m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ministerstwo Środowiska chce powiększyć Białowieski Park Narodowy o 12 tys. ha na terenie trzech gmin: Białowieży, Hajnówki i Narewki. Teraz zajmuje on ok. 10 tys. ha, czyli ok. 1/6 polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. W zamian za zgodę na powiększenie parku puszczańskie samorządy miałyby dostać na proekologiczne inwestycje 75 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na lata 2010-2014 w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju. 
(Te zwierzęta to żubry, takie inne bizony.) Niestety radni gmin Narewka i Hajnówka odrzucili propozycję ministerstwa. Decyzję radnych poprzedziły konsultacje w sołectwach. Większość mieszkańców była przeciw. Raptem 2 osoby w Hajnówce się wstrzymały. 
(Narewka stanowi zachodnią granica parku.) Rodzi się pytanie: czy mieszkańcy mogą decydować o ochronie, lub jej braku, dziedzictwa całej ludzkości.
(to też Narewka w Białowieży tym razem) Na razie takie prawo obowiązuje. Bez zgody samorządu nie uda się wprowadzić takiej formy ochrony przyrody.
(Jeden z dębów w parku pałacowym z mieszkanką.) Argumenty mieszkańców na spotkaniach są bardzo rozmaite. Od obawy utraty pracy w leśnictwie, po niezrozumienie parkowej gospodarki. Szczytem niegospodarności wydaje się im pozostawianie martwych drzew do rozpadu, zamiast wykorzystania ich na opał. Jak wtedy czujne oko Ducha Lasu mogłoby czuwać dalej nad Puszczą.
Leśnicy coraz bardziej rozumieją rolę martwych drzew. Okazuje się, że są one bardziej żywe jak te zielone. Owady, grzyby i całe miliony innych ksylobiontów (organizmy odżywiające się martwą materią) zasiedlają takie drzewa. Wątpliwości i wewnętrzne rozdarcia nie dotyczą tylko ludzi. Te drzewo doświadczyło dopiero rozdarcia.
Nawet w lasach gospodarczych od kilku lat obowiązuje pozostawianie martwych drzew. Chodzimy teraz po rezerwacie ścisłym. Nazwa trochę myląca, skoro chodzimy to nie jest on taki znów całkiem ścisły.
Wejście tylko z przewodnikiem w grupie kilkunastoosobowej. Oczywiście za opłatą. Chętnych multum. Z trzech gmin, tylko mieszkańcy Białowieży nie protestowali przed poszerzeniem Parku. Z jednej strony, oni mają już park za progiem (północnym), z drugiej przekonali się, że z turystów można żyć o wiele dostatniej. Leśnicy utworzyli w lasach gospodarczych Puszczy Leśny Kompleks Promocyjny. Obowiązują w nim inne zasady, bardziej pronaturowe gospodarowania. Pozyskanie drewna schodzi na dalszy plan. Pierwszoplanową rolę przejmują ochrona i hodowla lasu, edukacja przyrodnicza i zagospodarowanie turystyczne.
(Żółciak siarkowy) Siłą rzeczy nadleśnictwa takie nie zawsze zarabiają na swoje utrzymanie. Ratują je inni leśnicy. Nadleśnictwa w lepszej sytuacji finansowej (np. moje) zrzucają się do czapki na Fundusz Leśny.
Z tych pieniędzy utrzymują się nadleśnictwa takie jak Białowieża i inne puszczańskie, oraz te, którym stało się jakieś kuku np. duży pożar, powódź lub inny kataklizm. Lasy Państwowe nie są oponentem w poszerzeniu Parku. Mało tego, zbieramy podpisy pod projektem referendum w sprawie ograniczenia roli samorządu w stanowieniu parków narodowych. Jeżeli nadleśnictwa, do których dokładamy, przejdą na garnuszek budżetowy, to nam będzie lżej. Ale oczywiście w pierwszym rzędzie chodzi o dziedzictwo ludzkości. Zdjęcia pochodzą z rezerwatu ścisłego. Można przejść kilka tras w południowo -zachodniej części parku. Reszta zarezerwowana jest dla naukowców i tych, którzy mają znajomości w dyrekcji parku. Grzybów znajdziemy tu zatrzęsienie. Niestety nie oznaczyłem tego jeszcze.
Taki las to duże wyzwanie dla fotografa. Wszystkiego tu za dużo. Na dodatek przewodnik pogania. Następna grupa depcze po piętach, a w obiektyw pchają się niepotrzebne gałęzie. Pierwotnego lasu, czyli puszczy nie zobaczymy wiele. Poprzednie wieki odcisnęły jednak piętno. Las poprzecinany jest liniami oddziałowymi tzw. trybami. Wyjątkowość tego lasu zawdzięczamy pazerności poprzednich władców, dla których puszcza była miejscem królewskich polowań. Żaden nie pozwalał wpychać się postronnym z dubeltówką.
