m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
 Czas na odwiedzenie tego imponującego zamku przypał mi okazjonalnie, akurat jesienią, pogoda była nie sprzyjająca pochmurnie i mglisto do tego przenikliwe zimno..  Fantazja Opalińskiego kazała zbudować tyle baszt, ile pór roku, tle sal balowych, ile miesięcy, tyle pokoi, ile tygodni i tyle wszystkich okien, ile dni w roku. ... nie skłaniało mnie do długich spacerów i zwiedzania tego obiektu, mimo że wydał mi się bardzo ciekawy i tajemniczy. Z zewnątrz surowy, pięcioboczny bastion, a w środku olśniewający całym swoim przepychem epoki manieryzmu dziedziniec. Aby dobrze zapoznać się z forma i kształtem budowli - ruszyłem wędrując do o koła zamczyska, podziwiając rozmach przedsięwzięcia Opalińskiego, przy tym ciekawy byłem mieszkających tu ludzi i ich gospodarstw. Legendy krążyły o kunsztownych zdobieniach, malowidłach, a nawet marmurowych żłobach w stajniach.
Głównym zajęciem tutejszej ludności to gospodarka rolnicza.Tu i ówdzie chylące się chaty .. Główny gabinet nakryty był kryształową szybą, nad którą pływały rybki i różne morskie stwory. Resztki po dworskie w zapuszczonym parku, to zarastające stawy podzamcza i ruiny przeglądające się w lustrze wody, oprawione do o koła w sitowia i trawy. Takie to zabiegi musiały z pewnością zjednać magnatowi brać szlachecką umiłowaną przecież w przepychu i ucztach. Stare domy których tu wiele pomalowane wapnem na biało lu niebiesko stwarzają klimat przeszłych wieków. To droga gruntowa wysadzana kasztanowcem, tak jak by za chwile miał się pojawić odział konny. Niestety zamek Krzyżtopór nie przyniósł szczęścia właścicielowi, który rok po zakończeniu budowy zmarł.
 Po 11 latach został zajęty przez Szwedów i przerobiony na żołnierskie koszary. Tylko gdzie nigdzie wchodzę na wąskie wyasfaltowane dróżki prowadzące do pobliskich wiosek jak np. Toporów 2 km, zapewne założony jeszcze przez właścicieli zamku . Dzisiaj, Zamek Krzyżtopór to przepiękna, ogromna ruina. Licznie odwiedzana przez wycieczki i przepiękne prezentująca się na fotografiach w przewodnikach. Zatem już bez zbędnych słów i komentarzy zapraszam do zwiedzenia tego monumentalnego i zadziwiającego zamczyska.Na zdj. Bama główna . Brrr zimno - szukam kawiarni , baru nic podobnego jedyna kawiarnia zamkowa zamknięta , no i bo poco dla jednego przybłędy mała by być otwarta.nie wielki sklepik prywatny na wprost wejścia do zamku , niewiele mi pomógł. Kupując bilet wstępu za 7 zł. wchodzę na teren zamku w którym trwają remonty jak szybko się zorientowałem, w spół finansowane z środków unijnych.Zakładam rękawice bo z trudem trzymam aparat fotograficzny i zabieram sie do zdjęć.
Zwiedzając ruiny zamczyska przenieśmy się w świat legend: Kronika rodzinna Ossolińskich wspomina, że w sierpniu roku 1649 obudził straż zamkową niesamowity tętent koni. Gdy stróże zamku spojrzeli w dół z murów, zobaczyli zamiast oddziału wojska jedynego tylko rycerza, w którym rozpoznano ówczesnego właściciela posesji Krzysztofa Baldwina. Po pewnym czasie otworzono mu bramę, lecz jeździec rozpłynął się we mgle. W jakiś czas później do Ujazdu dotarła smutna wiadomość, iż Pan zamku zginął w bitwie pod Zborowem na Podolu, ...gdzie Polacy wystąpili przeciw zbuntowanym Kozakom i Tatarom.
Prawdopodobnie od tego czasu wielokroć widziano o zmierzchu lub w nocnej porze jeźdźca w husarskiej zbroi stojącego na murach. W starym zamczysku pojawia się czasami inne jeszcze widmo: krewna Wojewody Krzysztofa Biała Dama, której spotkanie nic dobrego nie wróży. Doświadczywszy w młodości miłosnego zawodu, stała się nieznośną jędzą kierującą się wstrętem do ludzi. Miała posiadać według legendy białego pieska, który w jej mniemaniu rozpoznawał złych ludzi. Toteż, gdy pojawił się w zamku człowiek, na którego zwierzę zaszczekało, natychmiast wrzucano nieszczęśnika do lochu, torturując i morząc głodem. Na zdj. Żródło i ujęcie wody dla zamku. Jeden z gości znający obyczaj pani, w momencie gdy pupilek zaszczekał, zgładził nieszczęsną pannę, zanim zdołała przybyć służba zamkowa, by wrzucić go do lochu.
Nie całkowicie udało mu się uwolnić zamek od jędzy, bo czasem nocami pojawia się na murach wraz ze swym faworytem.
Opuszczam ruiny zamku i Ujazd aby  udać się dalej 13 km do Klimontowa.

najbliższe galerie:

 
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
1pix użytkownik danielski odległość 0 km 1pix
Jeden dzionek w woj. świętokrzyskim.
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Krzyżtopór
1pix użytkownik hana odległość 0 km 1pix
Turniej rycerski na zamku KRZYŻTOPÓR
1pix użytkownik ulka odległość 0 km 1pix
Zamek Krzyżtopór
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
UJAZD - KRZYŻTOPÓR 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!