 - niesamowite niebo , szkoda tylko ze ta beczka kompozycje zakluca.
40 i 45 super , natomiast 47 bajeczne.
Zwracam uwage rowniez na fakt ze zdjec jest 50 , zestaw jest tak wciagajacy ze blyskawicznie mija.
Odwagi tez pogratulowac nalezy. Nie bylo problemow w tym porcie ?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 11.10.2010 16:26

Uśmiałem się z tą gruzińską flotą. Faktycznie pani na fotce nr.17 nie wygląda jakby miała uciekać :) Pozdrawiam

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 11.10.2010 13:46

fajne te stateczki.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 11.10.2010 11:31

oj, Dispar, Ty to nikomu nie odpuścisz, nawet ukraińskim babciom :-) ... cerkiew niczego sobie :-) pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2782) dodano 10.10.2010 23:08

No i niech kto napisze że Ukraina jest brzydka - piękna galeria promująca ten kraj. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!