m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Pod względem architektonicznym ogrodzieniecki zamek jest niewątpliwie najbardziej interesującą konstrukcją obronną na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przy jego wznoszeniu nie trzymano się żadnego porządku geometrycznego, ponieważ bezimienni budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałach i wśród skał, tak aby zamek stał się warownią nie do zdobycia. Zespół zamku Bonerów składał się z zamku górnego i położonego niżej przedzamcza o powierzchni 3 ha.  Na zdj. Dziedziniec zwany podzamczem Na zdj. Widok od południowego-wschodu Na zdj. Wieża bramna Zamek otoczony był dwoma wałami obronnymi, tworzącymi warowne obwody, których pozostałości można obecnie zobaczyć. Na zdj. Kładka prowadząca do głównej bramy zamku.  Na zdj. Brama główna Na narożnikach obwodu, bliższych od twierdzy środkowej, zachowały się na skałkach, dla obserwacji i obsługi wartowniczo-wałowej, pewnego rodzaju bastiony czyli strażnice.  Wjazd na przedzamcze prowadził od północnego zachodu przez budynek bramy, przed którym znajdowała się niewielka fosa.. Na zdj. Wejście do karczmy przy której unosił sie zapach dymu i pieczonego mięsa.
Strażnice te wznoszone były nie tylko w celach obserwacyjnych ale także służyły do rozpalania na nich ognisk sygnalizacyjnych, przestrzegających przed niebezpieczeństwem. Na zdj. Dziedziniec wewnętrzny Wjazd na dziedziniec prowadził przez bramę w części południowo-zachodniej, osadzonej w szczelinie między dwoma skałami. Na zdj. Studnia  Zamek górny został wybudowany na planie nieregularnym wykorzystując wielkie skały na różnych poziomach. Na zdj. Dziedziniec wewnętrzny patrząc się w kierunku bramy głównej . Zapewne istniała tutaj brama, której miejsce zajęła w XVI wieku wieża bramna. Sześciokondygnacjowana wieża bramna została zbudowana na planie kwadratu, ale najwyższa kondygnacja była cylindryczna.
W wewnętrznej części baszty znajduje się półkolisty renesansowy portal zbudowany ze sklepionych cisów. Nad nim znajduje się wnęka po skradzionej w czasie I Wojny Światowej tablicy, której treść napisana pozłacanymi literami po przetłumaczeniu brzmiała: Seweryn Bonar z Balic w Ogrodzieńcu Ojcowie,
Kamieńcu. Żupnik burgrabia i pełnomocnik,
wielkorządca krakowski, bielski, czchowski,
rabsztyński starosta z fundamentów wzniósł . Obok miejsca gdzie była tablica znajdują się herby, z których lewy można jeszcze odczytać. Jest to podwójna lilijka andegaweńska, a nad tarczami widać głowy lwów. Wewnątrz znajduje się dziedziniec czworoboczny z którego schody prowadziły na pierwsze piętro. Dziedziniec otoczony był krużgankami, które prowadziły do oddzielnych komnat również na pierwsze piętro. Od strony wschodniej widać stary gotycki portal ceglany.
W południowo-wschodniej części dziedzińca znajduje się najstarsza gotycka część zamku z trzema basztami, a w niej występujące ciemne pomieszczenia z gotyckim portalem i sklepieniami. Zachodnie skrzydło dwupiętrowej budowy, łączącej cześć mieszkalną zamku tak zwaną cześć rycerską, posiadało ogrom komnat mieszkalnych i kaplicę przylegającą do ściany południowej.
Część północno-zachodnia zamku oddzielona jest od części środkowej dziedzińcem głównym. Miedzy częścią południową stanowiącą drugie skrzydło zamku, a częścią środkową znajduje się dziedziniec mały. W latach 1532-47, w czasie wielkiej rozbudowy prowadzonej przez Seweryna Bonara, wzniesiono skrzydło północne, przy którym wykuto w skale studnię. Powiększeniu uległo również skrzydło południowe wzmocnione dwiema wyniosłymi wieżami. W dalszych latach wymurowano czwarte skrzydło mieszkalne, zamykające dziedziniec wielki od strony zachodniej i całość umocniono od południa przez postawienie wielkiego pawilonu na planie prostokąta (tzw. Kurza Noga). Kurza Noga jest elementem, który powstał na początku XVII wieku w celu wzmocnienia obronności zamku.
 Obronę zamku stanowił również mur, otaczający przedzamcze, dalej mury otaczające dziedziniec, czyli majdan zachodni wraz z basteją i najmłodszy mur kurtynowy. Dziedziniec obiegały dekorowane krużganki, dobudowano też drewniane ganki oraz loggie. Baszty zwieńczono blankami, które częściowo przetrwały do czasów współczesnych. Zamek Ogrodzieniecki charakteryzował się pięcioma okrągłymi wieżami. Pierwsza z nich to wieża wschodnia z czołem strąconym w 1914 roku przez ostrzał artyleryjski. Druga baszta to gotycka bojnica, na której zachowały się częściowo zwieńczenia blanków. Trzecia, to renesansowa baszta zachodnia, bardzo charakterystyczna cylindryczna wieża zwieńczona ślepymi machikułami, nazywana w XVII wieku basztą Kredencerską.
Czwarta wieża znajduje się w bastionie. W czasie konserwacji wybudowano w niej kręcone schody.  Piątej baszty niestety nie ma, ale istnieją dowody na to, ze baszta ta istniała. Na zdj. schody wewnątrz  labiryntów zamkowych.  Pisze o niej Michał Poleski w książce Pt. „Zamek Ogrodzieniecki na tle najbliższej okolicy, Na zdj. Brama widoczna przy wyjściu z  zamku. jego przeszłość i dzień dzisiejszy”: od strony północnej dochowało się podmurowanie kwadratowe, na którego rogu wschodnim dokładnie rysują się ślady zrujnowanej baszty.  Na zdj.Dziedziniec podzamcze i zespół skał przypominających odpoczywającego wielbłąda . Na istniejącej jeszcze przed I wojną światową akwareli malarza Gumińskiego, widać zarys wszystkich baszt oraz wygląd całości założenia zamkowego.

najbliższe galerie:

 
Jura- Studnia Szpatowców
1pix użytkownik kriss72 odległość 3 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska   Ogrodzieniec, góra Birów
1pix użytkownik richter odległość 4 km 1pix
Zamek Ogrodzieniec
1pix użytkownik ryzykant odległość 4 km 1pix
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Wokół zamku Ogrodzieniec
1pix użytkownik romana odległość 4 km 1pix
Polska_2014 - PODZAMCZE/Ogrodzieniec
1pix użytkownik charlie odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 13.10.2010 17:11

No właśnie - sposób na pozbywanie się niewygodnych komentarzy

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 13.10.2010 15:56

A no było !
Tylko mocar krytyki sie chyba wstydzi.
hejka!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 13.10.2010 15:31

przecież to już było !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!