Metody polowań królewskich to osobna historia. Niestety niezbyt chwalebna. Tu właśnie królewskie dęby w miejscu gdzie do XVI wieku mieścił się dwór królewski. Pomnikowych dębów jest 25. Noszą one imiona wielkich książąt litewskich, królów i królowych Polski związanych z Puszczą. Drewno owszem pozyskuje się. Nawet w rezerwacie ścisłym naukowcy zastanawiali się nad celowością, usuwania świerków zasiedlonych przez kornika. Świerki w większości poległy, ale gradacja kornika, z braku pokarmu też się skończyła. Zła gospodarka leśna doprowadziłaby do tego, że nie byłoby co chronić. Tymczasem wszyscy przyznają, że lasy gospodarcze są bardzo fajne.
Żubry to bardzo pospolite zwierzęta w Puszczy. Bardzo łatwo je spotkać, szczególnie w zagrodzie pokazowej. Tak naprawdę, trafić na nie w lesie nie jest łatwo. Jeżeli już, to o wiele częściej w części gospodarczej. Baza pokarmowa jest tam o wiele lepsza. W prawdziwej puszczy żubrów nie było zbyt wiele. Tylko, że puszcze były o wiele większe. Mamo a inne zwierzęta mówią na ciebie krowa. Powiedz, że to nie jest prawda. Czyż nie jem elegancko? Niczym damulka pijąca herbatę z odchylonym, małym paluszkiem. Zwierzęta mówią, że jestem bękartem. Ludzie są delikatniejsi dali mi na imię Żubroń. Nie ma to jak poobiednia sjesta.
Tyle tu zwierząt, że może i jakiś jeleń się trafi. Doszliśmy do Białowieży. Starożytne ruiny świadczą o dawnej potędze właściciela.
A tak naprawdę świadczą o tym, jak dochodowa może być turystyka. Chyba właściciel Soplicówki wszedł komuś w drogę, ale to ma wyjaśnić prokuratura. Najstarszy budynek w Białowieży- dworek gubernatora z 1845 roku, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Wewnątrz znajduje się unikalny, porcelanowy ikonostas. Teraz coś dla Mieczysława- kolejka Białowieża Towarowa. Zabudowania pochodzą z końca XIX wieku. Tory są tutaj normalnej szerokości. W wieży ciśnień można wynająć apartament, zresztą w domkach dworcowych też. Taki pociąg można sobie wynająć. Regularnych kursów niestety nie ma. Na miłośników takich wypraw czeka kolejka wąskotorowa w Hajnówce. Na mniej zamożnych czekają drezyny.
Ten pojazd trochę młodszy. Też do wynajęcia. Restauracja Carska w dawnym budynku dworcowym. Wystrój, jedzenie i ceny iście carskie. Za to porcyjki symboliczne. Ale czy carowie obżerali się ziemniakami?
Podobało się. Bliny z kawiorem -super. Na dodatek trafiłem na darmowy koncert rosyjskich piosenek. Szarmancki młodzieniec przywiózł dorożką całą w kwiatach swoją oblubienicę, aby się oświadczyć. Zarezerwował całą salę i świetnego grajka. Rosyjskie romanse w tych okolicznościach były naprawdę wzruszające. Ulice Białowieży miejscami przypominają skansen. A czasami po prostu są skansenem.
I to jakim fajnym - prywatnym. Bardzo miłe przyjęcie i podziw za zapał w tworzeniu. Miejsce i dla sacrum i dla profanum. W takim młynie, za niewielkie pieniądze można się przespać. Dla bardziej wymagających są pokoje o wyższym standardzie. Zresztą cała Białowieża pełna jest gościnności za przystępną cenę. Dla wymagających basenu polecam Żubrówkę (taki hotel). Wiem, że nadużywając innej żubrówki można wylądować w hotelu z basenem pod łóżkiem. Inne puszczańskie miejscowości mogłyby również skorzystać ze sławy tego lasu. Niestety siła przyzwyczajenia jest ogromna.
Nad przyszłością Puszczy Białowieskiej zastanawiają się tęższe głowy od naszych. Entuzjazmu jakoś nie widać, ale przecież jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
BIAŁOWIEŻA
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Białowieża
1pix użytkownik robertno1 odległość 1 km 1pix
KOŚCIOŁY I ŚWIĄTYNIE POLSKI 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Białowieża i Wasilków
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Polska - Podlasie i Suwalszczyzna
1pix użytkownik maria37 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 02.04.2017 17:42

