m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Do Klimontowa przyjechałem autobusem PKS, dworzec to niewielki plac na którym w środku rośnie stara lipa a obok przystanek z rozkładem jazdy.Dzień był jesienny, pochmurny, mglisty, tak że zdjęcia nie będą oszałamiające. Pierwsze moje spojrzenie i kroki polną dróżką z dworca poprowadził widok nie odległego klasztoru dominikanów.    
Przypatrzmy się temu obiektowi od strony historycznej :
Klasztor i Kościół Św.Jacka.
-Jan Ossoliński, chcąc odrobić straty poniesione przez Kościół na okolicznych terenach (do 1620 w Goźlicach był zbór kalwiński), podjął w 1613 r. decyzję o sprowadzeniu do Klimontowa Dominikanów. Dopiero od niedawna wiadomo, że budowniczymi kościoła św. Jacka byli Casper i Sebastian Fodygowie i było to prawdopodobnie ich ostatnie dzieło (prace rozpoczęli w 1617 i ukończyli po trzech latach). Dużą część klasztoru wybudowano do 1623 r. Przez kolejne lata wykańczano go, być może nawet jeszcze w II połowie XVII wieku. Po III rozbiorze Polski prawie cały klasztor zamieniono na wojskowy lazaret. Głośna była historia o epidemii, która panowała wtedy wśród żołnierzy, a która zakończyła się dopiero za sprawą obrazu Matki Boskiej, do którego chorzy zaczęli się modlić. W 1878, po kolejnym pożarze miasta, wprowadziło się do budynku kilkanaście biednych rodzin i sąd ziemski, utrudniając życie kilku zakonnikom, którzy jeszcze tam mieszkali. W budynku klasztoru żyło ich zwykle kilkunastu. Nie było nowicjatu. Ostatni - Korneli Mikusiński - zmarł w 1901 r. kończąc tym samym historię zakonu Dominikanów w Klimontowie.
Po I Wojnie Światowej budynek związany był z edukacją - najpierw była tam szkoła powszechna, a po II Wojnie Światowej, aż do 2005 roku - Liceum Ogólnokształcące.

  Aktualnie budynek niewykorzystywany, czeka na pomysły zagospodarowania. Wybudowany z kamienia i cegły. Styl późnorenesansowy. Kościół i część klasztoru posiada elementy gotyckie.Na zdj. Brama wejściowa na plac klasztorny. Bruno Jasieński, właściwie Wiktor Zysman (ur. 17 lipca 1901 w Klimontowie, zm. 17 września 1938 w więzieniu w Moskwie - polski poeta, współtwórca polskiego futuryzmu. Na zdj. Płyta pamiątkowa na ścianie klasztoru dominikanów w Klimontowie. W historii klasztoru był krótki epizod z domem poprawy dla zakonników, wykraczających przeciw regule zakonnej. W klasztorze prowadzone są prace konserwatorskie, których efektem było odnalezienie fresków zdobiących ściany budynku.
W wirydarzu odbywają się koncerty poezji śpiewanej, pod nazwą Klimontowskie Bardowania. W budynku jest też realizowana część projektów Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Opuszczając klasztor , asfaltową drogą kierowałem się w kierunku Kościoła Św. Józefa Po drodze  minąłem kapliczkę z św. Józefem Która znajduje  się na wprost bramy wejściowej na plac kościelny. Jerzemu Ossolińskiemu marzyła się kolegiata w stylu rzymskich i weneckich budowli. Rozpoczął więc w 1640 r. starania o możliwość stworzenia jej w Klimontowie. Budowa pod kierownictwem Wawrzyńca Senesa ruszyła 3 lata później, ale została przerwana przez śmierć Jerzego. Ciało fundatora złożono w podziemiach niedokończonego kościoła.
Podczas potopu szwedzkiego w 1656 budynek został spalony i dopiero po kilku latach znowu zaczęto odprawiać w nim msze. Odnowiony i wyremontowany dworek w pobliżu placu kościelnego. W 1690 miał miejsce kolejny pożar, a w 1730 r. odebrano świątyni przywilej kolegiaty. Dopiero w 1732 roku Walenty Radoszewski postawił miedzianą kopułę i rozpoczęły się prace wykończeniowe świątyni, trwające jeszcze długie lata. Budowla eliptyczna z dwoma frontowymi wieżami. Styl barokowy. Wnętrze świątyni  św. Józefa, prezbiterium.
Ołtarz boczny  z wizerunkiem MB. Kopuła świątyni Freski i krucyfiks w kruchcie kościoła. jw jw Wejście od strony  miasteczka
Widok od strony wschodniej Okres świetności miasta był stosunkowo krótki, a od ładnych kilku wieków miejscowość próbuje podnieść się z upadku. Do tej pory przeszkadzały w tym pożary, powodzie, zarazy, wojny, powstania i ogólna sytuacja polityczno - gospodarcza. Były oczywiście momenty, gdy jednostki wybitne mimo przeciwności poświęcały się dla ogółu, budując drogi, szkoły i banki. W I połowie XIX w. klimontowska gmina żydowska była na tyle bogata, że w 1846 przystąpiła do budowy niedaleko rynku murowanej synagogi, którą ukończono w 1851 roku. Prawdopodobnie istniała jeszcze wtedy drewniana bożnica, ale nie dłużej niż do 1862 r.Na zdj. Synagoga a po prawej stronie blok na miejscu kirkutu jako szkoła podstawowa, ciekawe ? Obok synagogi stały: dom rabina, łaźnia, drewniany szpital oraz dwie szkoły. Na wschodzie znajdował się stary cmentarz, zniszczony później przez Niemców i Rosjan w czasie wojny. W latach sześćdziesiątych wybudowano na nim szkołę podstawową. Na zdj plac przed synagogą, jak w średniowieczu. W czasie wojny w budynku znajdował się magazyn, po wojnie skup owoców. Jak podaje Wikipedia, w latach 80 opracowano plan zaadaptowania synagogi na muzeum Klimontowa i salę widowiskową GOKu. Ostatecznie udało się tylko częściowo wyremontować budynek, a projekt z powodu braku funduszy został porzucony
Budynek wykorzystywany aktualnie tylko podczas Brunonaliów jako miejsce do organizacji kameralnych koncertów. Chociaż nie chce mi się wierzyć w to co piszę - budynek w opłakanym stanie , drzwi okna zabite deskami - hmm może ? Działka, na której stoi synagoga została przekazana Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. I tak dalej nic tu się na pewno nie zmieni - bo kto i po co miał by tu inwestować ? jak wiadomo czyje to jest. Nie wpływało to jednak znacząco na wygląd wsi (Klimontów utracił prawa miejskie na życzenie mieszkańców), która wciąż prezentowała się biednie. Do szybkiego rozwoju potrzeba było spokoju - takiego okresu w dziejach, kiedy nie trzeba będzie zajmować się odbudowywaniem po raz kolejny spalonych domów. Los chciał, że wieś swoją szansę dostała teraz. Historia oceni czy władze i mieszkańcy wykorzystali ją w odpowiedni sposób.

najbliższe galerie:

 
Klimontów - Kolegiata p.w. św. Józefa
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
1pix użytkownik danielski odległość 12 km 1pix
Jeden dzionek w woj. świętokrzyskim.
1pix użytkownik popekpawel odległość 12 km 1pix
Krzyżtopór
1pix użytkownik hana odległość 12 km 1pix
Turniej rycerski na zamku KRZYŻTOPÓR
1pix użytkownik ulka odległość 12 km 1pix
Zamek Krzyżtopór
1pix użytkownik zibid odległość 12 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!