m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Klasztor La Cartoixa (Klasztor Kartuzów) jest obecnie drugim najczęściej odwiedzanym miejscem na Majorce.Większa liczba turystów odwiedza tylko katedrę w Palmie. W kompleksie klasztornym oprócz muzeum Chopina znajduje się min. kościół,apteka kartuzów,dawna drukarnia,galeria malarstwa,sala koncertowa i pałac króla  Majorki Sancho. Rzeźba odsłonięta 21 września 1998 roku,przez Jolantę Kwaśnieską i królową Hiszpanii Zofię.Wykonana przez Zofię Wolską,upomiętniająca pobyt kompozytora w Valldemossie.
Ołtarz główny XVIII-wiecznego kościoła przez który wchodzi się do klasztoru. Widzimy na nim figurę Matki Boskiej Bolesnej z Chrystusem zdjętym z krzyża. Kopułę kościoła zdobią freski Fraya Manuela Bayeru,szwagra malarza Francisca Goi. Ogród.
Sklepik z pamiątkami. Cela przeora z prywatną kaplicą,biblioteką i sypialnią. Muzeum Chopina jest własnością prywatną i zostało założone w 1929 roku.Obecnie prowadzi je córka założycieli Rosa Capllonch Ferra. Bielone wapnem krużganki prowadzą do szeregu cel.
W celi nr.4 sprowadzone z Francji z wieloma komplikacjami pianino Pleyela.Miał na nim skomponować Balladę Majorkańską i Poloneza Militarnego. W celi nr.2 majorkańskie pianino artysty,na którym miał skomponować Preludium Deszczowe. W celach znajdują się liczne pamiątki min.rękopisy,listy,portrety,szkice i meble. Para przybyła na wyspę w nadziei poprawy zdrowia chorego na płuca Chopina.Jednak tamta zima była wyjątkowo zimna i deszczowa i jego zdrowie bardzo się pogorszyło. Postępująca choroba zmusiła parę do szybszego niż planowali powrotu do Francji.
Portret George Sand. Rękopis powieści George Sand Zima na Majorce.
W ekspozycji jest także maska pośmiertna Chopina i pukiel jego włosów,który zachowała w książce George Sand. Jestem w Palmie między palmami...Tak pisał F.Chopin w 1838 roku do swojego przyjaciela Juliana Fontany tuż po przyjeździe na Majorkę.Rękopis tego listu znajduje się w zbiorach muzeum. Każda klasztorna cela ma wyjście na wiszące wysoko tarasy. Dawniej służyły one zakonnikom do upraw warzyw. Obecnie to urokliwe pachnące mini-ogrody.
Z tarasów można podziwiać cudowne widoki na zielone góry.
Główny salon pałacu króla Sancho. Ogród wewnętrzny na dziedzińcu. Widok na klasztor.
W klasztorze od 1930 roku,zawsze w sierpniu odbywa się festiwal chopinowski.

najbliższe galerie:

 
Majorka - Valldemossa
1pix użytkownik haribo odległość 1 km 1pix
Majorka - Valldemossa i Deia
1pix użytkownik nola76 odległość 3 km 1pix
Majorka - Valldemossa Cz. 2
1pix użytkownik darecki odległość 3 km 1pix
MAJORKA -  Opowieści o kobietach zimową porą
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 3 km 1pix
Majorka - Valldemossa
1pix użytkownik herika odległość 3 km 1pix
Valldemossa.
1pix użytkownik jotwu odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
moderato użytkownik moderato(wpisów:3) dodano 12.05.2014 21:42

Piękne zdjęcia. Dziękuję za Chopina.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 23.02.2012 08:49

HAHAHA !! Jak tam byłem kilka lat temu to tylko jednego obrazka brakowało (foto 3.) Tak to jest jak wszędzie tych Amerykanów pełno ;))))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!