byłam w Białowieży kilka lat temu, przepiękne miejsce, niestety my nie spotkaliśmy żubra na wolności.
Piękna galeria, pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 03.08.2013 16:20

nie mam zbyt wiele czasu na surfowanie po necie, ale ten jaki spędzam w Twojej galerii nie należy do straconych, można się wiele nauczyć i poznać nieznane strony i to z tej pięknej strony, tak jak Ty to widzisz. No i bardzo dobrze :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 20.02.2013 21:03

Aż zazdroszczę, że byłeś w Białowieży, kiedy jest zielono. Mnie było dane pojechać zimą i w kilka miejsc nie dotarłam, czego bardzo żałuję. Galeria bardzo przypadła mi do gustu. Znakomite kadry!
Pozdrawiam.

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 31.08.2012 21:46

O Białowieży zawsze myślę z nostalgią :) ta galeria przypomina mi trudy wspaniałej rowerowej wyprawy w tamte rejony. Pozdrowienia :)

maximus33 użytkownik maximus33(wpisów:167) dodano 20.04.2011 15:07

Bardzo miło się oglądało :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 19.11.2010 18:23

Dziekuje. Bez komentarza.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 19.11.2010 18:21

Królowie polowali na polanie na którą zaganiano zwierzęta. Strzelano z trybuny gdzie stały suto zastawione stoły. Polana była ogrodzona. Zwierzęta nie miały możliwości ucieczki. Na dodatek możni tego świata nie zawsze mieli dobrego cela. Do zwierząt trzeba było strzelać wiele razy. Za jednym zrazem zabijano kilkaset zwierząt. Tak to kiedyś się bawiono w polowanie.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 19.11.2010 18:04

Foty jak zwykle ( 47 !!!)
Jestem ciekaw tych malo chwalebnych krolewskich metod polowania.
"Starozytne ruiny Soplicowki" powalaja..

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 19.11.2010 18:03

Dziękuję za to coś dla mnie.Żuraw wodny na 35 piękny,nie widziałem jeszcze takiego.Parowóz na 36 bardzo dostojny.Taki samochód widziałem w młodzieńczych latach na naszej bocznicy.Przejażdżka nim chyba stanie się moim kolejnym marzeniem do spełnienia.Żubry to piękne stworzenia.Taką rodzinkę mam pod nosem w naszym zoo,często tam zaglądam.Pozdrawiam

ignasie użytkownik ignasie(wpisów:128) dodano 18.11.2010 14:20

jak fajnie obejrzeć soczysto-zieloniastą galerię w taki szary dzień ... bardzo ładnie i do tego ciekawie pokazane, pozdro

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 17.11.2010 21:23

Dziękuję za komentarze.
Z żubrami jest spory kłopot. Nie ma chętnych na ich osiedlenie. W mojej okolicy jest ich trochę. W latach osiemdziesiątych trafiły tu z Bieszczad a potem z Białowieży. Chodzą stadami a zjeść potrafią sporo. Odszkodowania wypłacane są tylko rolnikom za straty w uprawach. Za zniszczone uprawy leśne nikt nie chce dać złamanego grosza.
Marioli - mi tez udało się zrobić trochę fotek żubrom na wolności, ale w większości na polach. Może stworzę galerię.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 17.11.2010 19:27

Trzeba mieć nadzieję, że może mieszkańcy tych sołectw są obecni na portalu i wyciągną jakoś naukę z Twojej galerii?

