m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pałac chanów, główna atrakcja turystyczna miasta był już wielokroć opisany na stronach Obieżyświata. Darujcie mi lenistwa. Za to kilka fotek, może trochę innych.
Stare miasto nie przypomina nic z tego co do tej pory widziałem. 
Wygląda naprawdę staro a nawet bardzo staro. Ci co szukają klimatycznych kawiarenek w okolicy pałacu raczej się rozczarują. Trzeba dreptać w górę miasta w okolice monastyru. Miłośników odrapanych elewacji można jednak spotkać sporo. Malujący, czy tylko szkicujący, to częsty widok na Krymie.
Kumpel naszego Adasia - pan Puszkin.
Monastyr Uspienski.
Na zewnątrz widać go niewiele gdyż wykuty jest w skale. Zaczęli go wyskrobywać w VIII wieku greccy mnisi. Czasy panowania tureckiego i tatarskiego to okres prosperity klasztoru. Dopiero Katarzyna II, którą my Polacy też nie darzymy sympatią , położyła kres działalności greckiego monastyru. W 1850 roku zaczął ponownie działalność już jako rosyjski. W 1921 sowieci zamknęli go znowu. Dopiero w 1993 roku został ponownie otworzony. Wewnątrz nie można robić zdjęć, zresztą jak w większości tego typu obiektów. Z tym, że tu nie można naprawdę. Wiadomo, że jak nie można to trzeba spróbować , choćby nic tej chęci nie uzasadniało. Opadnięcie lustra w moim aparacie wywołało istną burzę.
Uciekłem czym prędzej do Czufut Kale - Żydowskiej (Karaimskiej) Twierdzy. Miasto upadło z powodu braku wody. Studnie trzeba było kopać poniżej dna doliny takiej jak na poprzedniej fotce. Do jednej z takich studni można zejść przez tą sztolnię.
Część budynków odbudowuje się.W jednym z nich mieści się małe, karaimskie muzeum z kawiarenką. Nawet tam wyciągnięcie aparatu wywołuje oburzenie. To chyba pozostałość po słusznie minionym systemie politycznym. I my narzekamy na koleiny na drogach. Widok z Czufut Kale. Kyz -Kermen. Na tej górze znajduje się kolejne skalne miasto. Trafia tu zdecydowanie mniej turystów, ale też nie jest łatwo tu trafić. Kaczi-Kalion. Wiem, wiem nazwa taka sobie, ale obiekt ciekawy. W tej górze mieścił się dawny klasztor. Trochę powyżej połowy ściany widoczna jest szczelina. Znajdowały się w niej cele mnichów i nawet duża cerkiew. Rewolucja zakończyła działalność klasztoru.
Tatarskich rysów, choć wytężałem wzrok nie udało mi się znaleźć zbyt wiele. Coś jednak mi się udało. W Bakczysaraju 25% mieszkańców to podobno Tatarzy. Bakczysaraj to współczesna stolica islamu na Krymie.
Może i Tatarów niewielu, ale reszta mieszkańców też bardzo sympatyczna.
Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
KRYM  ( 04 ) - Bakczysaraj i Pałac Chanów krymskich
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Krym - Bakczysaraj
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Bakczysaraj i okolice
1pix użytkownik knaga odległość 0 km 1pix
KRYM  ( 05 ) - Monastyr Uspienski
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
KRYM  ( 03 ) - Bakczysaraj
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Kaczy Kalon
1pix użytkownik taddd odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 09.08.2013 15:44

Bardzo bym chciala pojechac na Krym. Bylam tam 25 lat temu pociagiem jeszcze z PTTK, wyjazd byl kapitalny, bardzo misie tam podobalo. Chcialabym zobaczyc to ponownie.
Powiedz Disparze, czy byliscie swoim samochodem, jesli tak , czy bezpiecznie, czy jest baza noclegowa , nie taka jakas z najwyzszej polki, tylko jakas agroturystyka istnieje? Bede wdzieczna za odpowiedz, pozdrawiam:)

tomekzl użytkownik tomekzl(wpisów:71) dodano 12.03.2013 14:28

Te miejsca maja swój klimat :)

agata_checktravel użytkownik agata_checktravel(wpisów:107) dodano 17.04.2012 08:12

Podobają mi się portrety, zwlaszcza foto 38. A zwykle głosuje na kocury ...

embe użytkownik embe(wpisów:4) dodano 02.03.2012 20:41

Dziękuję za przypomnienie mi jak piękny jest Bakczysaraj! Spędziłam tam piękne wakacje dawno dawno temu :o)

ulan1989 użytkownik ulan1989(wpisów:6) dodano 08.12.2010 16:04

Ciekawe fotki, przypominają mi wakacje :) Też byłem w Bahczysaraju w sierpniu, tego lata. Potwierdzam opinię autora o klimacie Bahczysaraju, Nowy do niczego, Stary całkiem, całkiem, zwłaszcza w okolicy tego meczetu, na drodze z Saraju do Czufut-Kale. Nowy mi się źle kojarzy, bo naszły nas węże, gdy spaliśmy w krzakach, niedaleko stacji benzynowej (może te same co biły się nad Czuruk-Su 500 lat temu :P ). Jeśli chodzi o tatarskość różnych miejsc to polecam także niektóre miejsca w Eupatorii, no i step oczywiście :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 18.10.2010 15:57

Dziękuję za miłe komentarze.
Olazim - ludzie pewnie niewiele się zmienili, to mi tak dobrze z oczu patrzy. Zobacz jak fajnie pozowali mi ludzie w Rumunii czy Bułgarii. Pozdrawiam.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 18.10.2010 15:46

Galeria ciekawa/ma dużo wdzięku/-pokazałeś ludzi ,a to duże uzupełnienie całości.Byłam tam w
2007 r.i widzę dużą różnicę/głównie w zachowaniach ludzi/ale przyznaję że od tego czasu "trochę"się nauczyłam -pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 14.10.2010 20:03

Miasto zwie się bardzo pięknie. Zawsze ta nazwa kojarzyła mi się z orientem, którego chyba wcale tak wiele tam nie ma.
ale miejsce bardzo ciekawe.
Generalnie to jestem pod dużym wrażeniem twoich zbiorów. Pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 14.10.2010 17:31

Ależ ten kot ma spojrzenie :))) Ciekawa galeria. Pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 14.10.2010 08:44

przyjemna wyprawa oglądając zdjęcia.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!