m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Wycieczkę po świątyniach różnych wyznań we Wrocławiu rozpoczynam przed pomnikiem Jana XXIII, który ustawiony tu w 1968 roku, jest jednym z symboli miasta. Papież Jan XXIII., był tym, który uznał porządek powstały po II wojnie światowej - polską administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych.
Wiele ojcowskiej troski wykazał o prześladowanych na różne sposoby w krajach rządzonych przez komunistów. Kościół św. Marcina bardzo skromny niewielki gotycki kościół początki sięgają XII wieku (dawna kaplica grodowa) - wyznanie rzymsko katolickie.
Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Unikatowy dwupoziomowy kościół, najmniej zniszczony w czasie wojny.. W XIX wieku zwany polskim kościołem. W przeciwieństwie do Katedry często zamknięty.
Jesienne róże a w tle potężny gmach gotyckiego kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny. Bulwar nad Odrą- ogrody biskupie.
Lubie tu przychodzić, jest cisza. Można popatrzeć na Odrę i piękny park. Perłą Ostrowa Tumskiego jest gotycka katedra Św. Jana Chrzciciela otwarta od rana do wieczora, a po zmroku fantastycznie podświetlona. Początki tej budowli sięgają połowy X wieku. Wspaniały obecny kształt katedry pochodzi z XIV wieku. Wiosna 1945 roku przyniosła zagładę katedry. Dziś w katedrze podziwiać możemy wspaniałą ambonę i płaskorzeźby dłuta J.J. Urbańskiego, szafkowy ołtarz pochodzący ze szkoły Wita Stwosza, cudowny obraz Matki Bożej, znakomite witraże.
W katedrze Św. Jana Chrzciciela wjechałam windą na wieże. Tam jest obecnie stała wystaw „Sztuka i misje” ze zbiorów afrykańskich misjonarzy. W tradycyjnych wierzeniach wielu grup etnicznych maski są kluczowym zjawiskiem religijnym. Wiara w ich nadnaturalne pochodzenie i sakralną moc zawarta jest w plemiennych mitach i wyraża się w wielu tajemniczych rytuałach. Według ich wierzeń , maski rytualne są traktowane jako wcielenie bóstw, duchów czy przodków są ich realnym uobecnieniem..
Maski towarzysza im w kluczowych momentach życia: narodzinach, inicjacja, zaślubiny , śmierć, konflikty, wojny. A teraz kilka widoków przecudownego Wrocławia.
Widok z wieży archikatedry wrocławskiej: na bliższym planie most Pokoju, w oddali most Grunwaldzki, po prawej urząd wojewódzki. Rzygacz na wieży katedry św. Jana ,przybierający formę mitycznego smoka. W tle nowo powstający gmach Biblioteki Uniwersyteckiej.
Stadion olimpijski na Maślicach, na Euro 2012 budują nowy. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ostrów Tumski (dawniej osobna wyspa) - najstarsza, zabytkowa dzielnica Wrocławia. Najbardziej widoczna Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja i Dom Papieski jako hotel.
Bulwar P. Włostowica. i potężny gmach gotyckiego kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny. Z przystani Kardynalskiej przy bulwarze jest możliwość wybrania się na rejs po Odrze. Most Tumski a w tle  Wyspa Piasek i kościół Najśw. Marii Panny.  Turyści nazywają Most Tumski Mostem Miłości.Zakochani zamykają wygrawerowaną swoimi imionami kłódkę i wrzucają kluczyk do Odry, aby nikt nie rozwiązał ich miłości. Ale przecież mamy zobaczyć świątynie innych wyznań. Katedra św. Wincentego i św. Jakuba - . kościół greckokatolicki. W 1997 papież Jan Paweł II i kard. Henryk Gulbinowicz przekazali świątynię kościołowi greckokatolickiemu jako siedzibę eparchii wrocławsko-gdańskiej. Złożono tu ciało księcia Henryka II Pobożnego po jego klęsce pod Legnicą. W przeciwieństwie do świątyni prawosławnej są tu ławki i konfesjonały. Msza po ukraińsku. Zapalamy świeczki w intencji.  Żona proboszcza zaprasza nas na msze. Cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. 
Przekazany Kościołowi prawosławnemu w czerwcu 1963 i ustanowiony katedrą diecezji wrocławsko-szczecińskiej, znajduje się przy ul. św. Mikołaja. Wnętrze jest urządzone zgodnie z wymogami cerkiewnymi. Nie ma więc ławek, a centralne miejsce zajmuje okazały ikonostas, czyli ściana z ikonami oddzielająca część ołtarzową od nawy. Na zewnętrznych ścianach charakterystyczne są kamienne epitafia.
Ikona Matki Boskiej na ścianie kościoła prawosławnego. Ikona znajduje się na Soborze Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Jest tam modlitwa:
Przenajświętsza Bogurodzica zachowaj nas i gród ten od wszelkiej wrozej niewoli. Kościółek obeszłyśmy wokoło, niestety był zamknięty.Kiedyś wybiorę się na msze, jestem ciekawa tej liturgii.
A to już Synagoga pod Białym Bocianem .To nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijający się ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się liczne wystawy, koncerty, wernisaże, występy teatralne, warsztaty oraz spotkania. Jest to główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Była po wojnie kompletnie zniszczona. Z tego placu w czasie wojny wysyłali żydów do obozów zagłady. Nasza wycieczkę kończymy w
Kościele Opatrzności Bożej znany jako kościół dworski jest to kościół ewangelicki. Obecnie przy nim znajduje się siedziba biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) w Polsce. Niemiecki mnich Marcin Luter 31 października 1517 r., zawiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez.
Głową Kościoła nie jest papież, ale Jezus Chrystus. Uznawane są jedynie dwa sakramenty: Chrzest i Komunia św. 
Dalajlama odwiedził też Dzielnicę Czterech Świątyń, która podczas pierwszej wizyty we Wrocławiu w 2008 r. bardzo go zachwyciła. Spodobało mu się - jak wówczas tłumaczył - że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi do sporów na tle religijnym.

najbliższe galerie:

 
Wrocław Muzeum Przyrodnicze
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
   WROCŁAW - WIECZORNY SPACER Z PRZEWODNIKIEM
1pix użytkownik harmony odległość 0 km 1pix
Wrocław 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Wrocław 3 - Ostrów Tumski
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Wrocław - Nocny spacer.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Wrocław - Dyniowe święto
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7249) dodano 09.11.2010 17:57

Elise, choć Wrocław to było moje ukochane miasto - to też pewnych miejsc nie znam, nigdy nie byłam w tamtejszej synagodze ani w cerkwi prawosławnej, dzięki, zrobiło mi się ciepło na serduchu, pozdrawiam :-)

elise użytkownik elise(wpisów:966) dodano 09.11.2010 13:06

Mieczysaw, dziękuje ze odwiedziłeś moja galerie. Twoje galerie są mi bardzo bliskie np z Grudziądza,Bydgoszczy, Torunia czy Sopotu. Pozdrawiam.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 09.11.2010 11:15

Jadąc do Wrocławia zdaje mi się,że już wszystko tam widziałem. Twoja galeria jest dowodem na to,że sie mylę. Pokazałaś mi miejsca, o których nie wiedziałem i pewnie wykorzystam to przy następnej wizycie w tym mieście.Mam blisko,więc może stanie się to w najblizszym czasie.Muszę tylko znaleźć odpowiedni temat wizyty.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!