Takie ciekawe okazy dębów jak na zdj.4 znajdują się i w mojej małej mieścinie. W sezonie letnim ustawia się przed nimi kolejka chętnych do zdjęcia w dziurze.
Dawno temu słuchałam bardzo fajnej audycji w radiu o białowieskich żubrach i z tego co pamiętam to dosyć ciekawa jest procedura nadawania im imion. Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.11.2010 19:10

Piękna galeria i tekst dający do myślenia.Niewiele już takich miejsc w Polsce,szkoda że świadomość społeczna w kwestii ochrony przyrody w Polsce jest tak niska.W Holandii (niegdyś bardzo zalesionej) jest zaledwie 9% lasów.Obszary leśne stały się tu rzadkim zjawiskiem i postanowiono je chronić.W lasach nie prowadzi się wycinki,nie można z nich niczego wynosić(dotyczy to także grzybów).Jednak szkoda że Holendrzy spostrzegli się tak póżno że tracą coś unikalnego.Nie pozwólmy by taki los spotkał również nasz Kraj.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 17.11.2010 13:13

Przyjdzie jeszcze taki czas, że ludzie zatęsknią do takiego pięknego kawałka natury ... o ile już nie tęsknią.
Pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 17.11.2010 10:54

Kolejna z tych " innych " galerii które długo się będzie pamiętać - ona nie tylko pokazuje nam jakiś kawałek naszego pięknego kraju , jaka ta przyroda jest cudowna - albo że miejsce naszej pracy czy zamieszkania też jest piękne -ale niedoceniane przez nas .
Ona ukazuje w innym świetle pseudo wydumaną sprzeczność między " dobrem" nas ludzi , konflikty w pojmowaniu naszej wolności .Powielę zdanie które użyłem wczoraj do komentowania galerii " Bez znieczulenia" -" to coś więcej jak galeria" ( dobrze że tak często takie galerie się pojawiają ,a ja mogę powielać akurat w ten sposób galerie) .Dziękuję autorowi tej galerii.Pozdrawiam
P.S!
Masz dobry styl ,edukujesz nie nachalnie , przez co nie ma dystansu między Tobą jako mentorem a mną prostym oglądaczem !!!!!

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 17.11.2010 09:13

Miałam zatem duzego farta - miałam okazję zobaczyć żubry na wolności w puszczy. Robią wrażenie.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 17.11.2010 08:47

bardzo ładnie pokazane piekno miejsca.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 17.11.2010 08:45

Wracam tu jeszcze raz, żeby sobie pracę umilić :-) ta "krowa" mnie rozwaliła :-)))) , uwielbiam Twoje teksty

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 17.11.2010 08:26

Pięknie! Chociaż na chwilę można się przenieść w tak cudowne miejsce, gdy za oknem deszcz.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 16.11.2010 23:56

Jednym słowem uroczo .Pozdrawiam

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 16.11.2010 23:41

No co mam napisać, zdjęcie a fajne i opis też dobry a czemu tylko dobre bo ja tam mieszkam obok i takie widoki mam na co dzień
Żartowałem bardzo dobra praca a z tym mieszkaniem obok to nie był żart a ludzie boją się nowego

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 16.11.2010 23:32

o, jak pięknie! szkoda,że natura sama sobie nie może parków ustanawiać :-) a ludzie zamiast dzikiego lasu to wolą drewno w kominku i grilla na działce...smutne to. Ja tam popieram takie inicjatywy rękami i nogami :-) pozdrawiam

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 16.11.2010 23:15

mistrz detalu, niekonwencjonalnego wyczucia i minimalizmu artystycznego. tyle ode mnie. pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!